Ekstremalne upały: Phoenix miał rekordowe 19 dni z temperaturą 110 stopni lub wyższą

Wideo

Trwa ładowanie odtwarzacza wideo
Tysiące ludzi zostało ewakuowanych, gdy kilka pożarów płonęło w pobliżu Aten.długdług…Orestes Panagiotou/EPA, za pośrednictwem Shutterstock

Dramatyczny materiał telewizyjny pokazał, jak zdesperowani mieszkańcy używają węży wodnych, gdy gęsty szary dym kłębił się nad suchym lądem w nadmorskich kurortach na południe od Aten, gdy strażacy w Grecji walczyli o ugaszenie kilku pożarów, które wybuchły w gorących i suchych warunkach.

Tysiące ludzi opuściło w poniedziałek swoje domy w wioskach na południe, zachód i północ od stolicy Grecji, Aten, a władze ewakuowały dużą liczbę osób z trzech obozów dla dzieci i domu opieki. Pokazano też niepokojące sceny Konie wyprowadza się z płonącej stajni Inne zwierzęta krzyczały ze strachu lub bólu.

We wtorek telewizja państwowa pokazała zdjęcia domów i zwęglonych samochodów, podczas gdy około 7400 akrów lasów płonęło w nadmorskich wioskach na południowy wschód od Aten.

Samoloty zrzucające wodę rozpoczęły loty o świcie nocą po tym, jak strażakom udało się częściowo powstrzymać trzy z czterech głównych pożarów, które wybuchły dzień wcześniej na południe i zachód od Aten. W sumie 20 samolotów pomaga 250 strażakom w gaszeniu dużego pożaru w Tervenohoria, około 30 mil na północ od Aten, powiedział Yiannis Artopios, rzecznik greckiej straży pożarnej, podczas telewizyjnej konferencji.

Nakazy ewakuacji zostały wydane dla kilku wiosek w okolicy, opisując pożar w Tervenohoria jako „silny” i niepokojący.

Greckie wojsko wspierało wysiłki strażaków i innych służb ratowniczych, podobnie jak Unia Europejska. Wysłano cztery samoloty gaśnicze – poinformował komisarz obozu ds. zarządzania kryzysowego Janes Lenarczyk. Powiedział na Twitterze.

Helikopter strażacki w pobliżu Agioi Theodori w Grecji, w poniedziałek.dług…Petros Gianakouris/Associated Press

Pan. Artobios zaapelował do mieszkańców kraju, aby unikali wszelkich działań, które mogłyby podsycić kolejne pożary, ostrzegając, że suche warunki, silne wiatry i rosnące temperatury sprawią, że nadchodzące dni będą „bardzo trudne”.

READ  Dominic Raab: premier Wielkiej Brytanii Rishi Sunak zszokowany rezygnacją głównego sojusznika w związku z zarzutami o zastraszanie

Premier Kyriakos Mitsotakis wezwał w poniedziałek ludzi do opuszczenia dotkniętych obszarów, mówiąc, że ratowanie życia jest priorytetem i że straty zostaną zrekompensowane.

„Mieliśmy pożary, mamy je teraz, będziemy je mieć w przyszłości i to jest jedna z konsekwencji kryzysu klimatycznego, który przeżywamy z jeszcze większą intensywnością” – powiedział w komunikacie prasowym z Brukseli. Tam poznał innych europejskich przywódców.

Pan. Mitsotakis wrócił we wtorek do Aten, skracając swoją podróż do Brukseli, gotowy do nadzorowania działań mających na celu powstrzymanie pożaru.

Chociaż pierwsza duża fala upałów w tym roku nieco osłabła w ostatnich dniach, przewiduje się, że warunki się pogorszą od czwartku, a temperatury w Atenach osiągną w niedzielę 43 stopnie Celsjusza (109,4 Fahrenheita).

Władze obsługują klimatyzowane przestrzenie, w których ludzie mogą się ochłodzić w centrum Aten, aby pokonać upał. Dostęp do głównego punktu orientacyjnego stolicy, Akropolu, został ograniczony w zeszły weekend do chłodnych godzin porannych i popołudniowych, a podobne środki mają zostać wprowadzone jeszcze w tym tygodniu.

Urzędnicy powiedzieli, że ludzie, których domy zostały zniszczone w pożarze, zostaną zakwaterowani w lokalnych hotelach. Wiele zwierząt uratowanych ze schronisk i stajni w pobliżu pożaru znajduje się pod opieką ośrodków w Atenach.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *