Szwajcaria twierdzi, że zamrozi rosyjskie aktywa

GENEWA – Szwajcaria, ulubione miejsce zamożnych Rosjan i ich pieniędzy, ogłosiła w poniedziałek, że zamrozi rosyjskie aktywa finansowe w tym kraju, odkładając na bok długotrwałą tradycję neutralności w celu przystąpienia do Unii Europejskiej i rosnącej liczby krajów dążących do ukarać Rosję za inwazję na Ukrainę.

Po spotkaniu ze Szwajcarską Radą Federalną prezydent Szwajcarii Ignacio Cassis zapowiedział, że kraj natychmiast zamrozi aktywa prezydenta Rosji Władimira Putina, premiera Michaiła W. Miszustina i ministra spraw zagranicznych Siergieja Ławrowa, a także wszystkich 367 osób sankcjonowane przez Unię Europejską na tydzień.

Szwajcaria powiedziała, że ​​odchodzi od swojej zwykłej polityki neutralności z powodu „bezprecedensowego ataku militarnego Rosji na suwerenny kraj europejski”, ale wyraziła chęć pomocy w mediacji w konflikcie. Dołączył również do swoich europejskich sąsiadów w zamykaniu swojej przestrzeni powietrznej dla rosyjskich samolotów, z wyjątkiem celów humanitarnych lub dyplomatycznych. Powiedział jednak, że oceni, czy przyłączyć się do kolejnych sankcji UE, indywidualnie dla każdego przypadku.

Misja Rosji do ONZ w Genewie poinformowała na Twitterze, że Ławrow, który we wtorek miał być w Genewie, aby przemówić do Rady Praw Człowieka ONZ, nie będzie już latał z powodu zakazu lotów.

Dane Szwajcarskiego Banku Narodowego wykazały, że w 2020 r. rosyjskie firmy i osoby prywatne posiadały aktywa w szwajcarskich bankach o wartości ponad 11 miliardów dolarów. Jako globalny ośrodek handlu towarami, Szwajcaria gości również wiele firm, które handlują rosyjską ropą i innymi towarami.

Decyzja zapadła w związku z rosnącym potępieniem rosyjskiej inwazji na Ukrainę, podczas której w weekend w szwajcarskiej stolicy Berna maszerowały tysiące protestujących przeciwko wojnie. Protestujący skandowali za zakończeniem „wojny Putina” i krytykowali początkowo ostrożną reakcję rządu na kryzys.

Szwajcaria ma reputację neutralności, która uczyniła Genewę siedzibą Organizacji Narodów Zjednoczonych i gospodarzem rozmów pokojowych w wielu konfliktach, w tym wojnach w Korei i Wietnamie. Niedawno Genewa była miejscem zeszłorocznego szczytu prezydenta Bidena i Putina.

READ  Błaganie matki po tym, jak ojciec szóstki dzieci tragicznie utonął w wodzie

Pan Cassis wyraził zaniepokojenie, że wiarygodność narodu alpejskiego jako neutralnego mediatora dyplomatycznego zostałaby naruszona, gdyby automatycznie podążył za sankcjami UE. Początkowo Szwajcaria zapowiedziała w zeszłym tygodniu, że nałoży zakaz podróżowania Rosjanom znajdującym się na liście sankcji Unii Europejskiej i uniemożliwi szwajcarskim bankom przyjmowanie nowych rosyjskich pieniędzy – ale powstrzymała to od odcięcia osobom fizycznym dostępu do ich kont bankowych.

Od tego czasu zdjęcia zakrwawionych ukraińskich cywilów i Zbombardowane mieszkania wywołały powszechny gniew przeciwko Rosji, a Szwajcaria przyjęła ostrzejszy ton. Pan Cassis powiedział w poniedziałek Radzie Praw Człowieka ONZ, że atak Rosji na Ukrainę jest rażącym naruszeniem prawa międzynarodowego.

„Nie było żadnej prowokacji, która mogłaby uzasadnić taką interwencję” – powiedział.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *