Dlaczego premier Wielkiej Brytanii Boris Johnson stoi w obliczu ogromnego kryzysu i co dalej?

Johnson przetrwał wiele burz podczas swojej kadencji jako premier, ale może to być kryzys.

Oto, co musisz wiedzieć.

Bezpośrednią przyczyną kryzysu była rezygnacja zastępcy dyrektora generalnego Chrisa Finchera w zeszły czwartek, wśród zarzutów, że poprzedniego wieczoru obmacywał dwóch gości na prywatnej imprezie.

To, co wpędziło Johnsona w poważne kłopoty, to bredzenie prasy Downing Street, gdy próbowała wyjaśnić, że Fincher zawsze był w rządzie.

Początkowo, gdy pojawiły się nowe doniesienia o historycznym zachowaniu pana Pinchera w związku z jego rezygnacją, Downing Street zaprzeczył, jakoby wiedział o zarzutach związanych z pełnieniem przez premiera funkcji ministra spraw zagranicznych.

Kiedy stało się jasne, że tak się nie stanie, zespół Johnsona powiedział, że jest świadomy zarzutów historycznych, ale są one „wyczerpane”.

Kiedy jeden z wcześniej niezgłoszonych zarzutów przeciwko Pincherowi został potwierdzony, rzecznik Johnsona wyjaśnił, że „rozwiązane” oznaczało potwierdzone.

We wtorek rano Simon Macdonald, były główny cywilny pracownik Ministerstwa Spraw Zagranicznych, ujawnił, że Johnson został osobiście poinformowany o wyniku śledztwa w sprawie zachowania Finchera, co ostatecznie wywołało falę rezygnacji.

Co się potem dzieje?

Boris Johnson nadal kontroluje swoje przeznaczenie… tym razem.

Reguły Partii Konserwatywnej stanowią, że jeśli lider zdobędzie wotum zaufania, jest on odporny na kolejne wyzwanie przez 12 miesięcy. Johnson przeżył głosowanie nad wotum zaufania 6 czerwca.

Obecny kryzys jest jednak tak głęboki, że w 1922 r. grupa konserwatywnych posłów może przepisać przepisy dotyczące usunięcia premiera.

Komisja zebrała się w środę i postanowiła w poniedziałek przeprowadzić wybory na nowe kierownictwo. Po wyborze nowy dyrektor wykonawczy komitetu zdecyduje, czy zmienić zasady i przejść do kolejnego głosowania w sprawie wotum zaufania, które Johnson prawdopodobnie straci.

Do tego czasu pytanie brzmi, ile publicznego upokorzenia może znieść Johnson. Dziesiątki prawodawców opuściło już rząd, a delegacja członków gabinetu zeszła w środę wieczorem na Downing Street, aby zażądać dymisji premiera.

READ  Sąd Najwyższy NC wyrzuca orzeczenia w sprawie zmiany okręgów wyborczych, identyfikator wyborcy

Jeden z nich – brytyjski minister spraw wewnętrznych Priti Patel – powiedział Johnsonowi, że ogólny pogląd partii jest taki, że powinien on odejść, powiedział CNN źródło bliskie Patelowi.

Więcej ministrów jest prawie pewne, że zrezygnuje, a źródła opozycji mówią o możliwości dezercji.

Co się stanie, jeśli Johnson zrezygnuje?

W Wielkiej Brytanii rezygnacja premiera nie powoduje automatycznie wyborów powszechnych.

Jeśli Johnson ustąpi, Partia Konserwatywna przeprowadzi wewnętrzne wybory, aby wybrać nowego przywódcę, który następnie zostanie premierem.

Podobnie jak jego poprzednicy Theresa May i David Cameron, którzy zrezygnowali odpowiednio w maju 2019 r. i czerwcu 2016 r., Johnson pozostanie na stanowisku do czasu wyboru następcy.

O ile nie wystąpi kolejna rezygnacja lub przedterminowe wybory, nowy premier będzie kierował Wielką Brytanią do następnych wyborów zaplanowanych na 2024 rok.

Jak brytyjska Partia Konserwatywna wybiera nowego lidera
Jak brytyjska Partia Konserwatywna wybiera nowego lidera

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *