Foxconn przeprasza za błąd płacowy w fabryce iPhone’ów w Chinach po zamieszkach pracowniczych

  • Foxconn twierdzi, że współpracuje z pracownikami w celu rozwiązywania sporów
  • Duża fabryka iPhone’ów wstrząsana protestami przeciwko płacom i warunkom pracy
  • Apple twierdzi, że ma zespół na miejscu w Zhengzhou

TAJPEJ/SZANGHAJ (Reuters) – Foxconn (2317.TW) Powiedział w czwartek, że „błąd techniczny” związany z płacami wystąpił podczas zatrudniania nowych rekrutów w fabryce iPhone’ów w Chinach, w którą uderzył COVID, i przeprosił pracowników po tym, jak firmą wstrząsnęły nowe niepokoje pracownicze.

Mężczyźni rozbijali kamery bezpieczeństwa i starli się z pracownikami ochrony, gdy setki pracowników protestowały w środę w największej na świecie fabryce iPhone’ów w mieście Zhengzhou, w rzadkich scenach otwartego sprzeciwu w Chinach, wywołanych zarzutami opóźnionych wynagrodzeń i frustracją z powodu surowych ograniczeń związanych z koronawirusem.

Pracownicy powiedzieli w filmach krążących w mediach społecznościowych, że zostali poinformowani, że Apple (AAPL.O) Dostawca zamierza opóźnić wypłatę premii. Niektórzy pracownicy skarżyli się również, że zostali zmuszeni do dzielenia akademików z kolegami, którzy uzyskali pozytywny wynik testu na obecność COVID.

„Nasz zespół badał sprawę i odkrył błąd techniczny, który wystąpił podczas procesu instalacji” – powiedział Foxconn w oświadczeniu, odnosząc się do zatrudniania nowych pracowników.

„Przepraszamy za błąd w systemie komputerowym i gwarantujemy, że rzeczywiste wynagrodzenie jest takie samo, jak uzgodniono i na oficjalnych plakatach rekrutacyjnych”. Błąd nie został wyjaśniony.

Przeprosiny były zmianą twarzy z poprzedniego dnia, kiedy Foxconn powiedział, że wypełnił swoje umowy płatnicze.

Niepokoje pojawiają się, gdy Chiny odnotowują rekordową liczbę infekcji COVID-19 i stoją w obliczu coraz większej liczby blokad, które podsycają frustrację obywateli w całym kraju. Ale ujawniło to również problemy z komunikacją i brak zaufania do kierownictwa Foxconn wśród niektórych pracowników.

Źródło zaznajomione z Foxconnem powiedziało Reuterowi w czwartek, że największe protesty ucichły i że firma komunikuje się z pracownikami, którzy uczestniczyli w mniejszych protestach.

Osoba ta powiedziała, że ​​firma osiągnęła „wstępne porozumienia” z pracownikami w celu rozwiązania sporu i że produkcja w fabryce jest kontynuowana.

READ  Giganci technologiczni zgłaszają swoje zyski, więc przygotuj się na odbicie

Rosnące niezadowolenie pracowników z wybuchu koronawirusa, surowych zasad kwarantanny i niedoborów żywności skłoniło wielu pracowników do ucieczki z kampusu zamkniętej fabryki od października po tym, jak kierownictwo wdrożyło tak zwany system zamkniętej pętli, który odciął fabrykę od szerszego świata.

Wielu nowych rekrutów zostało zatrudnionych w celu zastąpienia pracowników, którzy odeszli – szacowani na tysiące przez niektórych byłych pracowników.

Tajwańska firma zapewniła, że ​​uszanuje życzenia nowych rekrutów, którzy chcą zrezygnować i opuścić kampus fabryczny, i zapewni im „dotacje sponsorskie”. Źródło Foxconn powiedziało, że korzyści wyniosły 10 000 juanów (1400 USD) na pracownika.

Zagrożenia Apple

Fabryka Foxconn w Zhengzhou, w której pracuje ponad 200 000 pracowników, mieści akademiki, restauracje, boiska do koszykówki i piłki nożnej na rozległym obiekcie o powierzchni 1,4 miliona metrów kwadratowych.

Fabryka produkuje urządzenia Apple, w tym iPhone 14 Pro i Pro Max, i odpowiada za 70% dostaw iPhone’a na całym świecie.

Grafika Reuters Reuters

Apple powiedział, że ma pracowników w fabryce i „ściśle współpracuje z Foxconn, aby upewnić się, że obawy pracowników zostaną uwzględnione”.

Kilku aktywistów akcjonariuszy powiedziało Reuterowi, że protesty pokazały ryzyko, na jakie narażona jest firma Apple, polegając na produkcji w Chinach.

powiedziała Christina O’Connell, starszy dyrektor SumOfUs, organizacji non-profit odpowiedzialnej za korporacje.

Reuters poinformował w zeszłym miesiącu, że produkcja iPhone’a w fabryce w Zhengzhou może spaść nawet o 30% w listopadzie i że Foxconn zamierza wznowić tam pełną produkcję do drugiej połowy miesiąca.

Źródło Foxconn zaznajomione z tą sprawą powiedziało, że nie jest od razu jasne, jak bardzo protesty robotników wpłyną na produkcję w listopadzie i że może to potrwać kilka dni, wskazując na duże rozmiary zakładu.

Osobne źródło powiedziało, że zamieszki sprawiły, że nie mogli w pełni wznowić produkcji do końca miesiąca.

Grafika Reuters Reuters

Apple ostrzegło, że spodziewa się, że dostawy modeli premium iPhone’a 14 będą niższe niż wcześniej oczekiwano.

READ  Restauracje Culvera przeszły z Pepsi na Coca-Colę, denerwując fanów
Grafika Reutera

(1 USD = 7,1353 CNY)

Dodatkowe raporty Yimo Li w Tajpej i Brendy Goh w Szanghaju; Dodatkowe raporty Rossa Kerbera z Bostonu, Beijing Newsroom i Yu Luntian. Montaż autorstwa Anne Marie Rountree, Stephena Coatesa i Edwiny Gibbs

Nasze standardy: Zasady zaufania Thomson Reuters.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *