Giełdy w USA zamykają się na minusach, gdy początkowe nadzieje na obniżkę cen osłabną

Prezes Rezerwy Federalnej Jerome Powell podczas kilku wystąpień publicznych w zeszłym tygodniu dał jasno do zrozumienia, że ​​jest mało prawdopodobne, aby Fed obniżył stopy procentowe w marcu.

Byków na giełdzie nie martwi jednak odbicie oczekiwań na obniżki stóp procentowych. Ma to wiele wspólnego z tym, co powiedział Powell o mocnych danych makroekonomicznych.

Szef Fed zauważył, że silny rynek pracy i wzrost gospodarczy nie są głównymi zmartwieniami banku centralnego dotyczącymi momentu obniżek stóp procentowych.

„Nie szukamy słabego rynku pracy” – powiedział Powell 31 stycznia. „Ponieważ inflacja spada od sześciu miesięcy, spodziewamy się, że inflacja będzie nadal spadać”.

Innymi słowy, Dobre wiadomości gospodarcze nie powinny już być uważane za „złe”. Oznacza to, że zbliża się kolejna podwyżka stóp procentowych banku centralnego. I odwrotnie, dobre wiadomości gospodarcze są dobrą wiadomością dla giełdy, ponieważ oznaczają biznes Aktywność wzrasta. Na dłuższą metę jest to ogólnie dobry znak dla inwestorów.

„Ogólnie rzecz biorąc, z makroekonomicznego punktu widzenia gospodarka amerykańska jest najważniejszym czynnikiem wpływającym na ogólne wyniki akcji” – powiedział w zeszłym miesiącu Yahoo Finance, strateg kapitałowy Goldman Sachs, Ben Snyder.

Dodał: „Nie sądzę, aby miało to naprawdę znaczenie, czy Fed zacznie ograniczać działania w marcu, maju czy czerwcu. Konkluzja jest taka, że ​​Fed zachęca inwestorów marginalnych do wycofywania się z gotówki i ograniczania wydatków. Środowisko kapitałowe dla małych przedsiębiorstw które często opierają się na finansowaniu zewnętrznym.”

Po środowym posiedzeniu Fed Snyder potwierdził w Yahoo Finance, że nic, co Powell powiedział na konferencji prasowej Fed, nie zmieniło jego myślenia. Wskazał na aktualizację prognozy Fed dokonaną przez zespół ds. ekonomii Goldmana po styczniowym posiedzeniu Fed. Goldman przewiduje obecnie pierwszą obniżkę stóp procentowych w maju zamiast w marcu, ale wezwał do ośmiu obniżek stóp po 25 punktów bazowych w ciągu najbliższych dwóch lat.

READ  Po 60 roku życia 10 000 kroków może nie być ważnym celem fitness

Narracja ta znalazła także odzwierciedlenie w konsensusowych szacunkach opracowanych przez Bloomberg. Od poniedziałku rynek przewidywał, że stopy procentowe w 2024 r. zakończą się na poziomie 4%, pomimo komentarzy Powella i mocnego raportu o zatrudnieniu w zeszłym tygodniu. To tyle samo, co w poprzednich dwóch miesiącach.

Ogólnie rzecz biorąc, można założyć, że scenariusz na lata 2024 i 2025, przynajmniej w oczach niektórych byczych strategów, pozostanie niezmieniony. Jeśli bank centralny obniży stopy procentowe ze względu na spadającą inflację, a nie z powodu oznak słabości gospodarki, tendencja wzrostowa dla akcji będzie aktualna.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *