Czy Stany Zjednoczone przyjmą ukraińskich uchodźców?

Inwazja Rosji na Ukrainę wywołała najszybszy kryzys exodusu uchodźców w Europie od czasów II wojny światowej Ponad 2,5 miliona uciec z kraju w ciągu pierwszych dwóch tygodni konfliktu.

Z historycznym masowym exodusem kobiet i dzieci często kojarzono przerażające zdjęcia Przedstawienie losu zarówno ludności cywilnej na Ukrainie, jak i uchodźcy w kraje sąsiednieWywołało to ogólnoświatowe oburzenie.

W Europie wiele liberalnych i konserwatywnych rządów, w tym niektóre, które wdrażają twardą politykę graniczną wobec imigrantów z Bliskiego Wschodu, powitało ukraińskich uchodźców z otwartymi ramionami.

Tu, w Stanach Zjednoczonych, kryzys uchodźczy postawił główne pytanie: czy Ameryka zapewni schronienie Ukraińcom uciekającym przed największą konwencjonalną wojną w Europie od dziesięcioleci?

Czy Stany Zjednoczone przyjmą ukraińskich uchodźców?

Dopóki Prezydent Biden powiedział Eksperci ds. polityki migracyjnej powiedzieli w piątek, że Stany Zjednoczone powinny powitać ich „z otwartymi ramionami” i prawdopodobnie nie przyjmą w najbliższej przyszłości dużej liczby ukraińskich uchodźców.

Według stanu na 11 marca większość ukraińskich uchodźców uciekło do sąsiednich krajów, 1,5 mln do Polski, 225 tys. na Węgry i 176 tys. na Słowację. Dziesiątki tysięcy przekroczyło również granice w Rosji, Rumunii i Mołdawii. Kolejne 282 tys. wyjechało do innych krajów europejskich, w tym do Niemiec.

Theresa Cardinal Brown, była urzędniczka ds. imigracji z Departamentu Bezpieczeństwa Wewnętrznego (DHS), powiedziała, że ​​wielu uchodźców może starać się pozostać w Europie, w pobliżu Ukrainy, jeśli jest szansa na powrót w najbliższej przyszłości. Powiedziała, że ​​obliczenia mogą się zmienić w zależności od tego, jak długo potrwa konflikt.

„Nie wiemy, ilu Ukraińców, którzy teraz wyjeżdżają, chciałoby stałego przesiedlenia” – powiedział CBS News kardynał Brown, obecnie analityk polityki imigracyjnej i granicznej w Centrum Polityki Dwupartyjnej. „Wiele zależy od wyniku tego, co się tam teraz dzieje”.

Polska - Ukraina - Rosja - Konflikt - Uchodźcy
Ludzie czekają na transport po przekroczeniu granicy ukraińskiej do Polski, w Medica, wschodnia Polska, 11 marca 2022 r.

Luisa Golyamaki / AFP przez Getty Images


4 marca Unia Europejska zatwierdziła Tymczasowe wskazówki prewencyjne Ukraińcom uciekającym przed rosyjską inwazją wszystkie 27 państw członkowskich zgodziło się przyznać im krótkoterminowy pobyt i inne świadczenia, takie jak pozwolenie na pracę.

Rzecznik Departamentu Stanu powiedział, że Stany Zjednoczone są otwarte na przesiedlenie Ukraińców, którzy uciekli do krajów trzecich, jeśli „nie mogą być chronieni w ich obecnej lokalizacji”, ale przyznał, że „nie jest to szybki proces”.

Proces azylowy w Stanach Zjednoczonych, który obejmuje przesłuchania, kontrole bezpieczeństwa, badania lekarskie i inne czynności biurokratyczne, trwa latami. Zgodnie z prawem Stanów Zjednoczonych uchodźcy muszą wykazać, że mają uzasadnioną obawę przed prześladowaniami ze względu na rasę, narodowość, religię, politykę lub przynależność do grupy społecznej.

Rzecznik Departamentu Stanu USA powiedział, że Centrum Przetwarzania Wniosków Uchodźców USA w Kijowie – które zwykle zajmuje się przetwarzaniem uchodźców kierowanych do USA z Eurazji – kontynuuje „ograniczone operacje” z Kiszyniowa w Mołdawii.

W jakie inne drogi powinni przychodzić Ukraińcy?

Ukraińcy uciekający przed atakiem Rosji mogą przedostać się do Stanów Zjednoczonych innymi sposobami, ale obecnie potrzebują wizy, aby wjechać legalnie, a ścieżki są ograniczone.

Stany Zjednoczone przyznają wizy tymczasowe turystom, studentom, osobom podróżującym w interesach i innym krótkoterminowym gościom, a wizy imigracyjne osobom, które mogą przenieść się do Stanów Zjednoczonych na stałe, ponieważ byli sponsorowani przez członków amerykańskiej rodziny lub pracodawców.

Po zawieszeniu rozpatrywania wniosków wizowych na Ukrainie, w Rosji i na Białorusi Ministerstwo Spraw Zagranicznych ogłosić W zeszłym tygodniu Ukraińcy mogli ubiegać się o wizę tymczasową w dowolnym konsulacie USA. Wyznaczyła również konsulat USA we Frankfurcie w Niemczech jako centrum przetwarzania wniosków o wizę imigracyjną na Ukrainę.

Ale zmierzy się z osobami ubiegającymi się o wizę Długie czasy oczekiwania Ze względu na ograniczone możliwości przetwarzania w konsulatach USA i rosnąca akumulacja Jedna z aplikacji zaostrzonych przez epidemię. Mogą również nie być w stanie udowodnić, że kwalifikują się do wiz czasowych, ponieważ wymagają one dowodu, że wnioskodawca zamierza wrócić do swojego kraju ojczystego.


Tony Dokopil spogląda wstecz na czas spędzony z ukraińskimi uchodźcami w Polsce

03:30

Urzędnicy amerykańscy mają uprawnienie zwane zwolnieniem warunkowym, które pozwala im przyjmować cudzoziemców, którzy nie mają wiz ze względów humanitarnych. Zwolnienie warunkowe zostało użyte w zeszłym roku do przesiedlenia ponad 70 000 Afgańczyków zostało ewakuowanych Po ponownym zajęciu Afganistanu przez talibów.

Kardynał Brown, były urzędnik Departamentu Bezpieczeństwa Wewnętrznego, powiedział, że Stany Zjednoczone mogą skorzystać ze zwolnienia warunkowego, aby przyjąć niektórych przesiedlonych Ukraińców, takich jak członkowie rodzin obywateli USA i posiadacze zielonej karty. W przeciwieństwie do statusu uchodźcy, zwolnienie warunkowe nie otwiera drogi do stałego pobytu w Stanach Zjednoczonych, ale może pozwolić im na legalną pracę.

Kardynał Brown powiedział, że rozszerzenie legalnych ścieżek dla Ukraińców zniechęciłoby do nielegalnej imigracji.

Powiedziała, powołując się na niedawny wzrost liczby Ukraińców leczonych przez amerykańskich urzędników wzdłuż granicy meksykańskiej.

W pierwszych czterech miesiącach roku podatkowego 2022, który rozpoczął się w październiku, 1029 imigrantów z Ukrainy trafiło do amerykańskich aresztów wzdłuż południowej granicy, w porównaniu z 676 aresztowaniami w roku podatkowym 2021, Pojawią się dane DHS.

Czy Stany Zjednoczone kiedykolwiek przesiedliły ukraińskich uchodźców?

Tak. Od roku podatkowego 2001 Stany Zjednoczone przyjęły ponad 50 000 uchodźców z Ukrainy, która przez ostatnie dwie dekady była największym europejskim źródłem przyjęć amerykańskich uchodźców, Pokaż numery rządowe.

W zeszłym miesiącu 427 Ukraińców przybyło do Stanów Zjednoczonych jako uchodźcy – o 390% więcej niż w styczniu.

Liczba Ukraińców przesiedlonych przez Stany Zjednoczone gwałtownie wzrosła za prezydenta Trumpa, którego dramatyczne cięcia w programie dla uchodźców ograniczyły przede wszystkim przyjmowanie potencjalnych uchodźców z krajów Afryki i Bliskiego Wschodu nękanych wojną i konfliktami etnicznymi.

Ukraińscy uchodźcy tradycyjnie wjeżdżali do Stanów Zjednoczonych w ramach specjalnego programu utworzonego w 1989 r. w celu pomocy członkom mniejszości religijnych w byłych republikach sowieckich z członkami najbliższej rodziny w Stanach Zjednoczonych.

W przeciwieństwie do innych uchodźców, osoby przyjęte zgodnie z poprawką Lautenberga nie muszą udowadniać, że spotkają ich indywidualne prześladowania. Obecnie protestanccy chrześcijanie w większości odnoszą korzyści z obowiązującego od dziesięcioleci prawa.

Jakie działania podjęły już Stany Zjednoczone?

Administracja Bidena do tej pory wydała 107 milionów dolarów na pomoc humanitarną dla ukraińskich uchodźców i ludności cywilnej. według biały DomFundusze przeznaczone są na zapewnienie żywności, usług medycznych, koców termicznych i innych artykułów pomocy osobom przesiedlonym w wyniku konfliktu na Ukrainie.

Przyjęta przez Kongres w tym tygodniu ustawa o ogromnych wydatkach rządu zostanie przeznaczona 6,8 miliarda dolarów W USA fundusze pomocy humanitarnej dla ukraińskich uchodźców.

3 marca sekretarz bezpieczeństwa wewnętrznego Alejandro Mallorcas wprowadził około 75 100 Ukraińców do Stanów Zjednoczonych Kwalifikujący się do statusu ochrony tymczasowej (TPS), program humanitarny, który pozwala odbiorcom legalnie mieszkać i pracować w Stanach Zjednoczonych, podczas gdy ich kraje ojczyste cierpią z powodu wojen lub innych kryzysów.

Tylko Ukraińcy, którzy od 1 marca przebywali w Stanach Zjednoczonych, kwalifikują się do 18-miesięcznego programu TPS.

US Immigration and Customs Enforcement (ICE) również ogłosił 3 marca, że ​​jest tymczasowy Deportacje wstrzymane na Ukrainę z powodu rosyjskiej inwazji. Urząd Imigracyjny i Celny zawiesił również deportacje do Białorusi, Gruzji, Węgier, Mołdawii, Polski, Rumunii, Rosji i Słowacji.

Grupy rzecznictwa mają również zapytał Szacuje się, że DHS zapewni 1700 Ukraińcom uczącym się w amerykańskich szkołach specjalną ulgę dla uczniów, co zmniejszy wymagania dotyczące obciążenia kursami i umożliwi im pracę.

READ  Rodzice Archiego Battersby'ego, brytyjskiego chłopca w śpiączce, przegrywają walkę o podtrzymanie życia

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *