Foxconn przeprasza za błąd płacowy w fabryce iPhone’ów w Chinach po zamieszkach pracowniczych

  • Foxconn twierdzi, że współpracuje z pracownikami w celu rozwiązywania sporów
  • Duża fabryka iPhone’ów wstrząsana protestami przeciwko płacom i warunkom pracy
  • Apple twierdzi, że ma zespół na miejscu w Zhengzhou

TAJPEJ/SZANGHAJ (Reuters) – Foxconn (2317.TW) Powiedział w czwartek, że „błąd techniczny” związany z płacami wystąpił podczas zatrudniania nowych rekrutów w fabryce iPhone’ów w Chinach, w którą uderzył COVID, i przeprosił pracowników po tym, jak firmą wstrząsnęły nowe niepokoje pracownicze.

Mężczyźni rozbijali kamery bezpieczeństwa i starli się z pracownikami ochrony, gdy setki pracowników protestowały w środę w największej na świecie fabryce iPhone’ów w mieście Zhengzhou, w rzadkich scenach otwartego sprzeciwu w Chinach, wywołanych zarzutami opóźnionych wynagrodzeń i frustracją z powodu surowych ograniczeń związanych z koronawirusem.

Pracownicy powiedzieli w filmach krążących w mediach społecznościowych, że zostali poinformowani, że Apple (AAPL.O) Dostawca zamierza opóźnić wypłatę premii. Niektórzy pracownicy skarżyli się również, że zostali zmuszeni do dzielenia akademików z kolegami, którzy uzyskali pozytywny wynik testu na obecność COVID.

„Nasz zespół badał sprawę i odkrył błąd techniczny, który wystąpił podczas procesu instalacji” – powiedział Foxconn w oświadczeniu, odnosząc się do zatrudniania nowych pracowników.

„Przepraszamy za błąd w systemie komputerowym i gwarantujemy, że rzeczywiste wynagrodzenie jest takie samo, jak uzgodniono i na oficjalnych plakatach rekrutacyjnych”. Błąd nie został wyjaśniony.

Przeprosiny były zmianą twarzy z poprzedniego dnia, kiedy Foxconn powiedział, że wypełnił swoje umowy płatnicze.

Niepokoje pojawiają się, gdy Chiny odnotowują rekordową liczbę infekcji COVID-19 i stoją w obliczu coraz większej liczby blokad, które podsycają frustrację obywateli w całym kraju. Ale ujawniło to również problemy z komunikacją i brak zaufania do kierownictwa Foxconn wśród niektórych pracowników.

Źródło zaznajomione z Foxconnem powiedziało Reuterowi w czwartek, że największe protesty ucichły i że firma komunikuje się z pracownikami, którzy uczestniczyli w mniejszych protestach.

Osoba ta powiedziała, że ​​firma osiągnęła „wstępne porozumienia” z pracownikami w celu rozwiązania sporu i że produkcja w fabryce jest kontynuowana.

READ  Elon Musk prezentuje zakup na Twitterze: wiadomości na żywo, aktualizacje i opinie

Rosnące niezadowolenie pracowników z wybuchu koronawirusa, surowych zasad kwarantanny i niedoborów żywności skłoniło wielu pracowników do ucieczki z kampusu zamkniętej fabryki od października po tym, jak kierownictwo wdrożyło tak zwany system zamkniętej pętli, który odciął fabrykę od szerszego świata.

Wielu nowych rekrutów zostało zatrudnionych w celu zastąpienia pracowników, którzy odeszli – szacowani na tysiące przez niektórych byłych pracowników.

Tajwańska firma zapewniła, że ​​uszanuje życzenia nowych rekrutów, którzy chcą zrezygnować i opuścić kampus fabryczny, i zapewni im „dotacje sponsorskie”. Źródło Foxconn powiedziało, że korzyści wyniosły 10 000 juanów (1400 USD) na pracownika.

Zagrożenia Apple

Fabryka Foxconn w Zhengzhou, w której pracuje ponad 200 000 pracowników, mieści akademiki, restauracje, boiska do koszykówki i piłki nożnej na rozległym obiekcie o powierzchni 1,4 miliona metrów kwadratowych.

Fabryka produkuje urządzenia Apple, w tym iPhone 14 Pro i Pro Max, i odpowiada za 70% dostaw iPhone’a na całym świecie.

Grafika Reuters Reuters

Apple powiedział, że ma pracowników w fabryce i „ściśle współpracuje z Foxconn, aby upewnić się, że obawy pracowników zostaną uwzględnione”.

Kilku aktywistów akcjonariuszy powiedziało Reuterowi, że protesty pokazały ryzyko, na jakie narażona jest firma Apple, polegając na produkcji w Chinach.

powiedziała Christina O’Connell, starszy dyrektor SumOfUs, organizacji non-profit odpowiedzialnej za korporacje.

Reuters poinformował w zeszłym miesiącu, że produkcja iPhone’a w fabryce w Zhengzhou może spaść nawet o 30% w listopadzie i że Foxconn zamierza wznowić tam pełną produkcję do drugiej połowy miesiąca.

Źródło Foxconn zaznajomione z tą sprawą powiedziało, że nie jest od razu jasne, jak bardzo protesty robotników wpłyną na produkcję w listopadzie i że może to potrwać kilka dni, wskazując na duże rozmiary zakładu.

Osobne źródło powiedziało, że zamieszki sprawiły, że nie mogli w pełni wznowić produkcji do końca miesiąca.

Grafika Reuters Reuters

Apple ostrzegło, że spodziewa się, że dostawy modeli premium iPhone’a 14 będą niższe niż wcześniej oczekiwano.

READ  Analityk Crypto mówi, że bycza akumulacja Bitcoina zbliża się do końca, ujawnia kwietniową prognozę dla BTC
Grafika Reutera

(1 USD = 7,1353 CNY)

Dodatkowe raporty Yimo Li w Tajpej i Brendy Goh w Szanghaju; Dodatkowe raporty Rossa Kerbera z Bostonu, Beijing Newsroom i Yu Luntian. Montaż autorstwa Anne Marie Rountree, Stephena Coatesa i Edwiny Gibbs

Nasze standardy: Zasady zaufania Thomson Reuters.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *