Geolog znalazł najstarszą wodę na Ziemi, a następnie spróbował jej

W 2016 roku geolodzy badający kanadyjską kopalnię dokonali zaskakującego odkrycia. Na głębokości około 3 kilometrów (1,8 mili) znaleźli płynącą wodę, której wiek, według testów, wynosi od 1,5 miliarda do 2,64 miliarda lat. Będąc izolowanym przez cały czas, jest to najstarsza woda, jaką kiedykolwiek znaleziono na Ziemi.

„Kiedy ludzie myślą o tej wodzie, zakładają, że musi to być niewielka ilość wody uwięzionej w skale” – powiedziała profesor Barbara Sherwood Lawler, która kierowała zespołem. wiadomości BBC. „Ale tak naprawdę wieje ci dużo w twarz. Ta rzecz płynie z szybkością litrów na minutę – objętość wody jest znacznie większa niż ktokolwiek się spodziewał.”

Zespół znalazł kiedyś ślady życia w wodzie.

„Patrząc na siarczany w wodzie, byliśmy w stanie zobaczyć odcisk wskazujący na obecność życia. Byliśmy w stanie zasugerować, że sygnał, który widzimy w płynach, musiał zostać wytworzony przez mikrobiologów – i co ważniejsze, to został wyprodukowany w bardzo długiej skali czasowej” – powiedział Sherwood Lawler: „Mikroby, które wytworzyły tę sygnaturę, nie mogły tego zrobić z dnia na dzień. To powinno wskazywać na obecność organizmów w tych płynach w geologicznej skali czasu”.

Bez światła mikroby przetrwały przy użyciu szczudła wytwarzane przez promieniowanie.

„Siarczany w tych starożytnych wodach nie są niedawnymi siarczanami z wód powierzchniowych spływających w dół. Odkryliśmy, że siarczany, podobnie jak wodór, są w rzeczywistości wytwarzane w wyniku interakcji między wodą a skałą” – powiedział Long Li, adiunkt w Departamencie Ziemi i Nauk o Atmosferze na Uniwersytecie Michigan, Alberta, in komunikat prasowy. „Oznacza to, że reakcja zajdzie naturalnie i może trwać tak długo, jak woda i skała stykają się, być może przez miliardy lat”.

Chociaż to odkrycie miało wpływ na znalezienie życia w innych miejscach na Ziemi, a także w Układzie Słonecznym, wszyscy w Internecie zawsze chcieli wiedzieć: jak smakuje zakazany napój? O dziwo, mamy na to odpowiedź.

READ  SpaceX rozpoczyna misję ładunkową na stacji kosmicznej - lot kosmiczny teraz

„Jeśli jesteś geologiem, który pracuje w skałach, prawdopodobnie nim jesteś Dużo skał— powiedział Sherwood Lawler CNN. Mimo że nie jest skałą, wciąż może próbować wody i smakować ją z palca. Szukała słonego smaku, ponieważ słona woda ma tendencję do starzenia się. Ku jej radości woda była „bardzo słona i gorzka” oraz „bardziej słona niż woda morska”. Nie jest to całkowicie zaskakujące, biorąc pod uwagę, że miał ponad 2 miliardy lat.

Artykuł ukazał się w Natura w 2016 roku

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *