Dlaczego NASA zachowa w tajemnicy wiele szczegółów tego tygodnia testu Megarocket

SLS na wyrzutni w Kennedy Space Center na Florydzie.

SLS na wyrzutni w Kennedy Space Center na Florydzie.
Zdjęcie: NASA / Ben Smegelsky

Krytyczny test dla następnej przestrzeni NASA początek System Ta rakieta startuje Piątek, ale transmisja na żywo z treningów w mokrych sukienkach zapowiada się nudna i cicha z powodu obaw o bezpieczeństwo. Bez wątpienia żyjemy w tajemniczych czasach, ale niektórzy Eksperci twierdzą, że ta kwantyfikacja Przesadne i nieprzydatne.

Minęły prawie dwa tygodnie od SLS walcowane W drodze na start Platformy 39B w Kennedy Space Center na Florydzie. 322-metrowa rakieta, po tonach oczekiwania, jest prawie gotowa na czas największej oglądalności. Teraz wystarczy tylko udana próba, podczas której paliwo zostanie załadowane do zbiorników wyrzutni, a zespół startowy przeprowadzi próbę odliczania.

„To ostatnia walidacja projektu przed uruchomieniem” — powiedział Tom Whitmaier, zastępca administratora NASA ds. rozwoju systemów łączonych eksploracji. Dziś na zdalnej konferencji prasowej. „WPowiedział, że można się czegoś nauczyć”, ale celem w końcu jest „wyjście poza liczbę” i zobaczenie, jak sprawuje się SLS podczas rzeczywistego testu. Zespół następnie oceni dane I Zakładając, że wszystko jest w porządku, zadeklaruj Inauguracyjna data wystrzelenia SLS – misji Artemis 1 – przypada na tydzień 11 kwietnia.

Mokra próba generalna rozpocznie się w piątek, 1 kwietnia o 17:00 czasu wschodniego i kończy się wysychaniem czołgów w niedzielę, 3 kwietnia około 16:30 czasu wschodniego. NASA wyemituje cały test w Kanał YouTube Kennedy NewsroomAle „bez głosu i komentarza”, według A informacja prasowa. Jak wyjaśnił Whitmer w mediach, Na konferencji dziennikarze nie będą mieli zwykłego dostępu do szczegółowych informacji o odliczaniu.

To co najmniej niespodzianka. Podczas treningów w mokrych ubraniach dużo się dzieje, ale tym razem nie będziemy mogli śledzić tego w czasie rzeczywistym. NASA twierdzi, że niektóre szczegóły zostaną udostępnione na jej platformach społecznościowych, w tym Artemis Blogale zakres, w jakim informacje zostały udostępnione, jest nieznany.

Powód ciszy Międzynarodowe przepisy dotyczące handlu bronią (Itar) Obawy dotyczące udostępniania lub „eksportowania” poufnych informacji. W przypadku SLS, Whitmer powiedział, że konkurenci amerykańscy mogą wywnioskować informacje o czasie kriogenicznym, aby wspomóc rozwój systemów rakiet balistycznych. W związku z tym NASA będzie „unikać określonego harmonogramu, przepływu lub innego rodzaju rzeczy, które w niezamierzony sposób wskazywałyby na specyficzne cechy procesów, których doświadczamy”.

Whitmer dodał, że NASA jest bardzo ostrożna w świetle „środowiska, w którym obecnie żyjemy” i powiedział: Że agencja kosmiczna nie może ryzykować ujawnienia wrażliwych informacji. Najprawdopodobniej odnosi się do rosyjskiej inwazji na Ukrainę i niedawnych testów broni w Korei Północnej.

Jonathan McDowell, astrofizyk z Harvard-Smithsonian Center for Astrophysics, nie był przekonany, że milczenie ITAR podczas próby SLS w mokrych ubraniach zrobi cokolwiek.

„Problem z każdą taką autoryzacją bezpieczeństwa polega na tym, że zwykle nie jest ona wdrażana przez osoby, które mają wiedzę techniczną potrzebną, aby wiedzieć, co jest naprawdę przydatne dla innych”, na przykład Chiny, lub „co może nie być przydatne”. Powiedział mi w e-mailu. „Tak więc jest to mocno egzekwowane-entuzjastycznie, do tego stopnia, że ​​stopień, w jakim utrudnia on swobodną komunikację, jest bardziej szkodliwy niż jakiekolwiek niebezpieczeństwo, przed którym się chroni”.

Whitmer powiedział, że jeszcze w tym tygodniu dziennikarze otrzymają ogólny harmonogram odliczania I że konferencja medialna po teście odbędzie się w poniedziałek, 4 kwietnia.

W przypadku (ostatecznej) misji Artemis Whitmeyer ma nadzieję, że NASA „zapewni normalne połączenia” podczas prawdziwego startu. To byłoby duże, ale najwyraźniej już w nim nie mieszkamy”.Normalna” czasy.

READ  Bezprecedensowa okazja do zbadania kolejnego międzygwiezdnego gościa za pomocą Teleskopu Kosmicznego Webba

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *