Natalia Usmanova, która stała pod ogromną hutą Azowstel bunkrów z czasów sowieckich, zdała sobie sprawę, że jej serce zatrzyma się, gdy rosyjskie bomby spadną na Mariupol, rozpryskując betonowy pył.
37-letnia Usmanova przemawiała w niedzielę po ewakuacji z fabryki, rozległego kompleksu założonego przez Józefa Stalina i zaprojektowanego tak, aby wytrzymać podziemne bunkry sieciowe i tunele.
„Bałem się, że bunkier tego nie wytrzyma – strasznie się bałem” – opisała swój pobyt pod ziemią Usmanova.
„Kiedy bunkier zaczął się trząść, byłam szalona i mój mąż mógł to obiecać. Tak bardzo się bałam, że bunkier dostanie się do środka.
Przypomniała sobie brak tlenu w schronach i strach o życie czających się tam ludzi.
„Od tak dawna nie widzieliśmy słońca” – powiedział, przemawiając we wsi Pesimenne w obwodzie donieckim, 30 kilometrów na wschód od Mariupola, pod kontrolą prorosyjskich separatystów.
Osmanova była jedną z kilkudziesięciu cywilów ewakuowanych z fabryki w południowym mieście portowym Mariupol po tygodniach oblężenia przez siły rosyjskie.
ONZ A w serii przyznanej przez Międzynarodowy Komitet Czerwonego Krzyża powiedziała podczas jazdy autobusem, że drażniła się z mężem, że nie muszą już iść do łazienki z pochodnią.
„Nie możesz sobie wyobrazić, co zrobiliśmy z terroryzmem” – powiedziała Osmanova. „Mieszkałem tam i pracowałem przez całe życie, ale to, co tam zobaczyliśmy, było okropne”.
Prezydent Ukrainy Wołodymyr Żeleński powiedział, że było około 100 cywilów, głównie kobiet i dzieci. Z zakładu ma przyjechać do kontrolowanego przez Ukrainę miasta Zaporoża W poniedziałek.
„Po raz pierwszy od wszystkich dni wojny ten ważny (humanitarny) korytarz zaczął funkcjonować” – powiedział w telegramie. Powiedział, że ma nadzieję, że eksmisja będzie kontynuowana również w poniedziałek.
Ludzie uciekający w przeszłości z terytoriów okupowanych przez Rosję byli opisywani jako strzelający do swoich pojazdów, a ukraińscy urzędnicy wielokrotnie oskarżali siły rosyjskie o ostrzeliwanie uzgodnionych przez obie strony dróg ewakuacyjnych.
W oblężonym Mariupolu może nadal przebywać około 100 000 osób, a do 1000 cywilów czai się pod 2000 sowieckich myśliwców pod sowiecką stalownią – ani jednej części miasta okupowanej przez Rosjan.
Mariupol był kluczowym celem Władimira Putina ze względu na swoje strategiczne położenie w pobliżu okupowanego przez Rosję Półwyspu Krymskiego. Ukraina W 2014.
Reuters i Associated Press przyczyniły się do powstania tego raportu
„Zły introwertyk. Fan mediów społecznościowych. Irytująco skromny myśliciel. Miłośnik kawy. Ekspert od alkoholu. Internetowy geek”.