Deszcz meteorytów Eta Aquarius: jak i kiedy oglądać

Carlosa de Sa/EPA/Shutterstock

Rój meteorytów Eta Aquarid stworzył oszałamiający pokaz nad Wyspami Kanaryjskimi 6 maja 2013 r.

Zapisz się na biuletyn naukowy CNN dotyczący teorii cudów. Eksploruj wszechświat dzięki wiadomościom o fascynujących odkryciach, postępach naukowych i nie tylko.



CNN

Maj rozpocznie się deszczem meteorytów Eta Aquarid, a eksperci przewidują, że będzie to lepsze zjawisko niż w ostatnich latach – podaje Amerykańskie Towarzystwo Meteorytowe.

Jak podaje portal, w okresie, w którym spodziewany jest szczyt opadów deszczu meteorytów – we wczesnych godzinach porannych w niedzielę i poniedziałek Ziemia Niebo – Księżyc w fazie nowiu będzie oświetlony tylko w 6%. Eksperci sugerują monitorowanie nieba w godzinach od 2.00 do 5.00 czasu lokalnego.

Według EarthSky rój Eta Aquaridis jest często uważany za najlepszy rój meteorów w roku na półkuli południowej. Obserwatorzy nieba mogą co godzinę widzieć od 20 do 40 meteorów, a może i więcej. Według amerykańskiej strony internetowej „space” obserwatorzy na półkuli północnej mogą spodziewać się od 10 do 20 meteorów na kilka godzin przed świtem. NASA.

Źródłem roju meteorów Eta Aquarius jest Kometa Halleya. Ziemia przecina ścieżkę orbitalną komety każdej wiosny w okresie od kwietnia do maja, powodując, że maleńkie ziarenka skał i pyłu spadające z komety uderzają w atmosferę naszej planety, tworząc olśniewający pokaz meteorów. Dzieje się to ponownie w październiku, powodując rój orionidów.

Kometa Halleya była ostatnio widziana na nocnym niebie Ziemi w 1986 r., a przeleci ponownie w 2061 r., podróżując po 76-letniej orbicie wokół Słońca.

Meteory wydają się pochodzić z północno-wschodniej części konstelacji Wodnika, od czego wzięła się nazwa roju.

Według Amerykańskiego Towarzystwa Meteorologicznego oczekuje się, że w tym roku liczba widocznych meteorów na godzinę wzrośnie ze względu na przemieszczanie gruzu przez Jowisza bliżej Ziemi. Ostatni raz miało to miejsce w 2013 roku, kiedy stopy procentowe zostały znacząco podniesione.

READ  Atlas 5 ma wystartować we wtorek z przylądka Canaveral, niosąc tajny ładunek

Astronomowie spodziewali się większej liczby Eta Aquarius w 2023 r., ale księżyc w pełni przyćmiewa meteoryty, a naukowcy nie byli w stanie zweryfikować, czy wzmocnienie nastąpiło. Jednak według American Meteor Society, bez widocznej interferencji Księżyca, liczba widocznych meteorów może się podwoić, jeśli nastąpi wzmocnienie.

Jeśli mieszkasz na obszarze miejskim, być może zechcesz pojechać w miejsce, gdzie nie ma świateł miejskich, które mogłyby ograniczać widoczność.

Znajdź otwartą przestrzeń z szerokim widokiem na niebo. Upewnij się, że masz krzesło lub koc, abyś mógł patrzeć prosto. Daj swoim oczom około 20–30 minut na przystosowanie się do ciemności – bez patrzenia na telefon – aby łatwiej było dostrzec meteoryty.

American Meteor Society zaprasza widzów do przyłączenia się Podziel się swoimi spostrzeżeniami na temat gołębiPomoże to astronomom określić, czy jest więcej meteorytów, niż oczekiwano.

„Eta Aquariidy będą dobrą okazją do zaobserwowania najsilniejszej aktywności z tego źródła aż do lat 40. XXI wieku” – twierdzi American Meteor Society.
„Zdecydowanie zachęcamy wszystkich, którzy mają czyste niebo, do prowadzenia obserwacji w tym czasie i dzielenia się swoimi spostrzeżeniami. Życzymy powodzenia i nie możemy się doczekać wyników!”

Oto pozostałe roje meteorów, których możemy spodziewać się w 2024 roku.

Buckeyes w południowej delcie: 29-30 lipca

Alfa Koziorożec: 30-31 lipca

Perseidy: 11-12 sierpnia

Smoki: 7-8 października

Orionidy: 20-21 października

Zaopatrzenie południa: 4-5 listopada

Zaopatrzenie północne: 11-12 listopada

Leonidy: 17-18 listopada

Bliźnięta: 13-14 grudnia

Ursydy: 21-22 grudnia

Według nich pełnia księżyca w każdym miesiącu jest powiązana z konkretną nazwą Almanach Rolników. Ale według nas pełnia księżyca ma różne nazwy i znaczenia Różne rdzenne plemiona.

23 maja: Księżyc Wenus

21 czerwca: Truskawkowy Księżyc

21 lipca: Księżyc Pac

READ  Meduzy regenerują utracone macki i teraz wiemy, jak to zrobić

19 sierpnia: Księżyc Jesiotra

17 września: Księżyc żniw

17 października: Księżyc Huntera

15 listopada: Księżyc Bobra

15 grudnia: Zimny ​​​​Księżyc

Zaćmienie Słońca i Księżyca

2 października nad niektórymi częściami Ameryki Południowej na niebie będzie można zobaczyć obrączkowe zaćmienie słońca. Ten rodzaj zaćmienia jest podobny do całkowitego zaćmienia Słońca, z tą różnicą, że Księżyc znajduje się w najdalszym punkcie swojej orbity od Ziemi, więc nie może całkowicie zasłonić Słońca. Zamiast tego obrączkowe zaćmienie słońca tworzy na niebie „pierścień ognia”, w którym ogniste światło słoneczne otacza cień księżyca.

Częściowe zaćmienie Księżyca, podczas którego Ziemia przemieszcza się między Słońcem a Księżycem, nie będąc całkowicie wyrównanym, nad Europą oraz większością części Azji, Afryki, Ameryki Północnej i Ameryki Południowej pojawi się w dniach 17–18 września.

Czeki Godzina i data lokalizacji Aby dowiedzieć się, kiedy pojawi się każde z tych zaćmień.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *