Prezydent Malediwów krytykowany za „antyindyjskie” stanowisko swojego rządu.

Malediwy ostatnio poprawiły swoje stosunki z Chinami. (plik)

Nowe Delhi:

„Antyindyjskie stanowisko” rządu Malediwów może być szkodliwe dla rozwoju kraju wyspiarskiego, ostrzegają dwie główne partie opozycyjne na Malediwach dwa dni po ogłoszeniu przez administrację, że chiński statek zacumuje w tym porcie.

Słowa ostrzeżenia ze strony Malediwskiej Partii Demokratycznej i Demokratów pojawiają się w obliczu napiętych stosunków między obydwoma sąsiadami i zbliżenia Malediwów do Chin, co stanowi potencjalnie poważną zmianę geopolityczną i militarną w regionie Oceanu Indyjskiego.

Prezydent Mohamed Moiso wygrał wybory w 2023 r., opierając się na retoryce antyindyjskiej, co stanowi odejście od poprzedników prowadzących politykę proindyjską.

„Zarówno TDP, jak i Demokraci uważają, że wyobcowanie jakiegokolwiek partnera rozwojowego, zwłaszcza wieloletniego sojusznika kraju, byłoby niezwykle szkodliwe dla długoterminowego rozwoju kraju” – stwierdziły obie partie opozycyjne, opisując Indie jako „najwyższy kraj w historii”. świat.” „Stały sojusznik”.

Z ich oceny „kierunku polityki zagranicznej” wynikało, że rząd Malediwów powinien zgodnie z tradycją współpracować ze wszystkimi partnerami rozwojowymi.

Przeczytaj | Malediwy zwracają się do Indii o wycofanie personelu wojskowego do 15 marca: raport

Obie partie opozycyjne, które łącznie posiadają 55 miejsc w 87-osobowej Radzie, stwierdziły: „Stabilność i bezpieczeństwo na Oceanie Indyjskim są niezbędne dla stabilności i bezpieczeństwa Malediwów”.

Nastąpiło to podczas wspólnej konferencji prasowej, na której wypowiadali się szef partii Fayez Ismail, wicemarszałek parlamentu Ahmed Salim, szef Demokratów poseł Hassan Latif i szef frakcji parlamentarnej Ali Azim.

Malediwy niedawno poprawiły swoje stosunki z Chinami po dyplomatycznej sprzeczce w związku z obraźliwymi uwagami malediwskich ministrów pod adresem premiera Narendry Modiego po jego wizycie na indyjskich wyspach Lakshadweep.

Przeczytaj | „Witajcie statki z zaprzyjaźnionych krajów”: Malediwy na pokładzie chińskiego statku szpiegowskiego

Kraj wyznaczył także 5 marca termin wycofania swoich sił przez Indie – termin ten przypada po pierwszej powyborczej wizycie państwowej prezydenta Moiso w Chinach. Był to także jego pierwszy port zawinięcia po objęciu urzędu, co stanowiło kolejną zmianę w porównaniu z jego poprzednikami, dla których pierwszym portem zawinięcia były tradycyjnie Indie.

READ  Tegoroczna pielgrzymka była bardzo gorąca, a pielgrzymi nie czuli się komfortowo

Na początku tygodnia Malediwy ogłosiły, że zezwoliły chińskiemu statkowi badawczemu na dokowanie w jednym ze swoich portów w celu przeprowadzenia remontu, ale nie będą prowadzić żadnych „badań” na wodach Malediwów.

„Malediwy zawsze były przyjaznym kierunkiem dla statków zaprzyjaźnionych krajów i nadal goszczą zarówno statki cywilne, jak i wojskowe odwiedzające porty w celach pokojowych” – stwierdziły Malediwy, w oświadczeniu uznawanym za kolejny dowód odejścia Mali od New Delhi. I w stronę Pekinu.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *