Jako organizacja międzyrządowa, której zadaniem jest opracowywanie i wdrażanie programów kosmicznych z pełnym poszanowaniem wartości europejskich, mocno ubolewamy nad ofiarami ludzkimi i tragicznymi skutkami agresji na Ukrainę. Dostrzegając wpływ na naukową eksplorację kosmosu, Europejska Agencja Kosmiczna w pełni zgadza się z sankcjami nałożonymi przez państwa członkowskie na Rosję.
ExoMars
Rada Zarządzająca Europejskiej Agencji Kosmicznej na posiedzeniu w Paryżu w dniach 16-17 marca oceniła sytuację wynikającą z wojny na Ukrainie w odniesieniu do ExoMars i jednogłośnie:
- Uznali obecną niemożność kontynuowania współpracy z Roskosmosem w ramach misji łazika ExoMars z jej startem w 2022 roku i poinstruowali dyrektora generalnego Europejskiej Agencji Kosmicznej (ESA) o podjęcie odpowiednich kroków w celu odpowiedniego zawieszenia współpracy;
- Dyrektor generalny Europejskiej Agencji Kosmicznej (ESA) zlecił przeprowadzenie przyspieszonego badania przemysłowego, aby lepiej zidentyfikować dostępne opcje, aby posunąć się naprzód z misją łazika ExoMars.
teleport
Po decyzji Roskosmosu o wycofaniu personelu z Europejskiego Portu Kosmicznego w Gujanie Francuskiej wszystkie misje zaplanowane przez Sojuz zostały zawieszone. Odnosi się to przede wszystkim do czterech misji korporacyjnych, z których ESA jest podmiotem zamawiającym usługi startowe (Galileo M10, Galileo M11, Euclid i EarthCare) oraz jednego dodatkowego uruchomienia korporacyjnego.
W związku z tym dyrektor generalny ESA zainicjował ocenę potencjalnych alternatywnych usług wystrzeliwania dla tych misji, która obejmie przegląd pierwszych lotów eksploatacyjnych Ariane 6. Dostarczona zostanie solidna deklaracja wystrzelenia na potrzeby misji ESA w zakresie wystrzelenia, w tym statek kosmiczny, który miał zostać wystrzelony przez Sojuz z Kourou do państw członkowskich.
Międzynarodowa Stacja Kosmiczna
Program Międzynarodowej Stacji Kosmicznej nadal funkcjonuje symbolicznie. Głównym celem jest kontynuacja bezpiecznego działania Międzynarodowej Stacji Kosmicznej, w tym utrzymanie bezpieczeństwa załogi.
droga naprzód
W oparciu o pierwszą analizę technicznych i programowych implikacji wszystkich innych działań dotkniętych wojną na Ukrainie, dyrektor generalny zamierza zwołać w najbliższych tygodniach nadzwyczajną sesję Rady, aby przedstawić konkretne propozycje decyzji państw członkowskich.
O Europejskiej Agencji Kosmicznej
Europejska Agencja Kosmiczna (ESA) zapewnia Europie wrota do kosmosu.
Europejska Agencja Kosmiczna (ESA) to organizacja międzyrządowa, utworzona w 1975 r., której misją jest kształtowanie rozwoju potencjału kosmicznego Europy i zapewnienie, aby inwestycje w przestrzeń kosmiczną przynosiły korzyści obywatelom Europy i świata.
ESA ma 22 państwa członkowskie: Austrię, Belgię, Czechy, Danię, Estonię, Finlandię, Francję, Niemcy, Grecję, Węgry, Irlandię, Włochy, Luksemburg, Holandię, Norwegię, Polskę, Portugalię, Rumunię, Hiszpanię, Szwecję, Szwajcarię i Zjednoczone Królestwo. Słowenia, Łotwa i Litwa są członkami stowarzyszonymi.
Europejska Agencja Kosmiczna nawiązała formalną współpracę z sześcioma państwami członkowskimi Unii Europejskiej. Kanada uczestniczy w niektórych programach ESA na podstawie umowy o współpracy.
Koordynując zasoby finansowe i intelektualne swoich członków, Europejska Agencja Kosmiczna może realizować programy i działania wykraczające poza zakres jakiegokolwiek pojedynczego kraju europejskiego. Współpracuje w szczególności z Unią Europejską nad wdrażaniem programów Galileo i Copernicus, a także z Eumetsatem w celu opracowania misji meteorologicznych.
„Amatorski przedsiębiorca. Profesjonalny ekspert od internetu. Człowiek zombie. Nieuleczalny badacz popkultury”.