Grupa Siedmiu przygotowuje jednolitą odpowiedź na chiński „przymus ekonomiczny”

Przywódcy G7 mają ujawnić środki w odpowiedzi na chiński przymus gospodarczy, podczas gdy Stany Zjednoczone, Japonia i inni członkowie grupy intensyfikują wysiłki na rzecz przyjęcia jednolitego podejścia do Pekinu.

Jake Sullivan, doradca ds. bezpieczeństwa narodowego USA, powiedział, że w sobotę przywódcy krajów G7 – Stanów Zjednoczonych, Wielkiej Brytanii, Japonii, Kanady, Niemiec, Francji i Włoch – wydadzą oświadczenie w sprawie Chin i przedstawią narzędzia, które kraje wykorzystają do przeciwdziałania presji gospodarczej. .

„Przywódcy G7 określą wspólny zestaw narzędzi w celu rozwiązania problemów stojących przed każdym z naszych krajów” – powiedział Sullivan na szczycie G7 w Hiroszimie w Japonii.

Sullivan powiedział, że narzędzia zwiększające bezpieczeństwo ekonomiczne obejmowałyby działania mające na celu zwiększenie odporności łańcuchów dostaw, zewnętrzne środki inwestycyjne i kontrole eksportu mające na celu ochronę wrażliwych technologii. Stany Zjednoczone i ich sojusznicy są coraz bardziej zaniepokojeni zdolnością Chin do zabezpieczenia zagranicznej technologii, aby pomóc ich armii.

Środki zostały wydane, gdy Waszyngton i Pekin pracują nad zorganizowaniem serii spotkań na wysokim szczeblu w celu kontynuacji porozumienia między prezydentem Joe Bidenem a prezydentem Xi Jinpingiem w zeszłym roku, aby odbudować stosunki między dwoma supermocarstwami, które są w najgorszym stanie w dziesięciolecia.

Sullivan odrzucił sugestie, że oświadczenie G7 w sprawie Chin może wpłynąć na wysiłki na rzecz przywrócenia stosunków, mówiąc, że język „nie jest wrogi” i że Stany Zjednoczone i ich sojusznicy chcą współpracować z Chinami.

To nie jest jednowymiarowy problem z kreskówek. „To złożona, wielowymiarowa polityka złożonych relacji z naprawdę ważnym krajem” – powiedział Sullivan.

Urzędnicy brytyjscy powiedzieli, że przywódcy G7 ogłoszą platformę, która zapewni forum do identyfikowania słabych punktów gospodarczych i koordynowania środków ochronnych.

„Platforma zajmie się rosnącym i złośliwym stosowaniem ekonomicznych środków przymusu w celu ingerowania w suwerenne sprawy innych krajów” – powiedział brytyjski premier Rishi Sunak przed sobotnią debatą na temat bezpieczeństwa gospodarczego.

READ  Prodemokratyczny magnat medialny z Hongkongu, Jimmy Lai, został skazany na 69 miesięcy więzienia

Musimy mieć jasność co do rosnącego wyzwania, przed którym stoimy. Chiny są zaangażowane w skoordynowaną i strategiczną konkurencję gospodarczą.

Ambasador USA w Japonii Rahm Emanuel powiedział, że Chiny wykorzystują dyplomację w pułapce zadłużenia i „główne sprawowanie władzy”, aby podważyć stabilność polityczną i gospodarczą krajów.

W ostatnich miesiącach Chiny nałożyły sankcje na amerykańskie firmy zbrojeniowe Lockheed Martin i Raytheon oraz wszczęły dochodzenie w sprawie bezpieczeństwa narodowego w sprawie amerykańskiego producenta chipów Micron. Amerykańska firma zajmująca się badaniem due diligence Mintz and Bain również dokonała nalotu na firmę doradczą, zatrzymując dyrektora japońskiej grupy Astellas Pharma.

G7 opublikuje swoje oświadczenie końcowe w sobotę, dzień wcześniej niż planowano, ponieważ oczekuje się, że przywódcy skupią się na Ukrainie w niedzielę. Prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski uda się do Azji po raz pierwszy od czasu inwazji Rosji na jego kraj, aby osobiście uczestniczyć w szczycie.

Koordynacja w sprawie Chin jest następstwem dwuletnich wysiłków administracji Bidena, z pomocą Japonii, w celu promowania jedności wśród członków G7 w sprawie wyzwań stawianych przez Pekin. Urzędnicy europejscy stwierdzili, że utrzymanie koordynacji działań jest silniejsze niż jednostronne działania poszczególnych krajów.

W piątek Chiny odpowiedziały na zarzuty USA dotyczące przymusu ekonomicznego, mówiąc, że USA i ich sojusznicy „wykorzystują swój status wielkiego mocarstwa… i przymus ekonomiczny, aby wymusić zgodność i angażować się w dyplomację przymusu”.

Dodatkowe raporty autorstwa Joe Leahy’ego w Pekinie i Alice Hancock w Brukseli

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *