Euro wzrosło, gdy prezes EBC Lagarde powiedziała, że ​​inflacja pozostaje zbyt wysoka

Christine Lagarde, prezes Europejskiego Banku Centralnego, ogłosiła nową decyzję w sprawie polityki pieniężnej.

Fryderyk Florin | AFP | Obrazy Getty’ego

Euro wzrosło w stosunku do dolara amerykańskiego w środę po tym, jak prezes Europejskiego Banku Centralnego Christine Lagarde powiedziała, że ​​inflacja „pozostaje wysoka”.

Euro zyskało około 0,2% w stosunku do dolara około godziny 9 rano czasu londyńskiego. Według danych FactSet osiągnął najwyższy poziom od pięciu tygodni na poziomie 1,0795 USD.

„Przetrwaliśmy już poważną korektę polityki: od lipca ubiegłego roku podnieśliśmy stopy procentowe o 350 punktów bazowych. Jednak inflacja pozostaje wysoka, a niepewność co do jej przyszłej ścieżki wzrosła. To sprawia, że ​​solidna strategia na przyszłość jest niezbędna „, powiedziała. Lagarde w przemówieniu w środę.

„Ale opinia publiczna może być pewna jednego: osiągniemy stabilność cen, a powrót inflacji do 2 proc. w średnim okresie nie podlega negocjacjom” – dodała.

Europejski Bank Centralny zdecydował w zeszłym tygodniu o podniesieniu stóp procentowych o kolejne 50 punktów bazowych, odganiając zawirowania w sektorze bankowym. Bank centralny nie podał żadnych wskazówek co do nadchodzących zmian stóp procentowych.

Przemawiając w środę, Lagarde zwróciła uwagę na szczególnie niepewne otoczenie.

„Przy tak dużej niepewności niezwykle ważne jest, aby trajektoria kursu była oparta na danych” – powiedziała.

Na początku tego miesiąca Europejski Bank Centralny prognozował spadek inflacji zasadniczej w ciągu roku, osiągając 5,3% na koniec 2023 r. i 2,9% w 2024 r. Liczby te nie uwzględniają niedawnych zawirowań w sektorze bankowym.

„Napięcia te dodały nowe ryzyko pogorszenia sytuacji i sprawiły, że oceny ryzyka stały się bardziej niejasne. Ogólnie rzecz biorąc, wiele założeń prognozy, takich jak te związane z polityką fiskalną oraz cenami energii i żywności, jest niestabilnych. Oznacza to dodatkową niepewność co do wartości bazowej zarówno wzrostu i inflacja” – powiedziała Lagarde.

READ  Dow Jones Futures: Odbicia rynkowe w raporcie o zatrudnieniu; Google, Alibaba sygnały flash do zakupu

Jej wypowiedzi depczą Joachimowi Nagelowi, prezesowi Niemieckiego Banku Centralnego i członkowi Europejskiego Banku Centralnego, który zauważył, że walka z wysoką inflacją „jeszcze się nie skończyła”. On powiedział Financial Times Że „presja cenowa jest silna i powszechna w całej gospodarce”.

Według agencji Reuters, główny ekonomista Europejskiego Banku Centralnego, Philip Lane, wtrącił się z bardziej gołębim komentarzem, mówiąc w środę, że istnieją powody, by sądzić, że miary inflacji bazowej z czasem się zmniejszą.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *