Festiwal Filmowy w Cannes 2022: lista i aktualizacje na żywo

kredyt…Eric Gillard/Reuters

W tym roku jury w Cannes – które wybiera zdobywców Złotej Palmy i innych nagród w konkursie – przewodniczy Vincent Lyndon, którego wdzięczny występ w ubiegłorocznej Złotej Palmie ”tytanTo była jedna z głównych atrakcji tego filmu.

Pozostali jurorzy: Asghar Farhadi, który był tu w zeszłym roku jako reżyser „Hero”. brytyjska aktorka i reżyser Rebecca Hall; Ladge Lee, który wziął udział w Nagrodzie Jury (rodzaj trzeciego miejsca, wyróżnienia honorowego) w 2019 roku za reżyserię filmu „Les Miserables”; amerykański reżyser Jeff Nichols; indyjska aktorka Deepika Padukone; Nomi Rapas, gwiazda szwedzkiego „Dziewczyny z tatuażem smoka”; Joachim Trier, który wyreżyserował ubiegłoroczną Najgorszą osobę na świecie; oraz włoska aktorka i reżyserka Yasmine Trinca.

Ludzie lubią rozsiewać plotki o tym, co się dzieje z ławą przysięgłych.

Czy David Kronberg, przewodniczący jury w 1999 roku, zmusił swoich kolegów do jednogłośnego wręczenia Palmy „Rosecie”, która została pokazana na festiwalu tak późno, że wielu krytyków tego nie zauważyło? (Cronenberg zdementował te pogłoski iw 2014 r. zgodził się z Bilge Eberi z Vulture, że późniejsza kariera Dardenne’a – i ponownie zdobyli Złotą Palmę w 2005 r. za „L’Enfant” – Ten wybór okazał się trafnym wyborem.)

Czy Pedro Almodovar, przewodniczący jury w 2017 roku, faworyzował francuski film kryzysowy o AIDS „BPM (Beats Per Minute)” zamiast zwycięskiego z tego roku filmu „The Square”? (Dla przypomnienia, byłem na konferencji prasowej zaraz po ceremonii wręczenia nagród, a Almodovar nie powiedział nic, co by sugerowało, że miał cokolwiek poza szczerym podziwem dla tych dwóch filmów.)

READ  Sharon Osbourne, 69 lat, „staje sama z troską”, gdy mąż Ozzy (73 lata) walczy z Covidem

Część problemu, jak zauważył Cronenberg w tym wywiadzie, polega na tym, że dziennikarze wymyślają historię o wyścigach konnych na początku festiwalu i często błędnie przewidują zwycięzców. Festiwal traktuje członków jury przede wszystkim jako ludzki odpowiednik opancerzonej ciężarówki. Powodzenia w rozmowie z nimi.

Nawet gdy jury wyjaśnia swoje możliwości, jak na ostatniej konferencji prasowej, jej członkowie zwykle nie wypowiadają się poza szkołą. Są wyjątki: William Goldman w swojej książce „Hype & Glory” opisał, co wydarzyło się za kulisami, gdy zasiadał w jury w 1988 roku.

Kolejnym wyróżnikiem jury w Cannes – które wybiera festiwal, a nie przewodniczący jury – jest to, że nikt nie wydaje się zbytnio przejmować pojawianiem się konfliktu interesów. Sean Penn sędziował „Zmianę” Clinta Eastwooda po tym, jak Eastwood polecił mu zdobyć Oscara za „Rzekę tajemnic”. Isabelle Huppert wręczyła Palmę „Białej wstążce” w reżyserii Michaela Haneke, który pracował z nią przy „Nauczycielu fortepianu” i „Czasie wilka”. Elle Fanning była jurorem w filmie Once Upon a Time…w Hollywood, w którym drugoplanową rolę gra siostra Elle, Dakota Fanning. (Zostawił film z pustymi rękami.)

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *