Dlaczego kupił 5 japońskich domów handlowych?

Warren Buffett powiedział, że był „zdenerwowany” możliwością kupienia pięciu japońskich domów handlowych dwa lata temu.

„Byłem zdumiony faktem, że możemy kupić te firmy” – powiedział Buffett Becky Quick z CNBC w „Squawk Box” w wywiadzie z Tokio w środę. W rzeczywistości mieli „stopę dywidendy na poziomie może 14% lub coś w tym rodzaju, ale dywidenda będzie rosła”.

Prezes i dyrektor generalny Berkshire Hathaway ujawnił w tym tygodniu, że zwiększył swoje udziały w każdej z pięciu największych japońskich spółek do 7,4% i dodał, że może rozważyć więcej inwestycji. Podróż Buffetta do Japonii ma być pokazem wsparcia korporacyjnego.

Stopa dywidendy jest definiowana jako zysk na akcję podzielony przez cenę akcji i jest powszechnie stosowaną miarą przez inwestorów wartościowych, takich jak Buffett. Im wyższa liczba, tym większą wartość inwestorzy otrzymują na akcję.

92-letni Buffett powiedział w środę, że Berkshire planuje utrzymać inwestycje przez 10 do 20 lat. Berkshire powiedział wcześniej, że może zwiększyć swoje udziały w każdym z domów handlowych nawet o 9,9% – choć nie bez zgody zarządów spółek.

Wiceprezes Berkshire ds. operacji nieubezpieczeniowych i spadkobierca Buffetta, Greg Appel, dodał, że konglomerat jest również zainteresowany wszelkimi innymi „dodatkowymi możliwościami” z każdą firmą w zakresie zawierania transakcji.

„Ocenimy to bardzo szybko. Warren podkreślił, że im większy, tym lepiej, i że odbierze telefon w pierwszym odcinku. I nigdy nie zabraknie nam pieniędzy. Mogą do nas zadzwonić w każdej chwili” – powiedział Abel.

Oracle of Omaha po raz pierwszy nabył udziały w tych spółkach w sierpniu 2020 roku z okazji swoich 90. urodzin, w ramach początkowego zakupu o wartości około 6 miliardów dolarów. Firmy to Mitsubishi Corp., Mitsui & Co., Itochu, Marubeni i Sumitomo.

Znane jako sogo shosha, japońskie domy handlowe są bardziej zbliżone do konglomeratów i handlują szeroką gamą produktów i materiałów. Importując metale, tekstylia, artykuły spożywcze i inne towary, pomogli pokazać japońską gospodarkę na arenie światowej.

READ  5 rzeczy, które warto wiedzieć przed otwarciem giełdy w piątek, 9 lutego

Niektórzy inwestorzy krytykowali ich za złożone operacje, a także za zwiększoną ekspozycję na ryzyko za granicą w miarę ekspansji międzynarodowej. Jednak dla Buffetta te różne operacje mogą być częścią losowania. Charakteryzuje się również wysokimi stopami dywidend i wolnymi przepływami pieniężnymi.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *