Dlaczego książę Harry i książę Andrzej nie noszą mundurów wojskowych podczas procesji pogrzebowych królowej?


Londyn
CNN

Książę Harry Książę Andrzej może być jedynym żyjącym członkiem najbliższej rodziny królowej Elżbiety II, który służył w wojsku podczas wojny, ale surowe królewskie protokoły mówią, że nie będą nosić munduru podczas pogrzebu króla.

Pałac Buckingham powiedział, że tylko członkowie rodziny królewskiej noszą mundury wojskowe podczas głównych uroczystości, które odbywają się w okresie żałoby po królowej. Ponieważ zarówno Harry, jak i Andrew Zrezygnowali z królewskich obowiązkówBędą nosić cywilne ubrania, mimo że są emerytowanymi członkami służby.

W przeciwieństwie do Stanów Zjednoczonych, gdzie weterani często noszą mundury na specjalne okazje, emerytowany brytyjski personel wojskowy może nosić mundur tylko wtedy, gdy ma honorowe oznaczenie i jest upoważniony do noszenia munduru. Zamiast tego noszą medale wojskowe przypięte do odzieży cywilnej.

Król Karol IIIJego siostra, księżniczka Anna i młodszy brat, książę Edward, nosili mundur podczas nabożeństwa dziękczynnego w katedrze św. Idziego w Edynburgu w poniedziałek oraz podczas środowej procesji do Westminster Hall.

Oczekuje się również, że będą nosić go przy innych ważnych okazjach związanych ze śmiercią królowej, w tym czuwaniu w Westminster Hall, pogrzebie państwowym w poniedziałek i przesłaniu zamówienia w kaplicy św. Jerzego w Windsor później tego samego dnia. Książę William, który jest teraz następcą tronu, ma nosić mundur wojskowy.

Książę Andrzej nie będzie nosić Mundur na każdą imprezę z wyjątkiem jednego. Według Pałacu podczas czuwania w Westminster Hall będzie nosił mundur jako szczególny znak szacunku dla królowej.

Rzecznik Sussex powiedział we wtorek, że książę Harry będzie nosił poranny garnitur na każdą okazję, aby uhonorować swoją babcię.

„Jego kontrakt na służbę wojskową nie jest określony przez strój, który nosi i z całym szacunkiem prosimy, aby skupiono się na życiu i dziedzictwie Jej Królewskiej Mości Elżbiety II” – dodał rzecznik.

READ  Ashley Park trafiła do szpitala z powodu ciężkiego wstrząsu septycznego i obecnie dochodzi do siebie

Peter Phillips, syn księżniczki Anny, nie był w mundurze podczas środowej parady. Nie jest pracującym królem i nie służył w wojsku.

Kontrowersje dotyczące tego, kto nosi mundur, a kto nie, na głównych królewskich wydarzeniach pojawiły się po raz pierwszy w zeszłym roku podczas przygotowań do Pogrzeb księcia Filipa – 73-letni mąż królowej – Kiedy niektóre brytyjskie media doniosły, że książę Andrzej chciałby przebrać się za admirała. Wbrew tradycji żaden członek rodziny nie trafił na pogrzeb w wojskowym mundurze, unikając potencjalnego zakłopotania.

Książę Harry nosił mundur podczas ślubu w 2018 r. Książę Andrzej był widziany w mundurze wojskowym podczas Trooping of Color 2018.

Ponad rok później debata nadal jest drażliwym tematem, zwłaszcza że Harry i Andrew są jedynymi dziećmi i wnukami królowej, którzy walczyli na wojnie.

Książę Andrzej, drugi syn królowej, służył w Royal Navy przez 22 lata jako pilot i instruktor helikoptera, a następnie jako kapitan HMS Coatsmore. Uczestniczył w wojnie o Falklandy. Podczas gdy opuścił czynną służbę w Royal Navy w lipcu 2001 roku, nadal nosił mundur podczas uroczystych okazji jako pracujący monarcha ze względu na jego honorowe tytuły.

Ale w 2019 roku wycofał się z królewskich obowiązków z powodu powiązań ze zhańbionym finansistą i skazanym pedofilem Jeffreyem Epsteinem. Na początku tego roku było pozbawiony tytułów wojskowych i organizacje charytatywne po tym, jak sędzia orzekł, że może wszcząć cywilny pozew o napaść na tle seksualnym wniesiony przez Virginię Joffrey. Andrzej później Załatwienie sprawy.

Tymczasem książę Harry służył w armii brytyjskiej przez 10 lat. Odbył dwie podróże w Afganistanie, w 2011 roku uzyskał stopień kapitana i został zakwalifikowany jako pilot Apache. Kapitan Harry Wells, jak był znany w wojsku, wycofał się z wojska w 2015 roku.

Jako pracujący monarcha nadal nosił mundur wojskowy podczas królewskich ceremonii – na przykład, gdy przywdział bluesa i królewskie stroje Rycerzy Domu na swój ślub w 2018 roku. Przestał nosić mundur po wycofaniu się z królewskich obowiązków w 2020 roku.

READ  Koronacja króla Karola III w maju 2023 r.

Podczas gdy król Karol III służył w Królewskiej Marynarce Wojennej i Królewskich Siłach Powietrznych przez sześć lat, nigdy nie brał udziału w aktywnej wojnie. Książę William pracował przez ponad siedem lat jako pilot poszukiwawczo-ratowniczy.

Księżniczka Anna i książę Edward nigdy nie służyli w wojsku, ale obaj mają honorowe tytuły.

Aby otrzymywać aktualizacje dotyczące brytyjskiej rodziny królewskiej wysyłane na Twoją skrzynkę odbiorczą, zarejestruj się Królewski Biuletyn CNN.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *