Inflacja w Wielkiej Brytanii spadła w czerwcu do 7,9%, poniżej oczekiwań

  • Ekonomiści ankietowani przez Reuters spodziewali się rocznego wzrostu bazowego wskaźnika cen konsumpcyjnych o 8,2%, po wyższym od oczekiwań odczycie za maj na poziomie 8,7%.
  • Inflacja bazowa – która nie obejmuje niestabilnych cen energii, żywności, alkoholu i tytoniu – utrzymywała się na stałym poziomie 6,9% rocznie, ale spadła z najwyższego od 31 lat poziomu 7,1% w maju.

Widok na panoramę dzielnicy finansowej City of London.

Mike Kemp | Zdjęcia | Obrazy Getty’ego

LONDYN – Inflacja w Wielkiej Brytanii znacznie spadła w czerwcu, kształtując się poniżej prognoz na poziomie 7,9% r/r.

Ekonomiści ankietowani przez Reuters spodziewali się rocznego wzrostu bazowego wskaźnika cen konsumpcyjnych o 8,2%, po wyższym niż oczekiwano odczycie w maju na poziomie 8,7%, ale roczne wzrosty cen wciąż przekraczają cel Banku Anglii wynoszący 2%.

W ujęciu miesięcznym bazowy CPI wzrósł o 0,1%.I Mniej niż konsensus prognozy na poziomie 0,4%. Inflacja bazowa – która nie obejmuje niestabilnych cen energii, żywności, alkoholu i tytoniu – utrzymywała się na stałym poziomie 6,9% rocznie, ale spadła z najwyższego od 31 lat poziomu 7,1% w maju.

Urząd Statystyk Narodowych poinformował w środę, że spadek cen paliw silnikowych przyczynił się do największego spadku miesięcznej zmiany średniej rocznej wskaźnika cen konsumpcyjnych. Ceny żywności wzrosły w czerwcu, ale mniej niż w tym samym okresie ubiegłego roku.

„Nie było znaczących wkładów kompensujących wzrost zmiany kursu” – dodał urząd.

Funt spadł w środę o 0,6% w stosunku do dolara, oscylując wokół 1296 USD od godziny 7:50 czasu londyńskiego.

Główny skarbnik John Glenn powiedział w środę CNBC, że większy niż oczekiwano spadek stopy inflacji był „bardzo zachęcający”.

„Ale w Ministerstwie Skarbu nie ma samozadowolenia” – dodał. „Ściśle współpracujemy z Bankiem Anglii, próbując zmniejszyć go o połowę w tym roku i obniżyć do długoterminowego poziomu odniesienia wynoszącego 2%.

READ  Raport o zyskach akcji Tesli „lepszy niż strach”.

Wielka Brytania cierpi z powodu utrzymującej się wysokiej inflacji, która, jak ostrzegają zarówno rząd, jak i Bank of England, może utrwalić się w gospodarce z powodu kryzysu kosztów utrzymania i rosnących cen płac na napiętym rynku pracy.

Gubernator Banku Anglii Andrew Bailey i brytyjski minister finansów Jeremy Hunt powiedzieli publiczności w londyńskim City na początku tego miesiąca, że ​​wyższe porozumienia płacowe szkodzą ich wysiłkom na rzecz powstrzymania inflacji.

Organizacja Współpracy Gospodarczej i Rozwoju przewidywała w zeszłym miesiącu, że Wielka Brytania odczuje w tym roku najwyższy poziom inflacji ze wszystkich rozwiniętych gospodarek, przy nominalnej rocznej stopie 6,9%.

Bank Anglii dokonał ogromnej podwyżki stóp procentowych o 50 punktów bazowych w zeszłym miesiącu, 13. z rzędu, podczas gdy Komitet Polityki Pieniężnej walczy o stłumienie popytu i powstrzymanie inflacji.

Po tym, jak podstawowa stopa procentowa w Wielkiej Brytanii spadła z 0,1% do 5% w ciągu ostatnich 20 miesięcy, rynki wyceniają kolejną gwałtowną podwyżkę o pół punktu procentowego do 5,5% na sierpniowym posiedzeniu RPP.

promień światła

Chociaż ceny energii i paliw prowadzą inflację w „właściwym kierunku”, uporczywie wysoka inflacja bazowa i koszty żywności oznaczają, że środowy druk raczej nie przyniesie żadnej „rzeczywistej ulgi borykającym się z problemami gospodarstwom domowym i firmom” – powiedział Suren Theroux, dyrektor ds. instytut”. Dyplomowani księgowi w Anglii i Walii.

„Po spadku inflacji w czerwcu powinien nastąpić znaczny spadek w lipcu, ponieważ rachunki za energię spadną – po obniżeniu limitu cen energii przez Ofgem – i prawdopodobnie obniży to kluczową stopę procentową poniżej 7%” – powiedział Theroux w oświadczeniu.

Dodał, że inflacja bazowa powinna nadal spadać, ponieważ późne skutki zacieśnienia polityki pieniężnej Banku Anglii i podatków rządowych zwiększają presję popytową. Ostrzegł jednak, że odbędzie się to „kosztem znacznie słabszej gospodarki i wyższych stóp bezrobocia”.

READ  Jim Kramer mówi, że należy unikać akcji „domu bólu” Nasdaq 100

„Podczas gdy stopy procentowe prawdopodobnie wzrosną ponownie w sierpniu, zbytnie skupianie się na bieżących danych inflacyjnych przy ustalaniu stóp może prowadzić do szkodliwych błędów politycznych, biorąc pod uwagę duże opóźnienie między podwyżkami stóp procentowych a ich wpływem na szerzej pojętą gospodarkę” – powiedział Theroux.

Marcus Brooks, dyrektor ds. inwestycji w Quilter Investors, powiedział, że spadek CPI był „błyskiem światła”, ale „wciąż ponownie zastanawiamy się, dlaczego Wielka Brytania jest tak stroma” wśród głównych gospodarek, jeśli chodzi o inflację.

„Popyt wytrzymał zarówno inflację, jak i podwyżki stóp procentowych, ale pojawiają się pęknięcia, a ponieważ więcej posiadaczy kredytów hipotecznych jest narażonych na bieżące stopy procentowe, gospodarka prawdopodobnie ucierpi w wyniku”.

Brooks zauważył, że ta droga do potencjalnej recesji w przyszłym roku może być konieczna, aby przywrócić inflację do celu, przy dalszym podnoszeniu stóp procentowych przez Bank Anglii i perspektywie zacieśnienia fiskalnego, gdy rząd czeka wybory w 2024 r.

Dodał: „Zakłada się, że inflacja wkrótce zacznie spadać do bardziej akceptowalnych poziomów, ale jak widzieliśmy, te oczekiwania są nieprzewidywalne”.

„Dla inwestorów oznacza to szukanie schronienia w firmach wysokiej jakości, które poradzą sobie w tym trudnym środowisku, a jednocześnie rozważa inwestycje w brytyjskie instrumenty o stałym dochodzie, takie jak obligacje w złocie, ponieważ teraz, gdy zbliżamy się do okresu ekonomicznego, patrzą one na atrakcyjne stawki. Trudne”.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *