Gigant naftowy Aramco ogłasza rekordowy kwartał, gdy ceny ropy rosną

Zdjęcie logo Saudi Aramco jest widoczne w zakładzie naftowym w Abqaiq w Arabii Saudyjskiej 12 października 2019 r.

Maksym Szemetow | Reuters

Gigant naftowy Aramco odnotował w niedzielę ponad 80% wzrost zysku netto, pokonując oczekiwania analityków i ustanawiając nowy rekord zysku kwartalnego od czasu pierwszej oferty publicznej.

Saudyjski gigant powiedział, że dochód netto wzrósł o 82% do 39,5 miliarda dolarów w pierwszych trzech miesiącach roku, w porównaniu z 21,7 miliarda dolarów w tym samym okresie ubiegłego roku. Analitycy ankietowani przez Reuters spodziewali się, że dochód netto wyniesie 38,5 miliarda dolarów.

Rekordowy kwartał Aramco to wyjątkowy kwartał dla Big Oil, który korzysta z gwałtownego wzrostu cen ropy i gazu. Aramco powiedziało, że jego zyski były napędzane wyższymi cenami ropy naftowej, zwiększonymi wolumenami sprzedaży i lepszymi marżami downstream.

„W pierwszym kwartale nasza strategiczna ekspansja na rynku downstream odnotowała dalszy postęp zarówno w Azji, jak i Europie, a my nadal rozwijamy możliwości, które uzupełniają nasze cele wzrostu” – powiedział prezes i dyrektor generalny Aramco Amin Nasser w niedzielnym zestawieniu wyników.

„W obliczu zwiększonej zmienności na światowych rynkach nadal koncentrujemy się na zaspokajaniu globalnego zapotrzebowania na coraz bardziej niezawodną, ​​przystępną cenowo i zrównoważoną energię”.

Aramco w zeszłym tygodniu przekroczyło swoją wartość rynkową w środę o 2,43 biliona dolarów jabłko zostać Najcenniejsza firma na świecie. Podobnie wyglądała w niedzielę kapitalizacja rynkowa spółek.

Akcje Aramco wzrosły do ​​tej pory o ponad 15% w 2022 roku. W marcu gigant naftowy wzmiankowany Że jego całoroczne zyski w zeszłym roku wzrosły ponad dwukrotnie dzięki jego kontynuacji wysokie ceny ropy, Napędzany inwazją Rosji na Ukrainę, sankcje UE na rosyjską ropę i perspektywa niedoboru dostaw.

Akcje bonusowe

Wyniki Aramco odzwierciedlają utrzymującą się dynamikę w przemyśle naftowo-gazowym, który od początku roku skorzystał na wzroście cen o ponad 45%. Zyski od globalnych partnerów Aramco, takich jak BP I zbieg okoliczności Osiągnął najwyższy poziom od lat, pomimo ponoszonych odpisów Wyjście z działalności w Rosji Po inwazji na Ukrainę.

W rezultacie Aramco nagradza inwestorów. Firma poinformowała, że ​​wykorzysta 4 miliardy dolarów z zysków zatrzymanych na dystrybucję akcji bonusowych dla akcjonariuszy – równowartość jednej akcji na każde 10 posiadanych akcji. Utrzymała również swoje ogromne zyski na stałym poziomie 18,8 miliarda dolarów, pokryte 68% wzrostem wolnych przepływów pieniężnych w ujęciu rok do roku do 30,6 miliarda dolarów.

READ  Sprzedaż domów spada dziewiąty miesiąc

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *