Założyciel FTX Sam Bankman Freed przemawia po wydaniu wyroku: „Każdego dnia prześladuje mnie to, co straciłem”

Były przedsiębiorca zajmujący się kryptowalutami Sam Bankman-Fried powiedział ABC News w ekskluzywnym wywiadzie, że żałuje swoich działań, które w zeszłym tygodniu doprowadziły do ​​25 lat więzienia za oszustwo.

„Przeważnie o tym myślę każdego dnia” – powiedział.

Orzeczenie przeciwko Bankman-Fried zakończyło 17-miesięczną sagę, która rozpoczęła się w listopadzie 2022 r., kiedy FTX, globalna giełda kryptowalut, której był współzałożycielem i której był dyrektorem generalnym, upadła, co spowodowało stratę 8 miliardów dolarów dla swoich klientów. Bankman Fried zrezygnował w obliczu upadku firmy, a nowy właściciel ogłosił upadłość. Prokuratorzy powiedzieli, że okradł klientów FTX, a pieniądze przeznaczył na datki polityczne, inwestycje i zyski osobiste. Jesienią ubiegłego roku został skazany za siedem zarzutów oszustwa, spisku i prania pieniędzy, co doprowadziło do wydania wyroku w czwartek.

W trakcie weekendu rozmawiając wyłącznie z ABC News za pośrednictwem poczty elektronicznej z Metropolitan Detention Center na Brooklynie, Bankman-Fried powiedział, że bankructwo FTX było wynikiem kilku „złych decyzji”, które podjął w 2022 r.

„Nigdy nie uważałem, że to, co robię, jest nielegalne. Starałem się jednak trzymać wysokie standardy, ale z pewnością ich nie spełniałem” – powiedział.

Podczas czwartkowego wyroku sędzia okręgowy USA Lewis Kaplan powiedział, że Bankman-Fried w swoich zeznaniach dopuścił się krzywoprzysięstwa i „często unikał składania zeznań”. Sędzia stwierdził również, że zeznania oskarżonego nigdy nie zawierały „ani słowa wyrzutów sumienia z powodu popełnienia tych straszliwych zbrodni”.

Bankman-Fried powiedział w niedzielę, że „oczywiście” odczuwa wyrzuty sumienia.

Powiedział: „Słyszałem i widziałem desperację, frustrację i poczucie zdrady wśród tysięcy klientów. Zasługują oni na odzyskanie pełnych pieniędzy po obecnej cenie”.

„To może i powinno nastąpić w listopadzie 2022 r., może i powinno nastąpić dzisiaj” – powiedział. „Bolesne jest widzieć, jak czekają dzień po dniu”.

READ  Gordon Moore, współzałożyciel firmy Intel, umiera w wieku 94 lat :: Intel Corporation (INTC)

Dodał, że „poczuł się zraniony” przez współpracowników, ponieważ „rzucił to, w co włożyli swoje życie” oraz ze strony organizacji charytatywnych, które wspiera, „których finansowanie zostało zredukowane do zwykłego zniszczenia reputacji”.

„To, co straciłem, prześladuje mnie każdego dnia. Nigdy nie chciałem nikogo skrzywdzić ani zabrać niczyich pieniędzy. Ale byłem dyrektorem generalnym FTX i byłem odpowiedzialny za to, co stało się z firmą, a kiedy jesteś odpowiedzialny, to nie ważne, dlaczego coś idzie nie tak. Oddałbym wszystko, żeby choć część pomóc naprawić szkody. W więzieniu robię, co mogę, ale to bardzo frustrujące, że nie mogę zrobić więcej” – powiedział.

W swoim czwartkowym oświadczeniu przed sądem 32-letni Bankman-Fried powiedział, że gdyby on lub inny pracownik FTX pozostał na swoim stanowisku dyrektora generalnego, klienci „już dawno otrzymaliby pieniądze”. Obwiniał decyzję firmy o nieuruchamianiu ponownie giełdy FTX, co jego zdaniem mogło stworzyć długoterminową wartość.

„Zawsze było mnóstwo aktywów, które można było spłacić klientom, pożyczkodawcom i inwestorom po cenach bieżących lub ówczesnych” – powiedział.

W zeszłym roku w pozwie Bankman-Fried oskarżył Sullivan & Cromwell, kancelarię prawniczą reprezentującą nowego właściciela FTX, o współpracę z prokuratorami i oświadczył, że ma prawo wglądu w dokumenty FTX, które firma udostępniła prokuratorom. Z tego powodu Bankman-Fried wskazał w niedzielę, że nie zapewnił mu sprawiedliwego procesu.

„Zasadniczo rola SullCroma w oskarżeniu, jednostronne zamieszanie w mediach, jakie wywołała, oraz niezdolność obrony do uzyskania rozstrzygających dowodów na rozprawie spartaczyły cały proces” – stwierdził.

W poniedziałek rzecznik Sullivan & Cromwell odniósł się do ABC News z uwagami sędziego Kaplana, który stwierdził, że Bankman-Fried zeznał w charakterze świadka krzywoprzysięstwo i realizował strategię medialną polegającą na obwinianiu prawników i procesu upadłościowego za straty inwestorów, zamiast brać za nie odpowiedzialność straty. Jego zbrodnie.

READ  Wall Street zamyka się wyżej, ponieważ obawy o niewypłacalność Rezerwy Federalnej i Rosji ustępują

Bankman-Fried powiedział także, że jego obrońca zamierza jeszcze w tym roku złożyć apelację w oparciu o pewne zeznania złożone na rozprawie, w których stwierdził, że „w sposób istotny błędnie przedstawił to, co faktycznie się wydarzyło” oraz fakt, że jego obronie „nie pozwolono przedstawić kluczowych dowodów ani ważnych świadków”. Nie podał szczegółów, tłumacząc, że nie chce wpływać na strategię prawną swojego obrońcy.

Po wydaniu wyroku w czwartek Bankman-Fried powiedział, że „stracił wszystko, co miałem do stracenia”.

„Zrobię wszystko, co w mojej mocy, aby tam być i spróbować dokonać pozytywnej zmiany na świecie, ale wiem, że tak się nie stanie. Nie mogę nic na to poradzić, dopóki jestem w więzieniu” – powiedział przed sądem.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *