Fed ostrzega przed „niską” płynnością na rynku skarbowym o wartości 24 bilionów dolarów w najnowszym raporcie o stabilności finansowej

Rezerwa Federalna potwierdziła w piątek to, co wielu inwestorów mówiło od jakiegoś czasu: rynek skarbu o wartości 24 bilionów dolarów odnotował w ostatnich miesiącach niski poziom płynności.

Bank centralny gwałtownie podniósł stopy procentowe od marca w ramach walki o obniżenie inflacji z 40-letniego maksimum. Nadzieja była taka, że ​​takie kroki mogą ostudzić popyt konsumencki na tyle, by okiełznać ceny, bez wpychania gospodarki w bolesną recesję czy wywoływania kryzysu finansowego.

Jednak od maja zaczęły pojawiać się pęknięcia płynności w obligacjach skarbowych, największej i najgłębszej części amerykańskiego rynku obligacji, jako dwuletni skarbowy TMUBMUSD02Y,
4,691%
i 10-letnia szafa TMUBMUSD10Y,
4,163%
Stawki wzrosły powyżej 4%, najwyższy poziom ostatnio zaobserwowany około 2008 roku.

„Miary płynności, takie jak głębokość rynku, wskazują, że płynność rynku skarbowego pozostaje poniżej historycznych standardów” – powiedział Fed w piątek w swoim najnowszym Raporcie o stabilności systemu finansowego. „Niska płynność zwiększa zmienność cen aktywów i może ostatecznie pogorszyć wyniki rynkowe”.

W raporcie stwierdzono, że problemy z płynnością „mogą również zwiększać ryzyko finansowania pośredników finansowych, którzy polegają na zbywalnych papierach wartościowych jako zabezpieczeniu”, zwracając uwagę na potencjalny efekt mnożnikowy, który może prowadzić do znacznych zagrożeń dla stabilności finansowej.

Co ważniejsze, w raporcie stwierdzono również, że dotychczasowi uczestnicy rynku „kontynuują dotychczasowe wezwania do uzupełnienia depozytu zabezpieczającego”.

Poniżej znajduje się wykres z raportu, który zestawia ryzyko płynności z innymi destabilizującymi czynnikami, które mogą mieć wpływ na system finansowy, w tym utrzymującą się wysoką inflacją, rosyjską wojną na Ukrainie, rosnącymi cenami energii oraz konfliktem między Chinami a Tajwanem.

Od maja na amerykańskich rynkach finansowych pojawiły się presje na płynność, ale nie są to największe obawy.

Raport o stabilności finansowej Rezerwy Federalnej za listopad 2022 r.

Departament Skarbu USA powiedział w październiku, że rozmawia z głównymi traderami i rozważa odkupienie części starego długu, aby uniknąć dysfunkcji rynku na rynku Skarbu Państwa.

Widzimy: To nie jest QE ani QT. To nie jest żaden z nich. Dlaczego Departament Skarbu USA rozważa wykup długów?

Rezerwa Federalna podniosła w środę stopy procentowe o 0,75 punktu procentowego do pewnego przedziału 3,75% do 4%. To najwyższy poziom od 15 lat,

READ  Letnie upały prawdopodobnie spowodują wyższe rachunki za prąd w obliczu rosnących temperatur

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *