Grzyby Tinder są tak mocne jak drewno i mogą kryć sekrety zastępowania niektórych tworzyw sztucznych

(CNN) Twardy grzyb w kształcie dzwonu, który rośnie na gnijącej korze drzewa, od wieków był używany jako rozpalacz ognia, dzięki czemu zyskał przydomek „grzyb muszelkowy”.

Teraz naukowcy przyglądają się bliżej strukturze molekularnej tego dziwnie potężnego organizmu — i odkryli, że może on zawierać sekrety zastępowania niektórych tworzyw sztucznych.

Stwierdzono, że części grzyba, formalnie zwane Fomes fomentarius, mają podobną wytrzymałość strukturalną do sklejki lub skóry, ale według Stań Opublikowano w środę w czasopiśmie Science Advances.

„Owocniki F. fomentarius to genialnie lekkie konstrukcje biologiczne, które są proste w strukturze, ale wydajne w działaniu” – zauważono w badaniu. „Uprawa materiałów przy użyciu prostych składników jest alternatywnym rozwiązaniem pozwalającym przezwyciężyć koszty, czas, masową produkcję i zrównoważony rozwój sposobu wytwarzania i konsumpcji materiałów w przyszłości”.

Co sprawia, że ​​F. fomentarius jest tak potężny

F. fomentarius – czasami nazywany również „grzybem kopytnym” ze względu na wizualne podobieństwo do kopyt konia – był od dawna używany przez ludzi zbieranych na wolności do podsycania pożarów. Używano go również do tworzenia niektórych elementów garderoby, w tym czapek. Według badań grzyby dopiero niedawno wzbudziły zainteresowanie społeczności naukowej.

Naukowcy z Centrum Badań Technicznych VTT w Finlandii postanowili dokładniej przeanalizować wewnętrzną strukturę grzyba F. fomentarius i uzyskać wgląd w dokładne struktury, które nadają grzybowi wyjątkową siłę i lekkość. Współautor badania, dr Bizman Mohammadi, starszy naukowiec z VTT, powiedział, że to, co odkryli, było bardzo obiecujące.

Grzyby mają podobną integralność strukturalną do niektórych gatunków plastiku i mogą być używane do zastąpienia materiałów amortyzujących stosowanych w takich rzeczach, jak kaski piłkarskie i inny sprzęt sportowy; Izolatory cieplne i akustyczne. Nawet części produktów konsumenckich, takie jak części słuchawek, Mohammadi powiedział e-mailem.

Mohammadi dodał, że F. fomentarius „ma bardzo twardą, ochronną warstwę zewnętrzną, bardziej miękką gąbczastą warstwę środkową i mocną, sztywną warstwę wewnętrzną, z których każda może przewyższać inną klasę materiałów syntetycznych i naturalnych”.

READ  Teleskop Webba wyostrza wczesne galaktyki i Jowisza

Możliwe wykorzystanie F. fomentarius

Naukowcy nie sugerują Grzyb hubki musi być zbierany ze środowiska naturalnego i przeznaczony do procesu przemysłowego. Mohammadi zauważył, że nie byłoby to ekonomicznie opłacalne, a F. fomentarius potrzebuje siedmiu do dziesięciu lat, aby urosnąć do dużych rozmiarów. Grzyby, bardzo pospolite na półkuli północnej, odgrywają ważną rolę w ich ekosystemie, zakwitając na butwiejącej korze buka i brzozy, aby wspomóc proces rozkładu.

Ale Mohammadi powiedział, że naukowcy podjęli obiecujące kroki w kierunku uprawy grzybów lub podobnych gatunków w warunkach laboratoryjnych.

„Dzięki postępowi w biotechnologii przemysłowej spodziewamy się, że tony metryczne zostaną wyprodukowane w ciągu kilku tygodni, w przeciwieństwie do grzybów, których wzrost zajmuje lata” – napisał Mohammadi w e-mailu. „Na przykład w naszym instytucie badawczym mamy eksperymentalne bioreaktory o pojemności 1000 litrów, w których można to wdrożyć.

„Jednak, jak w przypadku każdej nowej technologii, pełne wdrożenie zajmie kilka lat badań i rozwoju”.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *