Demokratka Mary Beltola pokonała Sarah Palin w specjalnych wyborach na Alasce

Zarejestruj się teraz, aby uzyskać nieograniczony bezpłatny dostęp do Reuters.com

31 sierpnia (Reuters) – Była ustawodawca stanu demokratycznego Mary Beltola wygrała specjalne wybory, aby zająć jedyne miejsce w Izbie Stanów Zjednoczonych na Alasce, stając się pierwszym mieszkańcem Alaski reprezentującym stan w Kongresie, ogłosił w środę Wydział Wyborczy Alaski.

Pokonała byłą republikańską gubernator Sarah Palin 51,47% do 48,53%. Palin jest powszechnie znana z nieudanej kadencji na wiceprezydenta w 2008 roku z Johnem McCainem.

Beltola odsiedzi pozostałą część kadencji republikanina Dana Younga, który zmarł na początku tego roku, i będzie czekał na reelekcję 8 listopada.

Zarejestruj się teraz, aby uzyskać nieograniczony bezpłatny dostęp do Reuters.com

Jest pierwszym tubylcem z Alaski, który reprezentuje stan, w którym prawie 20% populacji to rdzenni mieszkańcy, co stanowi najwyższy odsetek w Stanach Zjednoczonych.

Kampania Palin o miejsce w Izbie to jej pierwszy start na urząd publiczny od czasu porażki McCaina. Uważa się, że pomógł otworzyć drzwi skrajnej prawicy Partii Republikańskiej.

Podczas swojej kampanii Beltola był „najlepszym strzelcem Alaski w powstrzymywaniu ekstremisty od wygranej”, jak podaje strona internetowa jego kampanii. Podkreślił swój status jako „jedynego kandydata, który nie jest multimilionerem w tym wyścigu”.

Wybory są pierwszymi w ramach nowego stanowego systemu rankingowego, w którym wyborcy wybierają kandydatów w głosowaniu. Kandydat musi zebrać 50% głosów, aby zostać ogłoszonym zwycięzcą.

Specjalne wybory ogłoszono po śmierci 88-letniego Younga, który po raz pierwszy został wybrany w 1973 roku.

Zwycięzca wyborów specjalnych zakończy kadencję Younga, która kończy się z końcem tego roku. Palin, Beltola i Republikanin Nick Begich III wezmą udział w wyborach 8 listopada o miejsce na kolejne dwa lata.

Tymczasem demokratyczny przedstawiciel Charlie Crist ogłosił w środę, że natychmiast rezygnuje ze swojego miejsca w Izbie, aby skupić się na kampanii gubernatorskiej przeciwko republikańskiemu gubernatorowi Florydy Ronowi DeSantisowi.

READ  Ostatni reaktor w ukraińskiej elektrowni atomowej Zaporożża został wyłączony

Zarejestruj się teraz, aby uzyskać nieograniczony bezpłatny dostęp do Reuters.com

Reportaż Moiry Warburton w Seattle i Eric Beach w Waszyngtonie Montaż przez Richarda Cowena, Jonathana Otisa i Matthew Lewisa

Nasze standardy: Zasady zaufania Thomson Reuters.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.