Prezes Samsunga Lee Jae-yong został w 2015 roku uniewinniony od przestępstw finansowych związanych z fuzją

Orzeczenie Centralnego Sądu Okręgowego w Seulu może złagodzić problemy prawne dotyczące spadkobiercy Samsunga niecałe dwa lata po jego ułaskawieniu na podstawie odrębnego wyroku skazującego za przekupstwo w skandalu korupcyjnym, który pomógł obalić poprzedni rząd Korei Południowej.

Sąd stwierdził, że prokuratura nie udowodniła, że ​​fuzja Samsung C&T i Cheil Industries została przeprowadzona nielegalnie i miała na celu wzmocnienie kontroli Lee nad Samsung Electronics.

Orzeczenie skrytykowali aktywiści, postępowi politycy i komentatorzy, którzy kwestionowali, jak Lee mógł być niewinny we wszystkich zarzutach, skoro został wcześniej skazany w odrębnej sprawie za przekupstwo byłego prezydenta w trakcie ubiegania się o wsparcie rządu dla fuzji. Ludowa Solidarność na rzecz Demokracji Uczestniczącej, największa grupa obywatelska Korei Południowej, stwierdziła, że ​​sąd nie wykazał „nawet minimalnej sprawiedliwości społecznej”, stawiając interesy Lee ponad interesy akcjonariuszy i emerytów, których fundusze emerytalne prawdopodobnie zostały zmniejszone przez… Porozumienie, które został zatwierdzony przez Krajowy Urząd ds. Emerytur.

Nazwała to orzeczenie porażką wieloletnich wysiłków na rzecz zreformowania kultury zarządzania przedsiębiorstwami rodzinnymi w Korei Południowej i ich bliskich powiązań z rządem. Południowokoreańscy liderzy korporacji często otrzymują stosunkowo łagodne wyroki za korupcję, naruszenia zasad prowadzenia działalności gospodarczej i inne przestępstwa, a sędziowie często powołują się na obawy dotyczące gospodarki kraju.

Prokuratorzy zażądali pięciu lat więzienia dla Lee, który został oskarżony o manipulowanie cenami akcji i oszustwa księgowe. Nie było od razu jasne, czy złożą apelację od wyroku. Lee zaprzeczył jakimkolwiek nadużyciom w obecnej sprawie, nazywając fuzję z 2015 r. „normalną działalnością biznesową”.

Lee, lat 55, nie odpowiedział na pytania reporterów, opuszczając sąd. Prawnik Lee, Yoo Jin Kim, pochwalił orzeczenie, twierdząc, że potwierdza ono legalność fuzji.

READ  Ceny domów w USA wzrosły w lutym o prawie 20% rok do roku

Lee, spadkobierca firmy w trzecim pokoleniu, który został oficjalnie mianowany prezesem Samsung Electronics w październiku 2022 r., stoi na czele konglomeratu Samsung od 2014 r., kiedy jego zmarły ojciec, były prezes Lee Kun-hee, doznał zawału serca.

Lee Jae-young spędził 18 miesięcy w więzieniu po tym, jak w 2017 r. został skazany na podstawie odrębnych zarzutów o przekupstwo w związku z umową z 2015 r. Pierwotnie został skazany na pięć lat więzienia za wręczanie łapówek o wartości 8,6 miliarda wonów (6,4 miliona dolarów) ówczesnemu prezydentowi Parkowi Geunowi -hye i jej bliskiej przyjaciółce o poparcie rządu dla fuzji w 2015 roku, która była kluczowa dla wzmocnienia jego kontroli nad spółką. Imperium biznesowe Samsunga i konsolidacja sukcesji przywództwa z ojca na syna.

Park i jej bliska przyjaciółka również zostały skazane za skandal, a wściekli Koreańczycy z południa od miesięcy organizowali masowe protesty, żądając położenia kresu podejrzanym powiązaniom między biznesem a polityką. Demonstracje ostatecznie doprowadziły do ​​usunięcia Parka ze stanowiska.

Lee został zwolniony warunkowo w 2021 r., a następnie ułaskawiony przez prezydenta Korei Południowej Yoon Suk-yeol w sierpniu 2022 r. w wyniku posunięć, które przedłużyły historię łagodzenia kar wobec głównych przestępstw umysłowych w Korei Południowej i preferencyjnego traktowania skazanych potentatów.

Niektórzy akcjonariusze sprzeciwili się fuzji w 2015 roku, twierdząc, że przyniosła ona niesprawiedliwe korzyści rodzinie Lee, a jednocześnie zaszkodziła akcjonariuszom mniejszościowym.

W społeczeństwie pojawiło się również oburzenie w związku ze zmniejszeniem udziałów Krajowego Funduszu Emerytalnego w połączonym podmiocie Samsung C&T o setki milionów dolarów po tym, jak Park lobbował wśród Krajowych Służb Emerytalnych w celu wsparcia tej transakcji.

Prokuratorzy argumentowali, że Lee i inni urzędnicy Samsunga wyrządzili szkodę akcjonariuszom Samsung C&T, dużej firmy budowlanej, manipulując aktywami firmy w celu zaplanowania fuzji na korzyść Cheil, firmy zajmującej się parkami rozrywki i odzieżą, w której Lee był największy. partnera.

READ  Rynki azjatyckie były mieszane, ponieważ inwestorzy analizowali dane gospodarcze z regionu

Prokuratorzy zarzucili również, że kadra kierownicza Samsunga poprzez oszustwa księgowe zawyżyła wartość Samsung Biologics, spółki zależnej Cheil, o ponad 4 biliony wonów (3 miliardy dolarów), próbując sprawić, by transakcja wyglądała na uczciwą. Sąd stwierdził w swoim orzeczeniu, że dowody prokuratury nie wystarczają, aby wykazać, że fuzja z 2015 r. została przeprowadzona w drodze nielegalnych kroków lub miała wyłącznie na celu wzmocnienie kontroli Lee nad Samsung Electronics, stwierdzając, że w grę wchodzą prawdopodobnie szersze względy komercyjne. Sąd stwierdził, że nie jest jasne, czy warunki transakcji nieuczciwie szkodzą interesom akcjonariuszy, i dodał, że powodowie nie udowodnili, że urzędnicy Samsunga dopuścili się oszustw księgowych. Firma Samsung Electronics nie wykazywała wyraźnych oznak problemów biznesowych, gdy Lee kierował firmą zza krat, informując o swoich decyzjach wizytujących dyrektorów firmy. Jednak południowokoreańscy lobbyści biznesowi, w tym Koreańska Izba Handlowo-Przemysłowa, pochwalili uniewinnienie Lee, twierdząc, że zakres problemów prawnych Lee utrudniłby Samsungowi szybkość i zdecydowanie w stawianiu czoła rosnącej konkurencji na rynkach półprzewodników i na innych rynkach.

Oh Si-hyung, urzędnik Sojuszu Obywatelskiego na rzecz Sprawiedliwości Gospodarczej, powiedział, że orzeczenie stanowi „załamanie sprawiedliwości gospodarczej i sądowej”.

Powiedział: „To tragiczne, że w związku z nielegalną fuzją i wyraźnymi naruszeniami rachunkowości zapadł wyrok uniewinniający, należy zatem zakwestionować rolę, jaką odegrała prokuratura i sądownictwo, która do tego doprowadziła”.

Lee stoi przed jednym z najtrudniejszych okresów w roli lidera jednego z największych na świecie producentów chipów komputerowych i smartfonów, w obliczu wojny Rosji z Ukrainą i innych zawirowań geopolitycznych, które szkodzą światowej gospodarce i zmniejszają się wydatki na technologię.

W zeszłym tygodniu firma odnotowała 34% spadek zysku operacyjnego w ujęciu rok do roku w kwartale październik-grudzień, ponieważ spowolnienie popytu na telewizory i inne produkty elektroniki użytkowej zrównoważyło ciężko wypracowane zyski na powoli odradzającym się rynku układów pamięci.

READ  FDIC proponuje rozszerzenie korporacyjnego bancassurance

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *