Dlaczego USA używają półprzewodników, aby powstrzymać rosyjską inwazję na Ukrainę?

Żołnierz ukraińskiego wojska stoi przed czołgami 92. Oddzielnej Brygady Zmechanizowanej Sił Zbrojnych Ukrainy, zaparkowanych w ich bazie w pobliżu wsi Klugino Bashkirevka w obwodzie charkowskim

Żołnierz ukraińskiego wojska stoi przed czołgami 92. Oddzielnej Brygady Zmechanizowanej Sił Zbrojnych Ukrainy, zaparkowanych w ich bazie w pobliżu wsi Klugino Bashkirevka w obwodzie charkowskim
Zdjęcie: Siergiej Bobok (Obrazy Getty)

Układy półprzewodnikowe, za które odpowiedzialny jest najwyraźniej niezauważalny komponent wykolejony Globalne łańcuchy dostaw w ciągu ostatnich dwóch lat mogą odegrać kluczową rolę w wysiłkach społeczności międzynarodowej na rzecz powstrzymania rosyjskiej inwazji na Ukrainę. To, czy te taktyki rzeczywiście zadziałają zgodnie z zamierzeniami, wciąż nie jest pewne.

Półprzewodniki stały się odpowiednikiem śrub i nakrętek XXI wieku, wspierając wszystko od… smartfony do Ford F-150s. Chociaż Rosja i Ukraina nie są dobrze znane z produkcji półprzewodników, są ważnymi źródłami gazu neonowego i palladowego wykorzystywanego do produkcji tych pożądanych wafli. jak CNBC UwagiPrawie cała podaż neonów w USA pochodzi z tych dwóch krajów, co jest poważną zależnością, która powoduje, że niektórzy eksperci martwią się nadchodzącymi wstrząsami podażowymi, które grożą wykolejeniem globalnych łańcuchów dostaw, podobnie jak niedobory. Plecy być pod kontrolą.

Dla pewnego kontekstu: Neon odnotował oszałamiający 600% wzrost cen podczas ostatniego konfliktu rosyjsko-ukraińskiego w 2014 roku. Co gorsza, Rosja, Reuters UwagiStany Zjednoczone dostarczają około 35% palladu, metalu stanowiącego integralną część czujników i innych zastosowań, od których zależy przemysł technologiczny.

„To będzie miało wpływ” – prezes i dyrektor generalny Techcet Lita Shon-Roy Powiedzieć CNBC. „Będzie nadal ograniczać źródło chipa”.

Eksperci i członkowie branży chipowej powiedzieli agencji Reuters, że szoki podażowe spowodowane rosyjską inwazją mogą wymagać czasu, po części dlatego, że wielu producentów chipów poświęciło ostatnie dwa lata na dywersyfikację swoich łańcuchów dostaw, aby sobie z nimi poradzić. ostatni strata. Ale chociaż producenci chipów i dostawcy wyrażali optymizm co do swojej zdolności do wytrzymania zakłóceń na początku tego tygodnia, niewielu naprawdę przewidziało siłę i skalę rosyjskiej inwazji.

Obawy o chipy mogły się zacząć, gdy Stany Zjednoczone i inni wydają się być skłonni wykorzystać te komponenty jako środek nacisku gospodarczego na rosyjski rząd.

Późnym czwartkowym popołudniem administracja Bidena odpowiedziała na atak na Ukrainę przez: ogłaszanie Nowe sankcje zostały nałożone na rząd rosyjski. Środki te obejmowały nowe kontrole eksportu z Departamentu Handlu, które podobno nałożyły ograniczenia na półprzewodniki, komputery, telekomunikację, sprzęt bezpieczeństwa informacji, lasery i czujniki, które uniemożliwiały ich użycie przez Rosję.

Na konferencji prasowej prezydent Joe Biden powiedział, że nowe środki „spowodują znaczne koszty dla rosyjskiej gospodarki, zarówno natychmiast, jak i z biegiem czasu”.

Chociaż dokładne szczegóły dotyczące tych kar pozostają niejasne, administracja Bidena od pewnego czasu bada pewne warianty ograniczeń dotyczących półprzewodników. Na początku tego miesiąca kierownictwo zagrożony Odciąć Rosję od dostaw półprzewodników w przypadku inwazji bojkotu na Ukrainę. Jest to ważne, ponieważ podczas gdy Stany Zjednoczone mogą polegać na Rosji w kwestii dostępu do materiałów, Rosja jest w dużym stopniu uzależniona od Stanów Zjednoczonych w zakresie rzeczywistych projektów chipów i chipów.

Administracja ostrzegła, że ​​może ograniczyć nie tylko dostęp Rosji do chipów wyprodukowanych w USA, ale także chipów z innych krajów, co może mieć niszczący wpływ na rosyjską gospodarkę.

Jeśli Rosja chce to rozwijać [technology] Musisz importować technologie i produkty, które produkujemy tylko my, nasi sojusznicy i nasi partnerzy” – powiedział urzędnik Białego Domu Powiedzieć Aksios „Z czasem doprowadziłoby to do zaniku zdolności produkcyjnych Rosji”.

Ten plan nie jest jednak niezawodny. Ograniczenia dotyczące półprzewodników nie powstrzymają Rosji Helikoptery i czołgi inwazji na Ukrainę w najbliższym czasie, a niektórzy eksperci obawiają się, że taki gambit może w przyszłości odbić się na Stanach Zjednoczonych i innych. w Wywiad W przypadku Politico, Paul Triulo, szef polityki technologicznej w firmie konsultingowej Albright Stonebridge Group, powiedział, że amerykańska polityka odmawiania dostępu do chipów całemu krajowi jest „bezprecedensowa” i może skłonić innych zagranicznych producentów chipów do ponownego rozważenia włączenia amerykańskich technologii do ich produktów.

„Co najmniej potęguje obawy branży związane z niezamierzonymi konsekwencjami uzbrojenia przez rząd USA dominacji amerykańskiej technologii w sektorze półprzewodników” – powiedział Triollo. Triollo powiedział, że taki ruch może również prowadzić do odwetowych cyberataków z Rosji, Stanów Zjednoczonych i innych krajów.

Nie jest też jasne, czy kierowana przez USA próba odizolowania Rosji od półprzewodników odniesie sukces tak elegancko, jak sądzi administracja Bidena.

tak jak inni to zrobili wskazany, produkcja półprzewodników stanowi jedną z największych złożoności we współczesnej, wzajemnie powiązanej gospodarce, ponieważ elementy jednego produktu często przemieszczają się po wielu prowincjach, a nawet kontynentach, zanim dotrą do miejsca przeznaczenia w swojej ostatecznej formie. Nawet jeśli administracji uda się rozwiązać te zawiłości, jest prawdopodobne, że zamiast tego Rosja zwróci się ku bardziej przyjaznym Chinom, które według niektórych Szacunki Już teraz odpowiada za około 70% rosyjskiego importu komputerów i smartfonów.

Nic z tego nie oznacza, że ​​nic nie można zrobić, ale sugeruje to ból głowy, który wybucha w mózgu, gdy próbujemy nałożyć sankcje gospodarcze za pomocą części technologii, które z założenia zależą od handlu międzynarodowego.

READ  Rynki europejskie zamknęły się wyżej po podniesieniu stóp procentowych przez Europejski Bank Centralny

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *