Elektryczny Jeep za 25 000 dolarów? „To trudne, ale możliwe” – mówi dyrektor generalny.

Na początku tygodnia dyrektor generalny Stellantis Carlos Tavares wystąpił na scenie na konferencji inwestorów Bernsteina i rzucił wyzwanie.

Tavares, który nadzoruje takie firmy jak Fiat, Chrysler, Dodge, Ram i, co najważniejsze, Jeep, powiedział, że wprowadzenie na rynek nowego, w pełni elektrycznego Jeepa Wagoneera S będzie sygnałem początku „ofensywy” pojazdów elektrycznych, która podbije Stany Zjednoczone przez burzę. , Według wielu raportów. Częścią tej ofensywy będzie niedrogi elektryczny Jeep w cenie od 25 000 dolarów.

Dla dyrektora generalnego Jeepa, Antonio Velosy, oświadczenie szefa było lekkim szokiem.

„To duże wyzwanie” – powiedziała Velosa w czwartek, kilka godzin po zaprezentowaniu Wagoneera S w Nowym Jorku. – I nieoczekiwane.

Dyrektor generalny Jeepa Antonio Velosa.
Zdjęcie: Michael M. Santiago/Getty Images

Niespodziewane – i być może także trochę zawstydzające. W końcu Wagoneer S, ze swoimi najwyższej jakości materiałami, zaawansowanymi technologicznie komponentami i imponującymi osiągami, wcale nie jest niedrogim samochodem elektrycznym. W pełni wyposażona wersja First Launch Edition będzie zaczynać się od 71 995 dolarów — nie jest to dokładnie cena, która ma pobudzić masową adopcję.

Velosa twierdzi jednak, że Jeep podejmie wyzwanie. Ale jak długo to zajmie? Czas jest najważniejszy. Sprzedaż pojazdów elektrycznych w dalszym ciągu rośnie, choć w wolniejszym tempie niż w latach ubiegłych. Kupujący są bardziej wymagający. Poszukują samochodów, które można szybko dostarczyć i mają szeroki asortyment, a jednocześnie są niedrogie. Większość ekspertów twierdzi, że samochód elektryczny za 25 000 dolarów może pomóc zmienić wykres liniowy z łagodnego nachylenia w kij hokejowy. Ale jeśli chodzi o dokładne ramy czasowe, wydaje się, że Tavares jest obecnie jedyną osobą, która je zna.

„To bardzo trudne. I nieoczekiwane”.

„Mój szef powie wkrótce” – powiedziała Velosa z uśmiechem. „To oczywiście inżynieria [challenge]więc musimy umieścić ludzi [in charge of] Rozwój samochodu. Mamy dobre pomysły, wykonaliśmy już obliczenia i mocno wierzymy, że uda nam się to osiągnąć. Mocno wierzymy.”

READ  Ceny złota osiągają 2200 dolarów, a srebro oczekuje lepszych wyników, twierdzi UBS

Oczywiste jest, że projekt jest wciąż na wczesnym etapie. Zapowiadając Wagoneera S, Filosa powiedział, że Jeep Recon przypominający Wranglera zostanie zaprezentowany jeszcze w tym roku. Następnie w następnym roku zostanie ogłoszony trzeci, nienazwany pojazd – chociaż Velosa nie wyjaśniła, czy będzie to pojazd akumulatorowo-elektryczny, hybrydowy, czy może jedno i drugie. „Będzie w rozsądnej cenie” – powiedziała Velosa, opisując go jako „mniejszy Jeep”, ale prawdopodobnie nie jest to model za 25 000 dolarów, o którym mówił Tavares.

Pojazdy zasilane akumulatorowo stanowią poważną zmianę dla Jeepa, który w Stanach Zjednoczonych w dużej mierze koncentruje się na pojazdach hybrydowych. Hybrydowe pojazdy 4xe firmy, takie jak Wrangler 4xe i Grand Cherokee 4xe, cieszą się dużą popularnością, a sprzedaż hybrydowych pojazdów elektrycznych typu plug-in (PHEV) w 2023 r. wzrosła o 124 procent w porównaniu z rokiem poprzednim.

Jeep sprzedaje także w Europie swojego kompaktowego elektrycznego SUV-a Avenger za około 35 000 euro, czyli około 37 800 dolarów. Ceny najtańszego modelu firmy, Jeepa Compass, zaczynają się od 25 900 dolarów.

W rzeczywistości dla szerszej branży pojazd elektryczny za 25 000 dolarów był nieco poza zasięgiem. Według doniesień Tesla porzuciła plany wyprodukowania niedrogiego Modelu 2 na prośbę Elona Muska, który jest obecnie w trakcie przenoszenia zasobów firmy w stronę budowy w pełni autonomicznego robotaxi. (Później Musk ponownie zaangażował się w budowanie „niedrogich” modeli, unikając wspominania o cenie 25 000 dolarów).

„Głęboko wierzymy, że możemy to osiągnąć”.

Ford, Volkswagen i Kia oświadczyły, że planują produkować mniejsze, tańsze pojazdy elektryczne w nadziei, że pobudzą większy popyt wśród kupujących zwracających uwagę na cenę. GM ponownie wprowadza na rynek niedrogi Bolt EV na nowej platformie, a Nissan nie powiedział, jaka przyszłość czeka jego flagowego hatchbacka Leaf.

READ  Grupa bankowa IIF podnosi alarm w związku z rekordowym globalnym zadłużeniem

Tymczasem Duch Tanie chińskie samochody elektryczne Powódź na rynku niepokoi wielu producentów samochodów, w tym firmę Velosa. Firmy takie jak BYD, Li Auto i Nio eksportują pojazdy elektryczne po konkurencyjnych cenach do Afryki, Ameryki Południowej i Europy. Administracja Bidena uważa, że ​​cła mogą uniemożliwić im przyjazd do Stanów Zjednoczonych, ale mogą opóźnić to, co nieuniknione.

„Obawiam się, że wymagany przez nich poziom kosztów jest o 20–25 procent niższy niż nasz” – powiedziała Velosa o BYD i innych chińskich producentach samochodów. „Oczywiście mówię o nadchodzących wyzwaniach, które będą dla nas wyzwaniem, abyśmy stawali się lepsi”.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *