Niektórzy światowi liderzy zastanawiają się, dlaczego Rosja powinna zostać usunięta z systemu bankowego znanego jako Swift

Przywódcy UE rozważają to, co niektórzy nazywają „opcją nuklearną”, aby wyprzeć Rosję SzybkiSieć o wysokim poziomie bezpieczeństwa łącząca tysiące instytucji finansowych na całym świecie po inwazji na Ukrainę.

W czwartek prezydent USA Joe Biden powiedział, że usunięcie Rosji z SWIFT nie jest kierunkiem, w jakim chce obecnie podążać inna Europa, ale wykluczenie narodu z sieci jest „zawsze opcją”.

„Zaproponowane przez nas sankcje mają takie same konsekwencje dla wszystkich ich banków, być może większe niż SWIFT” – powiedział Biden. Ostatnie okrągłe przeszkody Ogłoszony dzisiaj.

Minister spraw zagranicznych Ukrainy Dmitrij Kuleba w czwartek wezwał Zachód do wykluczenia Rosji z SWIFT. Wcześniej w czwartek CNN podało, że UE nie zdecydowała się na odłączenie Rosji od SWIFT i że decyzja ta podzieliła kraje UE.

Jednak Co to jest SWIFT?, Co to oznacza dla Rosji? Towarzystwo Telekomunikacji Telekomunikacyjnej Banku Światowego zostało założone w 1973 roku w celu zastąpienia Teleksu i jest obecnie używane przez ponad 11 000 instytucji finansowych do wysyłania bezpiecznych wiadomości i opłacania zleceń. Ponieważ nie ma alternatywy akceptowanej na całym świecie, ma zasadnicze znaczenie dla globalnych finansów.

Usunięcie Rosji ze SWIFT praktycznie uniemożliwiłoby instytucjom finansowym wysyłanie pieniędzy do lub z kraju, co byłoby szokiem dla rosyjskich firm i ich zagranicznych klientów – zwłaszcza tych, którzy kupują eksport ropy i gazu w dolarach amerykańskich.

Maria Shakina, koleżanka z Fińskiego Instytutu Spraw Międzynarodowych, powiedziała: Carnegie napisał w zeszłym roku w gazecie do Moskiewskiego Centrum. Wyłączenie Rosji ze SWIFT zmniejszyłoby jej gospodarkę o 5%, powiedział były minister finansów Ocenione przez Aleksieja Goodrin W 2014.

SWIFT ma siedzibę w Belgii i jest zarządzany przez 25-osobowy panel, w tym Eddiego Astona, przewodniczącego komitetu wykonawczego Centralnego Centrum Rozliczeń Opozycji w Rosji. SWIFT, który określa się jako „aplikacja neutralna”, jest zarejestrowana zgodnie z prawem belgijskim i musi być zgodna z przepisami UE.

READ  Bohaterstwo Russella Westbrooka podnosi Clippers nad Kevina Duranta, Suns w grze 1

Co się stanie, jeśli Rosja zostanie usunięta? Istnieje prototyp usuwania kraju ze SWIFT.

W 2012 r. SWIFT odciął zatwierdzone przez UE irańskie banki w związku z programem jądrowym tego kraju. Według Shakiny Iran stracił prawie połowę dochodów z eksportu ropy i 30% handlu zagranicznego.

„SWIFT jest neutralną globalną spółdzielnią i działa na rzecz zbiorowej korzyści swojej społeczności” – podała organizacja w styczniowym oświadczeniu. „Każda decyzja o nałożeniu sankcji na kraje lub podmioty prywatne należy wyłącznie do właściwych agencji rządowych i odpowiednich ustawodawców” – dodał.

Nie jest jasne, jak duże jest poparcie sojuszników USA dla podjęcia podobnych działań przeciwko Rosji. Według Shakiny Stany Zjednoczone i Niemcy stracą więcej, jeśli Rosja zostanie odłączona, ponieważ ich banki często używają użytkowników SWIFT do komunikowania się z rosyjskimi bankami.

Europejski Bank Centralny ostrzega pożyczkodawców przed znaczną ekspozycją na Rosję, aby przygotować sankcje wobec Moskwy Czasy finansowe. Urzędnicy EBC zapytali rosyjskie banki, jak zareagują na nagranie, w tym środki mające uniemożliwić im dostęp do SWIFT.

Przeczytaj więcej o SWIFT Tutaj.

Do tego stanowiska przyczynili się Kate Sullivan z CNN w Waszyngtonie, Niamh Kennedy w Londynie i James Frater we Lwowie.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *