Eksperci ostrzegają, że krawędź ścieżki całkowitego zaćmienia Słońca może się nieznacznie przesunąć

Twoja szansa na zobaczenie poniedziałkowego zaćmienia może być mniejsza.

Nowe obliczenia Johna Irwina, eksperta w dziedzinie obliczeń zaćmień, wskazują, że całkowita droga zaćmienia Słońca – podczas której Księżyc całkowicie zasłoni Słońce – jest w rzeczywistości o 600 metrów węższa niż oficjalna prognoza NASA.

Oznacza to, że jeśli planujesz oglądać zaćmienie z miejsca na krawędzi ścieżki całości, możesz mieć krótsze okno.

Nowa projekcja ścieżki całkowitego zaćmienia słońca zmniejszyła widoczny obszar o około 600 metrów. mapy Google
Na podstawie nowej mapy eksperta krawędzie poniedziałkowej strefy całkowitego zaćmienia słońca mogą być o 600 metrów węższe niż wcześniej szacowano.

Niektóre strony całkowicie pominiesz.

Na podstawie tych nowych danych obszary, które miały być świadkami całkowitego zaćmienia przez kilka sekund – takie jak Rzym i Nowy Jork; Effingham, Illinois; i Cité Jardin w Montrealu – teraz poza obszarem.

Zmiana dotyczyła całkowitej trasy o szerokości 115 mil i długości 9200 mil Po raz pierwszy o tym poinformował Forbes.

Naukowiec z NASA potwierdził, że stara oficjalna mapa może nie być całkowicie dokładna, i doradził ludziom znajdującym się na krawędzi, aby udali się w tę okolicę na odległość około mili, aby mieć pewność, że zobaczą Księżyc całkowicie zasłaniający Słońce.

Powód rozbieżności: spór co do wielkości słońca.

„Obliczenia wykorzystujące nieco większy promień wielkości Słońca dają nieco węższą ścieżkę zaćmienia” – mówi dr Michael Kirk, naukowiec w Zakładzie Heliofizyki w Centrum Lotów Kosmicznych Goddarda należącym do NASA. Powiedział podekscytowanie Środa.

„Ta różnica będzie dotyczyć tylko miast znajdujących się na skraju ogólnej trajektorii, gdzie i tak kompleksowe prognozy są trudne.

Mapa pokazująca, gdzie cień Księżyca przetnie Stany Zjednoczone podczas obrączkowego zaćmienia słońca w 2023 r. i całkowitego zaćmienia słońca w 2024 r. NASA

„Kilka budynków w mieście może w jakiś sposób oznaczać 20, 10 lub zero sekund całości”.

Na obszar całkowitego zaćmienia mogą również nieznacznie wpływać „niepewności dotyczące obrotu Ziemi” – powiedział Kirk.

„Podróż w kierunku środka ścieżki nerki – nawet jeśli jest to kilometr lub dwie – szybko zwiększy długość nerki, którą ludzie będą widzieć”.

READ  Teleskop Euclid firmy SpaceX Falcon 9 ESA

Jakakolwiek niewielka różnica w obszarze nie będzie miała wpływu na zdecydowaną większość z szacowanych 34 milionów ludzi, którzy według przewidywań będą świadkami całkowitego zaćmienia słońca w poniedziałek.

Wiele dużych miast w USA, takich jak Dallas, Indianapolis, Cleveland i Buffalo, nadal znajduje się na środku ścieżki i przez około 4 minuty będzie całkowicie ciemno.

Jeśli prognoza Irwina będzie trafna, południowe części Stanów Zjednoczonych faktycznie zobaczą nieco rozszerzoną całkowitą ścieżkę, w tym San Antonio i Austin, gdzie Park Stanowy McKinney Falls w stanie Lone State nagle znalazł się na wąskim obszarze.

Kilka godzin na północ obszar zaczyna się zwężać, wypychając Denton w Teksasie i jezioro Lewisville nieco poza strefę zaciemnienia.

Wszystko, co chcesz wiedzieć o zaćmieniu słońca w 2024 roku

  • Zaćmienie słońca nastąpi w poniedziałek, 8 kwietnia, blokując Słońce na swojej drodze ponad 180 milionom ludzi.
  • Zaćmienie będzie rozciągać się od wybrzeża Pacyfiku w Meksyku po Amerykę Północną, uderzając w 15 stanów USA i docierając do wybrzeży Nowej Fundlandii w Kanadzie.
  • W poniedziałek po godzinie 14:00 nowojorczycy będą świadkami zaćmienia słońca.
  • Zdaniem ekspertów spodziewana jest ogromna eksplozja na Słońcu, znana jako koronalny wyrzut masy. Dzieje się tak, gdy masywne cząstki ze Słońca są wystrzeliwane w przestrzeń kosmiczną, wyjaśnia Ryan French z Narodowego Obserwatorium Słonecznego w Boulder w Kolorado.
  • Aby uniknąć poważnych obrażeń oczu, konieczne jest oglądanie zdarzenia za pomocą odpowiednich okularów, takich jak okulary zaćmieniowe lub przenośny projektor słoneczny, podczas fazy częściowego zaćmienia przed i po całkowitym zaćmieniu.
  • Następne całkowite zaćmienie słońca nastąpi 12 sierpnia 2026 r. Całość będzie widoczna dla mieszkańców Grenlandii, Islandii, Hiszpanii, Rosji i małego fragmentu Portugalii.

W miarę przesuwania się całego obszaru na północny wschód Effingham w stanie Illinois, Crawfordsville, Frankfort, Kokomo i Fort Wayne w stanie Indiana miały stracić część widoczności – podobnie jak według Forbesa Canton, Columbus i Cincinnati w stanie Ohio.

READ  Oglądanie gwałtownej śmierci bardzo gigantycznej gwiazdy jest rzadkością

Prognozy pokazują, że w regionie Finger Lake w Nowym Jorku małe miasteczka, takie jak Penn Yan, Drezno i ​​Romulus, ucierpiały negatywnie, a Rzym został obecnie prawie całkowicie wypchnięty z tego obszaru.

W Kanadzie części Toronto, Montrealu, Drummondville i Lumsden również straciły część jedynego w swoim rodzaju pokazu.

Współpracownik Irwina, Luca Quaglia, wyjaśnił Forbesowi, że jego zdaniem ich projekcja jest dokładniejsza, ponieważ wykorzystano w nich dokładniejszy pomiar Słońca i Księżyca, a nie powszechnie stosowane liczby oparte na obliczeniach wielkości Słońca, które są stosowane od XIX wieku.

Nowa mapa ścieżki całkowitej pokazuje, że duża część Rzymu i Nowego Jorku nie będzie w stanie zobaczyć całkowitego zaćmienia. Johna Irwina

„Pomiary i obserwacje przeprowadzone w ostatniej dekadzie to udowodniły [the traditional measurement of the sun] „Jest bardzo mały” – stwierdził Quaglia, dodając: „Istnieją dowody na to, że promień Słońca zmieniał się na przestrzeni wieków”.

Potwierdził również, że postrzępione krawędzie terenu Księżyca, dokładnie obliczone przez należącą do NASA sondę Lunar Reconnaissance Orbiter, będą miały niewielki wpływ na ogólną ścieżkę.

Nie ma jednak gwarancji, że nowe pomiary będą całkowicie dokładne.

„Nie można zgadnąć, jak daleko poza granicami zaćmienia korona słoneczna nie będzie widoczna” – powiedziała Quaglia. „Nie ma danych eksperymentalnych potwierdzających zasięg na jakąkolwiek odległość”.

Najdłuższy okres ciemności w regionie będzie w Torreon w Meksyku, gdzie słońce będzie zasłonięte na 4 minuty i 28 sekund.

Do czasu, gdy zaćmienie będzie można zobaczyć w Lake Placid w stanie Nowy Jork, całkowita długość zaćmienia skróci się do 3 minut i 21 sekund.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *