Falcon 9 wystartuje w ramach misji EarthCARE Europejskiej Agencji Kosmicznej

WASZYNGTON — W dniu 28 maja Falcon 9 pomyślnie wystrzelił misję naukową o Ziemi do Europy i Japonii w ramach ciągłego, choć tymczasowego korzystania przez Europejską Agencję Kosmiczną z usług SpaceX w zakresie dostępu do przestrzeni kosmicznej.

Rakieta Falcon 9 wystartowała z bazy sił kosmicznych Vandenberg w Kalifornii o godzinie 18:20 czasu wschodniego. Ładunek, sonda Earth Cloud Aerosol and Radiation Explorer (EarthCARE), oddzielił się od górnego stopnia około 10 minut po starcie.

Simonetta Celli, dyrektor programów obserwacji Ziemi w Europejskiej Agencji Kosmicznej, powiedziała w wywiadzie po wystrzeleniu, że obserwatorzy mieli kontakt ze statkiem kosmicznym. „Wszystko w moim imieniu i na dobrej drodze”.

Powiedziała, że ​​kontrolerzy statków kosmicznych spędzą nadchodzące tygodnie i miesiące na sprawdzaniu i kalibracji instrumentów statku kosmicznego. Umożliwi to pierwszą publikację danych naukowych z EarthCARE pod koniec tego lub na początku przyszłego roku.

EarthCARE to misja kierowana przez ESA, o wartości 800 milionów euro (870 milionów dolarów), której celem jest badanie chmur i aerozoli w atmosferze. Statek kosmiczny wyposażony jest w cztery instrumenty, w tym radar do profilowania chmur dostarczony przez japońską agencję kosmiczną JAXA za 8,3 miliarda jenów (53 miliony dolarów). Japońska Agencja Badań Kosmicznych nazwała statek kosmiczny Hakuryu, czyli „białym smokiem” ze względu na jego wygląd zewnętrzny.

Sonda kosmiczna o masie 2200 kg, lecąca po orbicie synchronicznej ze Słońcem na wysokości 393 km, będzie gromadzić dane na temat chmur i aerozoli w atmosferze, wraz ze zdjęciami i pomiarami odbitego światła słonecznego i wypromieniowanego ciepła. Informacje te zostaną wykorzystane w nauce o atmosferze, w tym w modelach klimatu i pogody.

„EarthCARE istnieje, aby badać wpływ chmur i aerozoli na równowagę cieplną Ziemi” – powiedział Dirk Bernerts, kierownik projektu EarthCARE w ESA, na konferencji prasowej przed startem 21 maja. To samo miejsce w tym samym czasie. „To właśnie wyróżnia ten statek kosmiczny”.

READ  SpaceX ma wystrzelić kolejne 53 satelity internetowe Starlink – Spaceflight Now

Inne statki kosmiczne wykonują podobne pomiary, w tym należąca do NASA sonda Plankton, Aerosol, Cloud, Ocean Ecosystem (PACE), która została wystrzelona w lutym. „Techniki monitorowania są różne” – powiedział. „Obserwujemy to samo, ale nieco inne aspekty chmur i aerozoli”. Dodał, że EarthCARE wykorzysta dane PACE do kalibracji i walidacji swoich obserwacji.

Rozwój EarthCARE trwał około dwóch dekad i zaowocował wzrostem kosztów o 30%. Maximilian Sauer, kierownik projektu EarthCARE w firmie Airbus, główny wykonawca, powiedział, że do opóźnień i przekroczeń przyczyniło się kilka czynników, w tym problemy techniczne z instrumentami, a także skutki pandemii.

Chile powiedziała w wywiadzie po uruchomieniu, że jedną z lekcji wyciągniętych z EarthCARE była potrzeba „rygorystycznego zarządzania” projektem, który, jej zdaniem, nękały wyzwania związane z koordynacją pracy między agencjami i firmami. Dodała, że ​​misja podkreśliła również znaczenie silnego wsparcia ze strony państw członkowskich w dążeniu do przezwyciężenia problemów.

Kolejnym czynnikiem opóźniającym EarthCARE była zmiana pojazdów nośnych. Pierwotnie EarthCARE miał być używany na pokładzie rakiety Sojuz, ale Europejska Agencja Kosmiczna utraciła dostęp do pojazdu po rosyjskiej inwazji na Ukrainę. Misja została po raz pierwszy wysłana do Vega C w Europie, ale w czerwcu ubiegłego roku ESA zdecydowała się wystrzelić ją na Falconie 9, powołując się na opóźnienia w ponownym uruchomieniu rakiety w locie, a także modyfikacje ładunku rakiety, które były niezbędne, aby pomieścić EarthCARE.

Technicznie rzecz biorąc, zmiana pojazdów nośnych nie była poważnym problemem dla misji. „W trakcie wprowadzania zmian w platformach startowych nie musieliśmy zmieniać projektu statku kosmicznego” – powiedział Bernarts.

Powiedział, że podczas testów środowiskowych inżynierowie poddali statek kosmiczny warunkom symulującym różne rakiety nośne, aby przygotować się na możliwość zmiany pojazdów. „Od chwili, gdy dowiedzieliśmy się, że Sojuz nie jest dostępny, sprawdzaliśmy, jak rygorystycznie można przetestować statek kosmiczny w celu hermetyzacji innych potencjalnych platform startowych. To właśnie zrobiliśmy i ostatecznie się udało”.

READ  Naukowcy twierdzą, że wymarły superdrapieżny megalodon był wystarczająco duży, by zjeść orki

EarthCARE to druga misja kierowana przez ESA, która zostanie wystrzelona na pokładzie Falcona 9, po Kosmicznym Teleskopie Euclid w lipcu ubiegłego roku. Rakieta Falcon 9 wyniesie jesienią tego roku misję asteroidy Hera należącą do ESA.

„W zeszłym roku mieliśmy dobre doświadczenia z Euclidem” – powiedział Joseph Aschbacher, dyrektor generalny ESA w wywiadzie po wystrzeleniu. „Nasze zespoły i zespoły SpaceX bardzo dobrze ze sobą współpracują”.

Falcon 9 to okres przejściowy do wejścia do służby Ariane 6, przy czym pierwszy start zaplanowano na pierwszą połowę lipca, a powrót Vegi C do lotu pod koniec roku. „Słyszę wiele pytań o to, dlaczego startujemy z Falconem, a nie z Ariane, i naprawdę dobrze jest widzieć, że zbliża się inauguracyjny lot Ariane 6” – powiedział.

Uczestnicy misji byli po prostu szczęśliwi, że w końcu wynieśli statek kosmiczny na orbitę. „Poczuwa się ulgę i szczęście” – powiedział Chili po starcie.

„To emocjonalny rollercoaster” – powiedział Thorsten Fehr, naukowiec zajmujący się misją EarthCARE w ESA, w transmisji internetowej agencji wkrótce po oddzieleniu ładunku. „To jeden z najwspanialszych momentów w mojej karierze”.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *