Czas być twardym wobec rosyjskiego Putina, mówi Zachodowi Wielka Brytania

LONDYN, 9 marca (Reuters) – Brytyjski minister spraw zagranicznych Lis Truss wezwał Zachód do współpracy z rosyjskim prezydentem Władimirem Putinem w celu podważenia „światowych ram bezpieczeństwa” na Ukrainie i zaostrzenia sankcji „na sankcjach”.

Drugiego dnia swojej podróży do Stanów Zjednoczonych Truss powiedział obserwatorom z think tanku Rady Atlantyckiej, że po inwazji Rosji na Ukrainę Zachodowi nie wolno „rozrastać się w niekontrolowany sposób”.

„Musimy dojrzeć do tego momentu. Musimy obiecać, że nie pozwolimy, aby takie zawody znów rosły w niekontrolowany sposób. To znaczy, musimy działać już teraz. To oznacza, że ​​będzie trudno – w przeciwnym razie wiemy, że koszty tylko wzrosną”. Mówi Truss, zgodnie z fragmentami jego przemówienia wygłoszonego przez jego biuro.

Zarejestruj się teraz, aby uzyskać nieograniczony bezpłatny dostęp do Reuters.com

Putin powiedziałby, że „zasady, według których żyjemy razem – suwerenność, demokracja, Karta Narodów Zjednoczonych. Wypaczył ramy światowego bezpieczeństwa”.

„Jeśli ekspansja Putina pozostanie niekwestionowana, wyśle ​​niebezpieczną wiadomość do okupantów i dyktatorów na całym świecie” – powiedział, opisując inwazję na Ukrainę jako „zmianę paradygmatu na skalę 11 września”.

Wielka Brytania, która starała się odegrać kluczową rolę w międzynarodowej reakcji na inwazję, została w dużej mierze zamknięta ze Stanami Zjednoczonymi, zgodnie z szeregiem środków podjętych przez Waszyngton od czasu, gdy rosyjskie wojska wkroczyły na Ukrainę prawie dwa tygodnie temu.

Rosja rozpoczęła inwazję na Ukrainę 24 lutego, nazywając ją „operacją specjalną” mającą na celu zmilitaryzację Ukrainy i schwytanie niebezpiecznych nacjonalistów. Kraje zachodnie nazywają to bezpodstawną wymówką dla inwazji, która wzbudziła obawy przed powszechnym konfliktem w Europie i wprowadziła surowsze sankcje w odpowiedzi.

Londyn nałożył sankcje na osoby fizyczne i firmy, zobowiązał się do stopniowego wycofywania rosyjskiego importu ropy i zabronił rosyjskim firmom zaciągania długu i kapitału w swoim centrum finansowym.

READ  Według ONZ, gdy populacja świata osiąga 8 miliardów, wzrost stanowi więcej wyzwań dla planety

Ale rząd brytyjski został skrytykowany za zbyt powolne dopuszczanie jednostek, co, jak twierdzi, przyspieszy, gdy nowe prawo wejdzie w życie.

Oczekuje się, że Truss wezwie kraje do „zwiększenia globalnej presji na Putina”.

„Musimy posunąć się dalej w kierunku sankcji, aby zaostrzyć uścisk – chcemy sytuacji, w której nie będą mieli dostępu do swoich funduszy, nie będą mogli płacić, ich handel nie może być kontynuowany, ich statki dokują, a samoloty nie mogą lądować”.

Zarejestruj się teraz, aby uzyskać nieograniczony bezpłatny dostęp do Reuters.com

Raport Elizabeth Piper, pod redakcją Williama McLeana

Nasze standardy: Zasady zaufania Thomson Reuters.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *