Francja walczy z ogromnymi pożarami, Wielka Brytania odnotowuje najwyższą temperaturę w historii

  • Pożary lasów spalają lasy w Gironde w południowo-zachodniej Francji
  • Temperatury w Wielkiej Brytanii po raz pierwszy sięgają 40 stopni Celsjusza
  • Niemcy i Belgia przygotowują się na rekordowe temperatury
  • Ponad 30 pożarów niszczy część Hiszpanii

LONDYN / PARYŻ, 19 lipca (Reuters) – Strażacy w południowo-zachodniej Francji walczyli we wtorek o powstrzymanie ogromnych pożarów buszu, a Wielka Brytania ustanowiła najwyższą temperaturę w historii, gdy fala upałów napłynęła z południa w zachodniej Europie.

Południowe i zachodnie Niemcy oraz Belgia również przygotowały się na potencjalnie rekordowe temperatury, ponieważ fala upałów, którą naukowcy przypisują zmianom klimatu, wzrosła na północ i wschód.

Met Office poinformowało, że we wtorek po raz pierwszy w Wielkiej Brytanii tymczasowo zarejestrowano temperaturę ponad 40 stopni Celsjusza (104 Fahrenheita).

Zarejestruj się teraz, aby uzyskać bezpłatny nieograniczony dostęp do Reuters.com

Władze postawiły Wielką Brytanię, która często boryka się z utrzymaniem kluczowych usług transportowych w przypadku nieoczekiwanych warunków pogodowych, takich jak obfite opady śniegu lub silne wiatry, w „krajowy stan wyjątkowy” z powodu bezprecedensowych temperatur.

Sekretarz ds. transportu Grant Shapps powiedział, że pełna modernizacja brytyjskiej infrastruktury, aby nadążyć za gwałtownie rosnącymi temperaturami, zajmie wiele lat, po tym jak co najmniej dwa pasy startowe lotniska wykazywały oznaki uszkodzenia i zawaliły się niektóre tory kolejowe.

„Widzieliśmy ogromne zakłócenia w podróży” – powiedział BBC. „Infrastruktura, w większości zbudowana w epoce wiktoriańskiej, nie została zbudowana, aby wytrzymać tego rodzaju temperatury”.

W południowo-zachodniej Francji region uprawy winorośli Gironde doświadczył największego pożaru buszu od ponad 30 lat, a władze poinformowały, że mężczyzna został aresztowany pod zarzutem podpalenia.

Od 12 lipca pożary rozprzestrzeniły się na obszarze 19 300 hektarów (około 75 mil kwadratowych) na obszarach wiejskich wokół Bordeaux, zmuszając 34 000 osób do ewakuacji swoich domów.

READ  Ukraiński Zełenski mówi, że Donbas został całkowicie zniszczony

Około 2000 strażaków, wspieranych przez osiem wodolotów, walczy z płomieniami.

„Pomimo ataków naziemnych i powietrznych sytuacja jeszcze się nie ustabilizowała” – powiedział w oświadczeniu gubernator stanu, dodając, że nie ma doniesień o śmierci lub obrażeniach.

Badanie opublikowane w czerwcu przez klimatologów w czasopiśmie „Environmental Research: Climate” wykazało, że jest bardzo prawdopodobne, że zmiana klimatu pogorszyła fale upałów. Czytaj więcej

Zgodnie z raportem Organizacji Narodów Zjednoczonych z lutego 2022 r., w związku ze zmianami klimatycznymi spowodowanymi przez człowieka prowadzącymi do suszy, oczekuje się, że liczba poważnych pożarów lasów wzrośnie o 30% w ciągu 28 lat.

„Obserwujemy częstsze fale upałów i gorętsze fale upałów niż byłyby bez zmiany klimatu” – powiedział Reuterowi Frederic Otto, starszy wykładowca nauk o klimacie w Imperial College London.

płomień i dym

Chociaż w Hiszpanii i Portugalii zawartość rtęci powróciła do normalnego poziomu w lecie, strażacy w obu krajach wciąż walczyli z licznymi pożarami.

Ponad 30 pożarów nadal pustoszyło część Hiszpanii, a władze zwróciły szczególną uwagę na cztery pożary w Kastylii, Leonie i Galicji.

W Lusacio, w północno-zachodniej prowincji Zamora, gdzie dwie osoby zginęły, a trzy zostały poważnie ranne, w 32 wioskach ewakuowano ponad 6000 osób.

Dramatyczny materiał telewizyjny pokazał płomienie i pióropusze dymu wznoszące się na nocnym niebie w pobliżu miasta Tabara w Zamorze.

W poniedziałek mężczyzna, który próbował chronić swoje miasto przed pożarami, zginął, gdy pożar ogarnął jego koparkę, zmuszając go do biegania z życiem, gdy gasił płomienie na swoich ubraniach. Czytaj więcej

W Galicji z trasy czterech pożarów, które zniszczyły wiele budynków, ewakuowano ponad 1500 osób.

Oficjalne dane sprzed fali upałów wykazały, że w tym roku w Hiszpanii spłonęło 70 tys. hektarów (173 tys. akrów), czyli około dwukrotnie więcej niż średnia z ostatniej dekady.

READ  Kanclerz Wielkiej Brytanii Kwasi Quarting wycofuje się z obniżenia stawki podatku o 45%

Według instytutu meteorologicznego IPMA w sąsiedniej Portugalii około 50 gmin, głównie w regionach centralnych i północnych, nadal stoi w obliczu „skrajnego zagrożenia” pożarami.

Ponad 1000 strażaków walczyło z pięcioma dużymi pożarami buszu, z których największy rozpoczął się w północnej gminie Mursa i rozprzestrzenił się na dwie pobliskie gminy.

Setki osób ewakuowano z wiosek, aw poniedziałek w płonącym samochodzie znaleziono martwą parę staruszków. Czytaj więcej

W Grecji strażacy usunęli 73 pożary w ciągu 24 godzin, poinformowała w poniedziałek straż pożarna. Urząd Ochrony Ludności ostrzegł we wtorek przed niebezpieczeństwem pożarów wybuchających w całym kraju.

Słoweńskie władze poinformowały, że we wtorek, dwa dni po wybuchu pożaru, we wrześniu wybuchł pożar lasu w regionie Kras w Słowenii. Nie było obrażeń.

Zarejestruj się teraz, aby uzyskać bezpłatny nieograniczony dostęp do Reuters.com

Dodatkowe reportaże: Marie-Louise Jomocian w Londynie, Catarina Damon w Lizbonie, Dominic Vidalon w Paryżu i Rene Maltezzo w Atenach, Aleksandar Vasovic w Belgradzie, montaż: Nick McVeigh, Gareth Jones i Bernadette Baum

Nasze kryteria: Zasady zaufania Thomson Reuters.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *