Demokratka Mary Beltola pokonała Sarah Palin w specjalnych wyborach na Alasce

Zarejestruj się teraz, aby uzyskać nieograniczony bezpłatny dostęp do Reuters.com

31 sierpnia (Reuters) – Była ustawodawca stanu demokratycznego Mary Beltola wygrała specjalne wybory, aby zająć jedyne miejsce w Izbie Stanów Zjednoczonych na Alasce, stając się pierwszym mieszkańcem Alaski reprezentującym stan w Kongresie, ogłosił w środę Wydział Wyborczy Alaski.

Pokonała byłą republikańską gubernator Sarah Palin 51,47% do 48,53%. Palin jest powszechnie znana z nieudanej kadencji na wiceprezydenta w 2008 roku z Johnem McCainem.

Beltola odsiedzi pozostałą część kadencji republikanina Dana Younga, który zmarł na początku tego roku, i będzie czekał na reelekcję 8 listopada.

Zarejestruj się teraz, aby uzyskać nieograniczony bezpłatny dostęp do Reuters.com

Jest pierwszym tubylcem z Alaski, który reprezentuje stan, w którym prawie 20% populacji to rdzenni mieszkańcy, co stanowi najwyższy odsetek w Stanach Zjednoczonych.

Kampania Palin o miejsce w Izbie to jej pierwszy start na urząd publiczny od czasu porażki McCaina. Uważa się, że pomógł otworzyć drzwi skrajnej prawicy Partii Republikańskiej.

Podczas swojej kampanii Beltola był „najlepszym strzelcem Alaski w powstrzymywaniu ekstremisty od wygranej”, jak podaje strona internetowa jego kampanii. Podkreślił swój status jako „jedynego kandydata, który nie jest multimilionerem w tym wyścigu”.

Wybory są pierwszymi w ramach nowego stanowego systemu rankingowego, w którym wyborcy wybierają kandydatów w głosowaniu. Kandydat musi zebrać 50% głosów, aby zostać ogłoszonym zwycięzcą.

Specjalne wybory ogłoszono po śmierci 88-letniego Younga, który po raz pierwszy został wybrany w 1973 roku.

Zwycięzca wyborów specjalnych zakończy kadencję Younga, która kończy się z końcem tego roku. Palin, Beltola i Republikanin Nick Begich III wezmą udział w wyborach 8 listopada o miejsce na kolejne dwa lata.

Tymczasem demokratyczny przedstawiciel Charlie Crist ogłosił w środę, że natychmiast rezygnuje ze swojego miejsca w Izbie, aby skupić się na kampanii gubernatorskiej przeciwko republikańskiemu gubernatorowi Florydy Ronowi DeSantisowi.

READ  Ukraina twierdzi, że elektrownia atomowa Zaporoże została „całkowicie zamknięta”.

Zarejestruj się teraz, aby uzyskać nieograniczony bezpłatny dostęp do Reuters.com

Reportaż Moiry Warburton w Seattle i Eric Beach w Waszyngtonie Montaż przez Richarda Cowena, Jonathana Otisa i Matthew Lewisa

Nasze standardy: Zasady zaufania Thomson Reuters.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *