Drobni inwestorzy są zasmuceni ożywieniem w Chinach

  • Główne giełdy oddają zyski po pandemii
  • Mówią, że drobni inwestorzy odgrywają tam większą rolę
  • Wzrosną depozyty za bezpieczeństwo podczas lotu

SZANGHAJ/SINGAPUR, 30 maja (Reuters) – Ostatnia nadzieja Chin na rajd po pandemii słabnie, ponieważ rzesze drobnych inwestorów zmniejszają swoje udziały o połowę, a nie podwajają się, w obliczu zacinającego się ożywienia gospodarczego.

Brokerzy i zarządzający pieniędzmi spodziewali się, że w tym roku zaoszczędzą na giełdzie miliardy juanów więcej, ponieważ gospodarka nabrała tempa, a niepewność co do nieruchomości była na tyle duża, że ​​akcje pozostały jedyną grą w mieście.

Jednak tak jak zagraniczny pieniądz nie radził sobie na chińskiej giełdzie, nerwowe gospodarstwa domowe odkładały pieniądze na obligacje i depozyty – wypaczając rynki akcji.

Po 20% wzroście od października do stycznia, chińskie blue chipy (.CSI300) wracają do wzrostów i spadły o 1% od początku roku. Hang Seng (.HSI) zbliża się do minimów z 2023 r., a obligacje skarbowe spadają. Tegoroczny łatwy handel jest aktywny, a utracony impet powstrzymuje inwestorów od ich pieniędzy.

„Jestem bardzo rozczarowany” – powiedział Eric Yu, trzydziestokilkuletni programista z Szanghaju, który inwestuje od około trzech lat.

„Nie włożę więcej pieniędzy w akcje, dopóki wszystkie moje straty nie zostaną odrobione” – powiedział. Zamiast tego, wystraszony zwolnieniami w branży technologicznej i bezrobociem wśród młodzieży, przeznacza połowę swoich miesięcznych dochodów na produkty majątkowe i depozytowe.

„Bezpieczeństwo jest w tej chwili bardzo ważne… Nie chcę stracić mojego zleceniodawcy”.

Jednak wywiady z kilkunastoma drobnymi inwestorami pokazały, że ten sentyment jest dość powszechny.

Mali inwestorzy w Chinach również stanowią ogromną siłę – 60% przychodów, mówi Yi Huiman, szef Chińskiej Komisji Regulacji Papierów Wartościowych, w porównaniu z szacunkami JPMorgan na poziomie poniżej 25% w USA – co wskazuje na ich brak zainteresowania. W danych rynkowych.

READ  2024 CRC Brooklyn 175 – Ostateczna tabela wyników – 12 lipca 2024 r. – NASCAR

Chińskie saldo obrotu papierami wartościowymi, będące miarą apetytu na ryzyko, jest najniższe od miesiąca. Obroty na rynku akcji A są najniższe od początku marca.

Liczba tworzonych rachunków maklerskich, choć niestabilna, spadła w kwietniu po obiecującym impecie w lutym i marcu, wynika z danych China Securities Depository and Clearing. Pełnomocnik zainteresowania inwestorów, spadły również emisje funduszy inwestycyjnych.

Broader Shanghai Composite (.SSEC) był notowany na początku 2022 roku.

„Wydaje się, że giełdy tracą wiarę w historię ożywienia gospodarczego w Chinach” – powiedział Hong Hao, główny ekonomista Crow Investment Group. Zauważył, że wbrew normie, akcje zostały wypłukane z wieloletniej korelacji z depozytami i płynnością.

Czekać

Nastroje inwestorów zostały osłabione przez słabnące wskaźniki gospodarcze oraz globalne tło rosnącego napięcia politycznego i spadającego wzrostu.

Kwietniowy wzrost produkcji przemysłowej i sprzedaży detalicznej w Chinach nie spełnił prognoz, ponieważ ożywienie stało się niepewne. Kredyty spadły gwałtownie i nieoczekiwanie, podczas gdy zachodnie wysiłki zmierzające do zmniejszenia zależności produkcji od Chin nabrały tempa.

Wszystko to sugeruje, że krajowi inwestorzy są zbyt zdenerwowani, aby wyjść poza depozyty, które według danych banku centralnego pęcznieją szybciej niż rok temu w szczytowym momencie pandemii.

„Bardzo trudno jest zrozumieć możliwości inwestycyjne w tym roku, ponieważ tematy zmieniają się tak szybko”, powiedział jeden z takich inwestorów, Wang Zaisheng. „Stałem się bardziej ostrożny… nastroje są słabe i istnieje ryzyko polityczne i geopolityczne”.

Oczywiście nie każdy znak jest negatywny, a niektórzy postrzegają powrót lokalnych inwestorów jako duży wzrost zysków.

„Niektórzy gracze rynkowi szacują, że 10% tej nadwyżki oszczędności można by zainwestować w rynek nieruchomości. Byłoby to około 800 miliardów juanów” – powiedział Chi Lo, starszy strateg inwestycyjny w BNP Paribas Asset Management w Hongkongu.

Hayden Briscoe, szef zarządzania wieloma aktywami w regionie Azji i Pacyfiku w UBS Asset Management, powiedział, że tacy inwestorzy pobudzą rynek, a niedawna ekspansja pożyczek pozabankowych była pozytywną wczesną oznaką napływu gotówki do gospodarki.

READ  Microsoft stawia na Copilot, swoją przyszłość dokumentów biurowych opartą na sztucznej inteligencji

„Pieniądze zaczynają wracać” – powiedział.

Jednak jak dotąd jego waga jest jednostronna. Nawet jasne punkty, takie jak dobrze prosperujący sektor państwowy, odzwierciedlają dywidendy podobne do obligacji, a nie apetyt na ryzyko, a poza pieniącym się sektorem sztucznej inteligencji brakuje atrakcyjnych zwrotów.

„Teraz moje portfele akcji straciły około 90%”, powiedział Meng, czterdziestokilkuletni mieszkaniec Szanghaju, który podał tylko swoje nazwisko.

Chętnie zapisywał się wcześniej na nowe aukcje, spodziewając się podwyżki cen pierwszego dnia.

„Nie pozostaje mi nic innego, jak tylko czekać, aż zrobi się czarny”.

(1 USD = 6,9121 chińskiego juana renminbi)

Reportaż Jasona Xue i Winni Zhou w Szanghaju i Toma Westbrooka w Singapurze. Edytowanie przez Sri Navaratnam

Nasze standardy: Zasady zaufania Thomson Reuters.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *