Erdogan powiedział, że Szwecja i Finlandia powinny wysłać do Turcji do 130 „terrorystów”, aby uczestniczyli w NATO

ANKARA (Reuters) – Prezydent Turcji Recep Tayyip Erdogan powiedział, że Szwecja i Finlandia muszą deportować lub ekstradować do Turcji do 130 „terrorystów”, zanim turecki parlament zatwierdzi ich kandydaturę do NATO.

Dwa kraje skandynawskie złożyły w zeszłym roku wniosek o przystąpienie do NATO w następstwie rosyjskiej inwazji na Ukrainę, ale ich oferty muszą zostać zatwierdzone przez wszystkie 30 państw członkowskich NATO. Turcja i Węgry nie ratyfikowały jeszcze wniosków.

Turcja powiedziała, że ​​w szczególności Szwecja powinna najpierw zająć jaśniejsze stanowisko wobec tego, co uważa za terrorystów, głównie bojowników kurdyjskich i grupę, którą obwinia za próbę zamachu stanu w 2016 roku.

„Powiedzieliśmy spójrzcie, więc jeśli nie przekażecie nam swoich terrorystów, i tak nie będziemy w stanie przejść (zatwierdzając wniosek NATO) przez parlament” – powiedział Erdogan w późnej niedzieli, odnosząc się do wspólnych mediów. Konferencja, którą odbył z premierem Szwecji Ulfem Christsonem w listopadzie zeszłego roku.

„Aby to przeszło do parlamentu, trzeba najpierw przekazać nam 100, około 130 tych terrorystów” – powiedział Erdogan.

Fińscy politycy zinterpretowali prośbę Erdogana jako gniewną reakcję na incydent w Sztokholmie w zeszłym tygodniu, w którym podczas czegoś, co wyglądało na mały protest, powieszono kukłę tureckiego przywódcy.

„Myślę, że to musiała być reakcja na wydarzenia ostatnich dni” – powiedział fiński minister spraw zagranicznych Pekka Haavisto w publicznej telewizji YLE.

Haavisto powiedział, że nie wie o żadnych nowych oficjalnych żądaniach ze strony Turcji.

W odpowiedzi na incydent w Sztokholmie Turcja odwołała zaplanowaną wizytę w Ankarze przewodniczącego szwedzkiego parlamentu Andreasa Norlina, który zamiast tego przyjechał w poniedziałek do Helsinek.

„Podkreślamy, że w Finlandii i Szwecji mamy wolność słowa. Nie możemy jej kontrolować” – powiedział dziennikarzom przewodniczący fińskiego parlamentu Matti Vanhanen na wspólnej konferencji prasowej z Norlinem.

READ  Biegi prezydenta Wielkiej Brytanii zmieniają podatki po tygodniu zawirowań na rynku

Z drugiej strony szwedzki premier Christerson powiedział w poniedziałek, że jego kraj jest na „dobrej pozycji”, aby zapewnić ratyfikację przez Turcję dokumentu NATO.

Ibrahim Kalin, rzecznik Erdogana, powiedział w sobotę, że parlamentowi tureckiemu kończy się czas na ratyfikację kandydatur przed majowymi wyborami prezydenckimi i parlamentarnymi.

Zgłaszanie przez ACE Toxabay. Montaż autorstwa Jonathana Spicera i Garetha Jonesa

Nasze standardy: Zasady zaufania Thomson Reuters.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *