Francja: agencja UE ds. oszustw bada kandydata Le Pen

Prokuratorzy paryscy analizują raport unijnej agencji ds. zwalczania nadużyć finansowych oskarżający skrajnie prawicową kandydatkę na prezydenta Francji Marine Le Pen i innych członków jej nacjonalistycznej partii o niewłaściwe wykorzystywanie funduszy publicznych podczas pełnienia funkcji w Parlamencie Europejskim.

Francuski śledczy portal informacyjny Mediapart ujawnił raport na kilka dni przed tym, jak Le Pen zmierzył się z urzędującym prezydentem Emmanuelem Macronem w niedzielnej drugiej turze wyborów, które mogą określić przyszły kierunek Europy. Zlot Narodowy Le Pen ma na celu ograniczenie uprawnień Unii Europejskiej.

Le Pen zaprzeczył jakimkolwiek wykroczeniom, odrzucając raport jako „błędną grę Unii Europejskiej na kilka dni przed drugą turą” wyborów. Przemawiając w poniedziałek na przystanku kampanii w Normandii, powiedziała: „Jestem do tego przyzwyczajona i myślę, że Francuzi nigdy by na to nie nabrali”.

Podobne śledztwo w sprawie oszustw w Unii Europejskiej zostało ujawnione przed francuskimi wyborami prezydenckimi w 2017 roku, które Le Pen przegrał z Macronem. Francuscy śledczy przekazali Le Pen . wstępne zarzuty W tej sprawie, która wciąż trwa.

Macron, prounijny centrysta, prowadzi Le Pen w sondażach przed niedzielnym głosowaniemchociaż wyścig jest ostrzejszy niż wtedy, gdy zmierzyli się w 2017 roku.

Agencja Unii Europejskiej ds. zwalczania nadużyć finansowych Olaf przedłożyła swój najnowszy raport w zeszłym miesiącu do paryskiej prokuratury, która jest „w trakcie analizy”, poinformowała w poniedziałek prokuratura. Oficjalne śledztwo nie zostało jeszcze wszczęte i żadne dalsze szczegóły nie zostały ujawnione.

Według Mediapart raport OLAF-u wykazał, że Le Pen, jej kontrowersyjny ojciec, założyciel partii Jean-Marie Le Pen i inni członkowie partii, którzy służyli w Parlamencie Europejskim, wykorzystali 617 000 euro z publicznych pieniędzy na „fikcyjne” sprawy, w szczególności na rzecz firmy blisko partii. Biuro ds. oszustw podobno domaga się odszkodowania za potencjalne opłaty za oszustwa i defraudację.

READ  Chiny wznowią wydawanie wiz cudzoziemcom od 15 marca

Olaf oskarżył członków partii o „rażące naruszenia” i powiedział, że „niewłaściwe zachowanie” członków Zgromadzenia Narodowego – dawniej Frontu Narodowego – „zagrażało reputacji instytucji związkowych”, jak podaje Mediapart.

Olaf nie odpowiedział od razu na prośby o komentarz w poniedziałek, wakacje w Belgii i kilku krajach europejskich.

To nie pierwszy raz, kiedy Le Pen został oskarżony o nadużywanie funduszy unijnych. Wśród wielu spraw prawnych dotyczących jej partii, Le Pen postawiono wstępne zarzuty w 2018 r. na podstawie odrębnego śledztwa Biura ds. Zwalczania Terroryzmu, oskarżając członków jej partii o wykorzystywanie współpracowników płacowych Parlamentu Europejskiego do działalności politycznej partii. Inne francuskie partie polityczne spotkały się z podobnymi oskarżeniami.

Le Pen, która służyła w Parlamencie Europejskim w latach 2004-2017, uśmiechała się do selfie, gdy spotkała się w poniedziałek z setkami wyborców w normandzkim mieście Saint-Pierre-en-Hug. Niewielka grupa zwolenników Macrona przybyła z plakatami wzywającymi wyborców do powstrzymania skrajnej prawicy od kierowania Francją.

Ona i Macron stoją w środę w krytycznej debacie.

___

Jeremias Gonzalez współpracował z Saint-Pierre-en-Auge.

___

Śledź relację AP z francuskich wyborów na https://apnews.com/hub/french-election-2022

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *