Dziesiątki tysięcy dołączają do wieców na całym świecie na rzecz Ukrainy | Ukraina

Dziesiątki tysięcy demonstrowały w miastach, w tym w Santiago, Vancouver, Paryżu i Nowym Jorku, na poparcie UkrainaDomagają się zakończenia rosyjskiej inwazji.

Demonstranci zebrali się w sobotę przeciwko ofensywie rosyjskiego prezydenta Władimira Putina, która rozpoczęła się 24 lutego i wydawała się być Wejście w nowy etap Wraz z eskalacją bombardowań.

Około 41 600 osób demonstrowało w 119 protestach w miastach na całym świecie FrancjaWedług szacunków MSW. W samym Paryżu na Placu Bastylii zgromadziło się 16 000 osób.

„Pomimo cierpienia zwyciężymy, jesteśmy jej pewni” – powiedziała Natalia, Francusko-Ukrainka z niebiesko-żółtą flagą ukraińską na ramionach podczas paryskiego protestu.

Odmówiła podania pełnego imienia i nazwiska z powodu obaw o bezpieczeństwo syna na Ukrainie. „Jesteśmy dumni z ich odwagi i determinacji” – dodała.

„Będziemy tu w każdy weekend, w Paryżu czy gdziekolwiek indziej, dopóki Putin nie wyjedzie i nie wyciągnie czołgów” – powiedział Allen Le Bill Cramer, członek Stand with Ukraine, jeden z organizatorów protestów.

Jedno z największych zgromadzeń domagających się wycofania wojsk rosyjskich z Ukrainy w 10. dniu inwazji odbyło się w Zurychu, gdzie według organizatorów wzięło udział 40 000 osób – podała szwajcarska agencja informacyjna ATS.

Wielkie tłumy maszerują w Zurychu.
Wielkie tłumy maszerowały w sobotę w Zurychu. Zdjęcie: Michael Buholzer/EPA

Demonstranci w największym szwajcarskim mieście wzywali do „pokoju teraz”, podczas gdy inni nieśli transparenty z napisem „zatrzymać wojnę”, podczas gdy inni mówili „pokój”.

Setki znalazły się również w Londynie, w tym Ukraińcy, których rodziny zostały zmuszone do ucieczki przed rosyjskimi bombami.

„Musimy wszystkim przypominać, że musimy pozostać zjednoczeni, aby wspierać nasz kraj” – powiedziała 36-letnia Olena Marcinyuk podczas demonstracji na Trafalgar Square w centrum Londynu ze swoimi dziećmi w wieku od 14 miesięcy do dziewięciu lat.

„Może jakoś (możemy) dostać się do Rosji, a świat jest dla Ukrainy i musi zacząć działać, aby zatrzymać wojnę”.

READ  Zełenski z Ukrainy przemawia do Kongresu Meksyku i potępia swoich krytyków | Wiadomości o wojnie między Rosją a Ukrainą

Wielu członków jej rodziny uciekło, ale jej wujek został w Kijowie, „by walczyć o miasto”, powiedziała.

Demonstrant trzyma znak podczas demonstracji w Rzymie.
Demonstrant podczas demonstracji w Rzymie. Zdjęcie: Filippo Monteforte/AFP/Getty Images

W centrum Rzymu związki i organizacje zebrały się na wielkim „marszu pokoju”, demonstracji przeciwko Putinowi, a także przeciwko NATO.

„Brak bazy, żaden żołnierz… Włochy opuszczają NATO”, skandowali pacyfiści, poprzedzeni wielką tęczową flagą.

„To prawdopodobnie jedna z pierwszych prawdziwych demonstracji na rzecz pokoju” – powiedział włoski rysownik, aktor i pisarz Vauro Senesi.

„Tu nikt nie myśli, że robimy pokój z bronią, że robimy to wysyłając broń do jednej ze stron (Ukraina).”

Ponad tysiąc osób demonstrowało w stolicy Chorwacji, Zagrzebiu, trzymając transparenty z napisem: Zatrzymaj wojnę, ocal. Europa I chwała Ukrainie.

Na Bałkanach inwazja ożywiła ponure wspomnienia krwawego rozpadu Jugosławii w latach 90., w którym podczas serii konfliktów zginęło ponad 100 000 osób.

Po drugiej stronie Atlantyku na nowojorskim Times Square zebrało się kilka tysięcy osób.

Nieśli słoneczniki, narodowy kwiat Ukrainy, i tablice wzywające do „Stop rosyjskiego terroru”.

Wielu protestujących skupiło swój gniew na rosyjskim prezydencie Władimirze Putinie.
Wielu protestujących skupiło swój gniew na rosyjskim prezydencie Władimirze Putinie. Zdjęcie: Ryan Walter Wagner/ZUMA Press Wire Service/REX/Shutterstock

Kilku mówców na podium powtórzyło apel prezydenta Ukrainy Wołodymyra Zełenskiego o strefę zakazu lotów nad Ukrainą, której NATO dotychczas opierało się z obawy przed bezpośrednim konfliktem z Rosją.

Setki osób zgromadziły się również przed Białym Domem w Waszyngtonie, aby domagać się natowskiej strefy zakazu lotów i pomocy wojskowej Ukraina.

W Santiago w Chile przed ambasadą rosyjską wybuchła demonstracja antywojenna, a członkowie społeczności ukraińskiej demonstrowali przed ambasadą rosyjską w Kolumbii w stołecznej Bogocie.

Przed Galerią Sztuki w Vancouver wielotysięczny tłum poparł Ukrainę.

Zaraz po inwazji Wybitni Rosjanie ujawnili się publicznie Za sprzeciw wobec wojny aresztowano ponad 1800 osób Na spotkaniach w całym kraju.

W miniony weekend setki tysięcy osób pojawiły się w żółtych i niebieskich barwach w całej Europie, w tym w Rosji, Niemczech, Hiszpanii, Finlandii i Czechach.

READ  Czesi kpią z Rosji fikcyjną aneksją Kaliningradu

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *