Akcje przedrynkowe: Fed może załamać rynek mieszkaniowy

Jeden obszar rosnącego zainteresowania: mieszkalnictwo. Wyższe stopy procentowe mogą prowadzić do wyższych oprocentowań kredytów hipotecznych, co może spowodować, że ludzie zastanowią się dwa razy przed zakupem domu.

Jak dotąd sprzedaż spada, a ceny pozostają niezmienne. Jednak niektórzy ekonomiści ostrzegają, że dalsza historyczna podwyżka stóp procentowych przez Rezerwę Federalną może doprowadzić do krachu na rynku mieszkaniowym, podkreślając trudne zadanie stojące przed bankiem centralnym.

Co się dzieje: według wtorkowego raportu CPI, Koszty mieszkania wzrosły o 0,7% w sierpniu Wzrosła o 6,2% rok do roku, największy wzrost od 1991 roku.

Wzrost ten był w dużej mierze odpowiedzialny za wyższe niż oczekiwano tempo inflacji w sierpniu. W połączeniu z napiętym rynkiem pracy, te wyższe stopy procentowe dają Fedowi powód do dalszej ciężkiej pracy na przyszłotygodniowym posiedzeniu politycznym i później, powiedział mi Marvin Low, główny analityk State Street.

Lu dodał, że Fed musi obniżyć koszty nieruchomości o około pół punktu procentowego, aby osiągnąć ostateczny cel inflacyjny.

Zadanie nie będzie łatwe. Ceny domów mogą pozostać uparcie wysokie, nawet jeśli Rezerwa Federalna stara się temu przeciwdziałać.

Joseph Brusolas, główny ekonomista RSM US, powiedział mi, że ceny domów są „rodzajem stałej inflacji, która nie zniknie w najbliższym czasie”. „Właśnie dlatego Fed będzie musiał wykazać się determinacją, podnosząc stopę o 75 punktów bazowych na wrześniowym posiedzeniu, pomimo zachęcających spadków w transporcie i energii”.

Zagrożenia: Niektórzy ekonomiści zauważają, że słabość na rynku mieszkaniowym zaczyna się pojawiać. Sprzedaż domów spadła w lipcu szósty miesiąc z rzędu. Rozpoczęcia budów, będące miarą budowy nowych domów, również spadły w tym miesiącu, ponieważ koszty materiałów budowlanych utrzymywały się na wysokim poziomie, a potencjalni nabywcy byli wyceniani z rynku.

Czy Rezerwa Federalna powinna kontynuować swoje historyczne maksima? Bank centralny musi chodzić po cienkiej linii – Spowolnienie w sektorze mieszkaniowym poprzedziło 9 z 12 recesjiA inwestorzy nie zapomnieli o katastrofalnym kryzysie mieszkaniowym w Ameryce w 2008 roku.

Pamiętaj: chociaż istnieją pewne powody, dla których raport CPI na temat opóźnienia w budownictwie mieszkaniowym jest tym, co tak naprawdę dzieje się na rynku, a ceny domów mogą już spadać, nie zbliżamy się do krachu na rynku.

READ  Jak obejrzeć specjalną misję turystyki kosmicznej NS-25 firmy Blue Origin w Internecie 19 maja

Jednak w najbliższych miesiącach urzędnicy Fed staną przed trudną decyzją. Czy wykorzystują odporność rynku mieszkaniowego jako mandat do kontynuowania agresywnych podwyżek stóp i ryzyka krachu?

Amerykanie powinni przygotować się na szok w rachunkach za ogrzewanie tej zimy

Ceny gazu w Stanach Zjednoczonych spadają. Ale nadchodzi zima i dyrektor generalny Chevron, jednej z największych na świecie firm energetycznych, ostrzega, że ​​komfort pompy może wkrótce zostać zrekompensowany przez powodujące pot rachunki za ogrzewanie.

„Zdecydowanie istnieje ryzyko, że koszty wzrosną” dla amerykańskich konsumentów, Mike Wirth, prezes i dyrektor generalny Chevron, powiedział w wywiadzie dla Bobby’ego Harlowa z CNN.

Wirth nie przewiduje wzrostu wolumenu obserwowanego w Europie, gdzie ceny gazu ziemnego poszybowały w górę, ponieważ eksport z Rosji jest ograniczony, Mój kolega Paul R La Monica relacjonuje.

Jednak we wtorkowym wywiadzie Wirth ostrzegł, że tej zimy ceny w USA mogą być „znacznie wyższe”.

Ceny ropy wciąż się utrzymują W tym roku ponad 15%. Pomogło to zwiększyć sprzedaż, zyski i ceny akcji firmom takim jak Chevron. Udziały producentów ropy naftowej wzrosły o 36% od początku roku, podczas gdy szerszy indeks S&P 500 spadł o 17,5%.

Wirth przyznał, że jego firma osiągała duże zyski, podczas gdy Amerykanie walczyli.

„Zdaję sobie sprawę, że rosnące ceny energii są trudne dla konsumentów. Dlatego rozmawialiśmy o zwiększeniu produkcji i próbie zwiększenia podaży na rynki w branży towarowej” – powiedział. „Przechodzisz przez te cykle. Dwa lata temu traciliśmy miliardy dolarów na kwartał. Teraz osiągamy duże zyski”.

Niedźwiedzi inwestorzy gromadzą się na gotówce

Na Wall Street pesymistyczni zarządzający funduszami sprzedają akcje i gromadzą gotówkę, jak wynika z opublikowanego we wtorek sondażu Bank of America.

„Postrzeganie przez inwestorów perspektyw globalnej gospodarki pozostaje we wrześniu ponure” – napisał Michael Hartnett, główny analityk inwestycyjny w Bank of America w raporcie 212 zarządzających funduszami. Z ponad pół biliona dolarów w aktywach pod zarządzaniem we wrześniu.

READ  SpaceX wystrzeliwuje 46 satelitów Starlink, pocisk lądowy do morza

Około 72% respondentów spodziewało się osłabienia gospodarki w ciągu najbliższych 12 miesięcy, o 5 punktów procentowych więcej niż w sierpniu. Odsetek inwestorów twierdzących, że recesja prawdopodobnie wzrosła we wrześniu do 68%, najwyższego poziomu od maja 2020 r.

Jak pokazało badanie, Wall Street szykuje się na spadające zyski przedsiębiorstw i trwający krach giełdowy. Poziom gotówki w posiadaniu inwestorów podskoczył z 5,7% w zeszłym miesiącu do 6,1%, najwyższego poziomu Od ataków z 11 września w 2001 roku.

Następna

Indeks cen producentów za sierpień, kolejny kluczowy miernik amerykańskiej inflacji, został opublikowany o 8:30 czasu wschodniego.

Dołącz do CITIZEN przez CNN o godzinie 14:00 czasu wschodniego, aby wziąć udział w sesji poświęconej inflacji, zatrudnieniu i gospodarce z udziałem dziennikarzy Paula Lamoniki, Phila Mattingly, Kristin Romance i Vanessy Yurkevich. RSVP tutaj.

Już jutro: Wszystkie oczy będą zwrócone na spotkanie prezydenta Rosji Władimira Putina z Chinami Xi Jinpingiem.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *