Bank centralny stara się spowolnić osłabienie juana w stosunku do dolara

W ciągu ostatnich kilku tygodni chiński juan gwałtownie osłabił się w stosunku do dolara amerykańskiego, ponieważ dolar się umacniał, a inwestorzy niepokoili się wzrostem gospodarczym Chin.

Prasa Photoholica | Lekka rakieta | Obrazy Getty

PEKIN – Chiński juan lekko wzmacnia się przeciwko dolar W środę ostry słaby trend odwrócił się po Ludowy Bank Chin Wskazał na wsparcie walutowe.

Według informacji Wind, juan spadł w tym miesiącu o około 3% dzięki sile dolara amerykańskiego. Przedłużająca się kontrola Covida i obawy o chiński wzrost gospodarczy również osłabiły sentyment do juana.

W poniedziałek Ludowy Bank Chin (PBOC) ogłosił, że z dniem 15 maja obniży depozyty o jeden punkt procentowy do 8%. Ten ruch zmniejsza ilość obcej waluty, którą banki muszą trzymać, teoretycznie zmniejszając słabą presję na juana.

„Ten ruch jest silnym sygnałem politycznym [the] Maggie Wei i jej zespół powiedzieli w poniedziałkowym raporcie, że Ludowy Bank Chin jest zaniepokojony szybką deprecjacją waluty.

Analitycy wskazali, że w zeszłym roku chiński bank centralny dwukrotnie zwiększył ten sam wskaźnik rezerw walutowych, aby spowolnić szybkie umacnianie się juana.

Niepewność pozostaje wysoka, ponieważ Szanghaj stoi w obliczu przedłużającej się blokady i wzrostu liczby nowych lokalnych przypadków Covid w Pekinie.

„Patrząc w przyszłość, spodziewamy się obniżenia wskaźnika rezerw do kapitału własnego, aby w najbliższym czasie spowolnić spadek chińskiego juana, chociaż będzie to również zależeć od szerokiej trajektorii kursu dolara amerykańskiego i ogólnego nastawienia do chińskiego wzrostu” – analitycy powiedział. „Niepewność pozostaje wysoka, ponieważ Szanghaj stoi w obliczu przedłużającej się blokady i wzrostu liczby nowych lokalnych przypadków Covid w Pekinie”.

W środę Ludowy Bank Chin (PBOC) ustalił środek kursu juana na 6,5598 w stosunku do dolara, co jest najsłabszą rozdzielczością od kwietnia 2021 r., zgodnie z danymi FactSet.

READ  „Leczenie recesji” dzieli ekonomistów

Dolar amerykański umocnił się od tego czasu Rezerwa Federalna Rozpoczęła cykl zacieśniania polityki pieniężnej i podnoszenia stóp procentowych. ten Rentowność 10-letnich obligacji skarbowych w USA Osiągnął najwyższy poziom od trzech lat. Usuń premię z 10-letnich chińskich obligacji rządowych, którą kiedyś posiadał.

Shiling Xie, główny analityk Stansberry China, powiedział we wtorek, że ruchy rynkowe związane z Rezerwą Federalną sprawiły, że aktywa denominowane w dolarach amerykańskich są stosunkowo atrakcyjne dla inwestorów, podczas gdy istnieje ogólna obawa co do stanowiska chińskiej polityki gospodarczej. Oczekuje, że juan będzie szedł słabą trajektorią, ale powiedział, że tempo prawdopodobnie zwolni.

Chiński juan jest sprzedawany zarówno w kraju – na kontynencie – jak i za granicą, głównie w Hongkongu. Kurs juana może wahać się w granicach 2% powyżej lub poniżej punktu środkowego ustalanego codziennie przez Ludowy Bank Chin (PBOC) w oparciu o ostatnie ruchy rynkowe.

Zagraniczny juan przekroczył w poniedziałek kluczowy psychologiczny poziom 6,60 juana za dolara — najsłabszy od jesieni 2020 r., według danych Wind.

Od środy po południu juan offshore umocnił się nieco, blisko 6,58 wobec dolara. Krajowy juan był blisko 6,55 juana w stosunku do dolara amerykańskiego.

Ekonomiści z Morgan Stanley spodziewają się, że do końca czerwca lokalny juan wyniesie około 6,48 w stosunku do dolara amerykańskiego.

„Ogólnie uważamy, że Ludowy Bank Chin (PBOC) będzie tolerował pewne regularne osłabienie chińskiego juana, o ile będzie to opierać się na podstawach” – powiedzieli analitycy banku rynków wschodzących w poniedziałkowym raporcie. „Ale może przekroczyć dolara amerykańskiego / chińskiego juana [the target] krótkoterminowy, biorąc pod uwagę zmienność rynku.”

Słaby sentyment rynkowy

Przeczytaj więcej o Chinach z CNBC Pro

Decydenci polityczni wyrazili poparcie dla wzrostu w ostatnich tygodniach, ale rynki pozostały bardziej pesymistyczne.

„Reakcja polityczna Chin była umiarkowana i ukierunkowana na front-loading fiskalny” – powiedzieli analitycy Citi w raporcie pod koniec zeszłego tygodnia. „Oczywiste jest, że władze nie uciekają się do starych metod przygotowania, aby wyzwolić masową presję w celu stymulowania gospodarki”.

Oprócz cięcia rezerwy depozytowej forex, bank centralny obniżył również ogólną stopę rezerw obowiązkowych – ilość gotówki, którą banki muszą utrzymać – w poniedziałek. Jednak cięcie o 25 punktów bazowych było mniejsze, niż oczekiwało wielu analityków.

Premier Li Keqiang powiedział w poniedziałek na posiedzeniu Rady Państwa, najwyższego organu wykonawczego, że rząd powinien przywiązywać dużą wagę do skutków gospodarczych nieprzewidywalnych sytuacji w kraju i za granicą.

Ludowy Bank Chin (PBOC) powiedział we wtorek, że jest świadomy niedawnych wahań na rynkach finansowych i że zwiększy wsparcie dla gospodarki ostrożną polityką monetarną. Jednak ogłoszenie nie poprawiło zbytnio nastrojów na rynku.

Akcje w Chinach kontynentalnych wzrosły w środę po niestabilnym dniu handlu poprzedniego dnia, w którym główne indeksy zamknęły się w dół.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *