Firmy sfrustrowane tego typu sztuczną inteligencją są złe

„To bardzo fajne, ale nie mogę sprawić, by działało na tyle niezawodnie, aby oferować je naszym klientom”.

Sprawdzenie autentyczności

Obecnie wydaje się jasne, że większość szumu wokół generatywnej sztucznej inteligencji jest przesadzona – jeśli nie bańka, która pęknie – a niektóre firmy, które zainwestowały w tę technologię, przekonały się o tym na własnej skórze.

Trudno przeoczyć niedociągnięcia technologiczne. Duże modele językowe, takie jak ChatGPT, są podatne na halucynacje i szerzenie dezinformacji. Zarówno chatboty, jak i twórcy obrazów AI zostali oskarżeni o oszukiwanie pisarzy i artystów. Ogólnie rzecz biorąc, urządzenia wykorzystywane przez sztuczną inteligencję wymagają ogromnych ilości energii, co prowadzi do destrukcji środowiska.

Według Gary’ego Marcusa, kognitywisty i czołowego badacza sztucznej inteligencji, najważniejsze jest to, że firmy odkrywają, że na technologii nie można polegać.

„Wygląda na to, że prawie wszyscy wracają z raportem typu: «To jest super fajne, ale nie mogę sprawić, żeby działało na tyle niezawodnie, aby dostarczyć to naszym klientom»” – Marcus Powiedzieć Osie.

obsługa klienta

Nie jest trudno w to uwierzyć. Brytyjska firma została zmuszona wyłączyć swojego chatbota po tym, jak zaczął obrażać klientów i niewłaściwie zwracać się do ich pracodawców. Dealer samochodowy w Kalifornii musiał zrobić to samo, gdy sprzedawca samochodów korzystający z usługi ChatGPT zaczął oferować kupującym samochody za 1 dolara.

Co jeszcze bardziej przygnębiające, linia lotnicza musiała zapłacić odszkodowanie po tym, jak jej chatbot okłamał pogrążonego w żałobie klienta, mówiąc mu, że jeśli kupi pełnopłatny bilet na pogrzeb babci, otrzyma później gwarancję zniżki z tytułu żałoby.

„Nikt nie chce budować produktu w oparciu o model, który tworzy rzeczy” – powiedział Roman Chowdhury, dyrektor generalny firmy konsultingowej Humane Intelligence zajmującej się sztuczną inteligencją. Osie. „Podstawowym problemem jest to, że modele GenAI nie są systemami wyszukiwania informacji” – dodała. „Korzystają z systemów crowdsourcingowych, nie mając możliwości odróżnienia się od danych, na których są przeszkoleni, chyba że zostaną wprowadzone znaczące bariery ochronne”.

READ  Ayaneo 2S da Steam Deck i ASUS ROG Ally poważną konkurencję

Problem z bąbelkami

Z tych i wielu innych powodów niektórzy eksperci ostrzegają, że sztuczna inteligencja to bańka, podobnie jak kryptowaluty czy start-upy internetowe. Oczekiwania, jakie stanie się sztuczna inteligencja Branża warta ponad bilion dolarów Nadchodząca dekada z pewnością przypomina nam o pychy, która zawsze towarzyszy wzrostom przed upadkiem.

Tymczasem z technicznego punktu widzenia niektórzy wątpią, czy technologia będzie rozwijać się wystarczająco szybko, aby nadążać za szumem medialnym, i mogą nawet przejść przez długi okres stagnacji. Inwestorzy, którzy wpompowali w branżę miliardy dolarów w bardzo krótkim czasie, oczekując lukratywnego zwrotu, mogą nie mieć dość cierpliwości, aby się utrzymać.

„Łatwo powiedzieć: «Jeszcze kilka miesięcy dzieli nas od osiągnięcia sukcesu»” – powiedział Marcus. Osie. „Nie sądzę, że jesteśmy w tej szczególnej sytuacji. Nie dlatego, że nie uważam, że sztuczna inteligencja jest niemożliwa lub że AGI jest niemożliwe, ale po prostu dlatego, że [this] „Pewna technologia stwarza wiele problemów”.

Więcej o sztucznej inteligencji: VC krytykuje Sama Altmana, nazywając go „megalomaniakiem”

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *