Dziesiątki tysięcy dołączają do wieców na całym świecie na rzecz Ukrainy | Ukraina

Dziesiątki tysięcy demonstrowały w miastach, w tym w Santiago, Vancouver, Paryżu i Nowym Jorku, na poparcie UkrainaDomagają się zakończenia rosyjskiej inwazji.

Demonstranci zebrali się w sobotę przeciwko ofensywie rosyjskiego prezydenta Władimira Putina, która rozpoczęła się 24 lutego i wydawała się być Wejście w nowy etap Wraz z eskalacją bombardowań.

Około 41 600 osób demonstrowało w 119 protestach w miastach na całym świecie FrancjaWedług szacunków MSW. W samym Paryżu na Placu Bastylii zgromadziło się 16 000 osób.

„Pomimo cierpienia zwyciężymy, jesteśmy jej pewni” – powiedziała Natalia, Francusko-Ukrainka z niebiesko-żółtą flagą ukraińską na ramionach podczas paryskiego protestu.

Odmówiła podania pełnego imienia i nazwiska z powodu obaw o bezpieczeństwo syna na Ukrainie. „Jesteśmy dumni z ich odwagi i determinacji” – dodała.

„Będziemy tu w każdy weekend, w Paryżu czy gdziekolwiek indziej, dopóki Putin nie wyjedzie i nie wyciągnie czołgów” – powiedział Allen Le Bill Cramer, członek Stand with Ukraine, jeden z organizatorów protestów.

Jedno z największych zgromadzeń domagających się wycofania wojsk rosyjskich z Ukrainy w 10. dniu inwazji odbyło się w Zurychu, gdzie według organizatorów wzięło udział 40 000 osób – podała szwajcarska agencja informacyjna ATS.

Wielkie tłumy maszerują w Zurychu.
Wielkie tłumy maszerowały w sobotę w Zurychu. Zdjęcie: Michael Buholzer/EPA

Demonstranci w największym szwajcarskim mieście wzywali do „pokoju teraz”, podczas gdy inni nieśli transparenty z napisem „zatrzymać wojnę”, podczas gdy inni mówili „pokój”.

Setki znalazły się również w Londynie, w tym Ukraińcy, których rodziny zostały zmuszone do ucieczki przed rosyjskimi bombami.

„Musimy wszystkim przypominać, że musimy pozostać zjednoczeni, aby wspierać nasz kraj” – powiedziała 36-letnia Olena Marcinyuk podczas demonstracji na Trafalgar Square w centrum Londynu ze swoimi dziećmi w wieku od 14 miesięcy do dziewięciu lat.

„Może jakoś (możemy) dostać się do Rosji, a świat jest dla Ukrainy i musi zacząć działać, aby zatrzymać wojnę”.

READ  Nowe szczegóły dotyczące rosyjskiego planu „fałszywej flagi” skłaniają USA do przygotowania się na najgorsze na Ukrainie

Wielu członków jej rodziny uciekło, ale jej wujek został w Kijowie, „by walczyć o miasto”, powiedziała.

Demonstrant trzyma znak podczas demonstracji w Rzymie.
Demonstrant podczas demonstracji w Rzymie. Zdjęcie: Filippo Monteforte/AFP/Getty Images

W centrum Rzymu związki i organizacje zebrały się na wielkim „marszu pokoju”, demonstracji przeciwko Putinowi, a także przeciwko NATO.

„Brak bazy, żaden żołnierz… Włochy opuszczają NATO”, skandowali pacyfiści, poprzedzeni wielką tęczową flagą.

„To prawdopodobnie jedna z pierwszych prawdziwych demonstracji na rzecz pokoju” – powiedział włoski rysownik, aktor i pisarz Vauro Senesi.

„Tu nikt nie myśli, że robimy pokój z bronią, że robimy to wysyłając broń do jednej ze stron (Ukraina).”

Ponad tysiąc osób demonstrowało w stolicy Chorwacji, Zagrzebiu, trzymając transparenty z napisem: Zatrzymaj wojnę, ocal. Europa I chwała Ukrainie.

Na Bałkanach inwazja ożywiła ponure wspomnienia krwawego rozpadu Jugosławii w latach 90., w którym podczas serii konfliktów zginęło ponad 100 000 osób.

Po drugiej stronie Atlantyku na nowojorskim Times Square zebrało się kilka tysięcy osób.

Nieśli słoneczniki, narodowy kwiat Ukrainy, i tablice wzywające do „Stop rosyjskiego terroru”.

Wielu protestujących skupiło swój gniew na rosyjskim prezydencie Władimirze Putinie.
Wielu protestujących skupiło swój gniew na rosyjskim prezydencie Władimirze Putinie. Zdjęcie: Ryan Walter Wagner/ZUMA Press Wire Service/REX/Shutterstock

Kilku mówców na podium powtórzyło apel prezydenta Ukrainy Wołodymyra Zełenskiego o strefę zakazu lotów nad Ukrainą, której NATO dotychczas opierało się z obawy przed bezpośrednim konfliktem z Rosją.

Setki osób zgromadziły się również przed Białym Domem w Waszyngtonie, aby domagać się natowskiej strefy zakazu lotów i pomocy wojskowej Ukraina.

W Santiago w Chile przed ambasadą rosyjską wybuchła demonstracja antywojenna, a członkowie społeczności ukraińskiej demonstrowali przed ambasadą rosyjską w Kolumbii w stołecznej Bogocie.

Przed Galerią Sztuki w Vancouver wielotysięczny tłum poparł Ukrainę.

Zaraz po inwazji Wybitni Rosjanie ujawnili się publicznie Za sprzeciw wobec wojny aresztowano ponad 1800 osób Na spotkaniach w całym kraju.

W miniony weekend setki tysięcy osób pojawiły się w żółtych i niebieskich barwach w całej Europie, w tym w Rosji, Niemczech, Hiszpanii, Finlandii i Czechach.

READ  Wybuchają ataki graniczne między Armenią a Azerbejdżanem, które mogą rozpalić starożytny konflikt

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *