Czy jest już za późno na zakup akcji AMD?

Pojawienie się sztucznej inteligencji (AI) w 2023 r. nagle zwiększyło zapotrzebowanie na potężną moc obliczeniową komputerów. Było to dobrodziejstwem dla branży chipów półprzewodnikowych Zaawansowane Mikro Urządzenia (NASDAQ:AMD)która produkuje wysokowydajne chipy doskonale przystosowane do sztucznej inteligencji.

To pragnienie produktów AI pomogło podnieść cenę akcji spółki z najniższego od 52 tygodni poziomu 67,27 dolarów w styczniu ubiegłego roku do najwyższego poziomu 151,05 dolarów w grudniu. Czy zatem gwałtowny wzrost cen akcji AMD oznacza, że ​​jest już za późno na zakup akcji?

Na początku 2024 r. akcje spółki utrzymują się w pobliżu najwyższego poziomu od 52 tygodni. Ale czy można wznieść się wyżej? Zbadanie firmy może pomóc w ocenie, czy AMD jest opłacalną inwestycją.

Możliwości AI AMD

AMD z pewnością skorzysta na rozwoju sztucznej inteligencji. Na przykład, Microsoftu AMD integruje chipy AI firmy AMD ze swoim systemem operacyjnym Windows dla komputerów PC w ramach wieloletniego partnerstwa. Oraz firmy, takie jak macierzysty Facebook martwypostrzega procesory AMD AI jako tańszą alternatywę dla procesorów oferowanych przez liderów branży Nvidia.

Dyrektor generalna AMD, Lisa Su, zauważyła, że ​​popyt na akceleratory MI300, produkt AI dla centrów danych, jest tak duży, że wydaje się, że jest to „najszybszy produkt, który w historii AMD osiągnął sprzedaż na poziomie 1 miliarda dolarów”. Aby wykorzystać ten popyt, AMD przejęło w 2023 r. dostawców oprogramowania AI Nod.ai i Mipsology, aby ulepszyć swoją ofertę AI. Nod.ai pozwala klientom zautomatyzować wdrażanie i optymalizację chipów AI. Mipsologia pomaga programom AI przetwarzać dane i podejmować decyzje w procesie znanym jako wnioskowanie.

Postępy firmy w zakresie sztucznej inteligencji pomogły podnieść cenę akcji AMD. Ale następny test nadejdzie, gdy AMD opublikuje wyniki za czwarty kwartał jeszcze w tym roku.

READ  Rajd rynkowy przełamuje poprzedni opór; Bolesna transmisja Tesli

W trzecim kwartale firma wygenerowała przychody w wysokości 5,8 miliarda dolarów, co stanowi wzrost o 4% w porównaniu z rokiem poprzednim. AMD spodziewa się sprzedaży w czwartym kwartale na poziomie około 6 miliardów dolarów, w porównaniu ze sprzedażą w 2022 roku wynoszącą 5,6 miliarda dolarów. Przychody AMD w czwartym kwartale prawdopodobnie będą musiały przekroczyć te oczekiwania, aby cena akcji AMD mogła wzrosnąć.

Inne kwestie dotyczące akcji AMD

Pomimo potencjalnych korzyści, w dłuższej perspektywie działalność AMD jest podatna na cykliczną naturę branży komputerów osobistych. Kiedy na przykład spada sprzedaż komputerów stacjonarnych lub konsol do gier, spada również popyt na chipy AMD, co odbija się na przychodach firmy.

Tak było w pierwszym kwartale 2023 roku. Przychody AMD spadły o 9% rok do roku ze względu na słabą sprzedaż na rynku komputerów osobistych. Spadek przychodów w pierwszym kwartale był na tyle znaczący, że firma odnotowała w tym kwartale stratę netto w wysokości 139 mln dolarów, co stanowi ogromny spadek o 118% w porównaniu z zyskiem netto w 2022 r., wynoszącym 786 mln dolarów.

Kolejnym czynnikiem, który należy wziąć pod uwagę, jest wysoka wycena akcji AMD. Obecnie firma Wskaźnik P/E (wskaźnik P/E) Liczba 1156 osób w ciągu ostatnich 12 miesięcy jest szokująco wysoka. Porównajmy to ze wskaźnikiem P/E konkurencyjnej firmy Nvidia wynoszącym 72. AMD musi w przyszłości zapewnić imponujące wyniki finansowe, aby uzasadnić swoją obecną wycenę.

Co więcej, w chwili pisania tego tekstu średnia cena docelowa akcji AMD wśród analityków z Wall Street wynosi 144,03 USD. Jest to kolejna kwestia, którą należy wziąć pod uwagę przy ocenie, czy akcje AMD są zbyt drogie, aby uzasadniać w tej chwili inwestycję.

Kupować czy nie kupować akcji AMD

Potencjalny boom biznesowy AMD na rynku sztucznej inteligencji jest istotnym powodem do inwestycji, ale wydaje się, że każdy krótkoterminowy wzrost przychodów został już wliczony w akcje firmy. W rezultacie trudno obecnie uzasadnić zakup akcji AMD, biorąc pod uwagę ich obecną wysoką wartość.

READ  Akcje przedrynkowe: Fed może załamać rynek mieszkaniowy

To może się zmienić, gdy AMD dotrzyma swojej obietnicy dotyczącej wysokiej sprzedaży sztucznej inteligencji w miarę upływu czasu. Mądrym podejściem jest zatem poczekanie, aż cena spadnie, a następnie akcje wzrosną.

Inną strategią jest zakup małej pozycji już teraz, na wypadek gdyby spółce udało się przebić oczekiwania Wall Street w wynikach za czwarty kwartał. Następnie użyj tej techniki Średni koszt w dolarach Aby dodać do swojej pozycji, gdy nastąpią kolejne spadki cen.

Czy warto teraz zainwestować 1000 dolarów w zaawansowane mikrourządzenia?

Zanim kupisz udziały w Advanced Micro Devices, rozważ następujące kwestie:

the Doradca giełdowy Motley Fool Zespół analityków właśnie określił, co według nich to jest 10 najlepszych akcji Niech inwestorzy kupią je już teraz… a zaawansowane mikrourządzenia nie były jednym z nich. 10 akcji, które zostały zdyskontowane, może przynieść ogromne zyski w nadchodzących latach.

Doradca giełdowy Zapewnia inwestorom łatwy do naśladowania plan osiągnięcia sukcesu, obejmujący wskazówki dotyczące budowania portfela, regularne aktualizacje od analityków i dwa nowe wybory akcji każdego miesiąca. the Doradca giełdowy Usługa ta ponad trzykrotnie zwiększyła zwrot indeksu S&P 500 od 2002 roku*.

Zobacz 10 akcji

*Doradca giełdowy powraca od 8 stycznia 2024 r

Randi Zuckerberg, była dyrektor ds. rozwoju rynku i rzeczniczka Facebooka oraz siostra Marka Zuckerberga, dyrektora generalnego Meta Platforms, jest członkiem zarządu The Motley Fool. Roberta Izquierdo Zajmuje stanowiska w Meta Platforms, Microsoft i Nvidia. Motley Fool zajmuje stanowiska w firmach Advanced Micro Devices, Meta Platforms, Microsoft i Nvidia i je rekomenduje. Pstrokaty Błazen ma Polityka ujawniania informacji.

Czy jest już za późno na zakup akcji AMD? Oryginalnie opublikowane przez The Motley Fool

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *