DeSantis prosi o dyskwalifikację sędziego z pozwu Disneya o wolność słowa

Gubernator Ron DeSantis prosi o dyskwalifikację sędziego federalnego z pozwu o pierwszą poprawkę, wniesionego przez Disneya przeciwko gubernatorowi Florydy i jego nominowanym.

Adwokat DeSantisa złożył w piątek w sądzie federalnym w Tallahassee wniosek o dyskwalifikację głównego sędziego okręgowego USA Marka Walkera z nadzorowania pozwu złożonego przez Disneya w zeszłym miesiącu. DeSantis i jego mianowani oskarżyli DeSantisa i jego mianowanych o naruszenie zasad wolności słowa i umów firmy poprzez przejęcie specjalnej dzielnicy rządowej kontrolowanej przez zwolenników Disneya po tym, jak Disney zakwestionował prawo Florydy. Powiedz K.”

Rezolucja republikańskiego gubernatora pojawiła się dzień po tym, jak Disney ogłosił, że rezygnuje z planów budowy nowego kampusu w środkowej Florydzie i przenosi 2000 pracowników z południowej Kalifornii do pracy w technologii cyfrowej, finansach i rozwoju produktów, w związku z trwającym sporem z DeSantis.

Wniosek DeSantisa mówi, że Walker odniósł się do toczącego się sporu między jego administracją a Disneyem podczas przesłuchań w dwóch niepowiązanych ze sobą sprawach przed nim w związku z obawą przed odwetem i kwestiami wolności słowa z naruszeniem nowych przepisów zaproponowanych przez DeSantis i republikańskich prawodawców. Jednym z nich był pozew o pierwszą poprawkę złożony przez profesorów z Florydy, który zakwestionował nowe prawo ustanawiające badanie „wolności intelektualnej i różnorodności wizualnej” na kampusach stanowych.

READ  Kim jest Jason Palmer, Demokrata, który dał Bidenowi pierwszą podstawową porażkę?

W pierwszym przypadku Walker powiedział: „Na przykład, co jest na płycie – czy jest coś na płycie, co mówi, że teraz odbierzemy Disneyowi specjalny status, ponieważ nie śpią?”

W drugim przypadku sędzia powiedział: „Disney straci wtedy swój status, ponieważ – prawdopodobnie dlatego, że złożył fałszywe oświadczenie – partia kontrolująca naruszyła politykę państwa, zgodnie z wnioskiem DeSantis.

Disney i DeSantis toczą przeciąganie liny od ponad roku, spotykając się z krytyką ze strony gubernatora GOP, który przygotowuje się do rozpoczęcia swojej oczekiwanej kandydatury na prezydenta w przyszłym tygodniu.

Walka rozpoczęła się po tym, jak Disney, w obliczu znacznej presji, publicznie przeciwstawił się rządowi w sprawie lekcji dotyczących orientacji seksualnej i tożsamości płciowej w klasach podstawowych, nazwanych przez krytyków „Don’t Say Gay”.

Za karę DeSantis przejął samorządową dzielnicę Disney World poprzez ustawodawstwo uchwalone przez prawodawców i powołał nową radę nadzorczą. Jeszcze przed wejściem nowego zarządu firma podpisała umowy ze starym zarządem, pozbawiając nowych nadzorców uprawnień projektowych i budowlanych.

W odpowiedzi kontrolowana przez Republikanów legislatura Florydy uchwaliła ustawę zezwalającą panelowi powołanemu przez DeSantis na unieważnienie tych umów i poddanie systemu kolei jednoszynowej parku rozrywki przeglądowi stanowemu.

Disney złożył pozew o pierwszą poprawkę przeciwko gubernatorowi Florydy i zarządowi powołanemu przez DeSantisa w zeszłym miesiącu w sądzie federalnym w Tallahassee, który trafił do sądu Walkera. Grupa wyznaczona przez DeSantis pozwała Disneya na początku tego miesiąca w sądzie stanowym w Orlando.

Utworzenie przez Disneya samorządnej dzielnicy przez ustawodawcę Florydy odegrało kluczową rolę w decyzji firmy o budowie w pobliżu Orlando w latach sześćdziesiątych. Disney powiedział wówczas państwu, że planuje stworzyć futurystyczne miasto, które obejmowałoby system transportu i innowacje w planowaniu urbanistycznym, więc firma potrzebowała autonomii. Jednak Future City nigdy się nie zmaterializowało, zamiast tego stało się drugim parkiem rozrywki, który został otwarty w 1982 roku.

READ  Inflacja wychodzi z kryptowalut

___

Ta historia została poprawiona, aby odzwierciedlić, że Disney złożył pozew o pierwszą poprawkę przeciwko gubernatorowi Florydy i zarządowi wyznaczonemu przez DeSantis, a nie zarządowi wyznaczonemu przez Disneya; A grupa wyznaczona przez DeSantis, a nie grupa wyznaczona przez Disneya, pozwała Disneya na początku tego miesiąca w sądzie stanowym w Orlando.

___

Śledź Mike’a Schneidera na Twitterze pod adresem @MikeSchneiderAP

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *