Hamas przedstawia propozycję zawieszenia broni zawierającą szczegóły wymiany zakładników i więźniów

wiadomości ze świata


Według propozycji, do której dotarł Reuters, Hamas przedłożył mediatorom i Stanom Zjednoczonym propozycję zawieszenia broni w Gazie, która obejmuje uwolnienie izraelskich zakładników w zamian za uwolnienie więźniów palestyńskich, z których 100 odsiaduje wyroki dożywocia.

Hamas powiedział, że zgodnie z propozycją wstępne uwolnienie Izraelczyków obejmie kobiety, dzieci, osoby starsze i chore w zamian za uwolnienie od 700 do 1000 Palestyńczyków przetrzymywanych w izraelskich więzieniach.

Obejmuje to uwolnienie „izraelskich żołnierek”.

Dym unosi się podczas izraelskiej operacji naziemnej w Khan Yunis, 14 marca 2024 r. Reutera

Biuro izraelskiego premiera Benjamina Netanjahu poinformowało w czwartek, że nowa propozycja rozejmu w Gazie przedstawiona mediatorom przez Hamas w dalszym ciągu opiera się na „nierealistycznych żądaniach”.

Jego biuro poinformowało, że aktualne informacje w tej sprawie zostaną dostarczone w piątek Gabinetowi Wojny i powiększonemu Gabinetowi Bezpieczeństwa.

Egipt i Katar próbują zawęzić różnice między Izraelem a Hamasem co do tego, jak powinno wyglądać zawieszenie broni w świetle pogłębiającego się kryzysu humanitarnego, w wyniku którego jedna czwarta populacji zdewastowanej Strefy Gazy stoi w obliczu głodu.

Urzędnicy Kataru nie odpowiedzieli natychmiast na prośbę o komentarz.

Prezydent Egiptu Abdel Fattah El-Sisi powiedział w piątek, że Egipt dąży do zawieszenia broni w Gazie, zwiększenia dostaw pomocy do Strefy Gazy i umożliwienia wysiedlonym Palestyńczykom z południa i centrum Strefy Gazy przemieszczania się na północ.

Demonstranci trzymają transparenty podczas protestu żądającego uwolnienia izraelskich zakładników przetrzymywanych w Gazie w Tel Awiwie, 14 marca 2024 r. AFP za pośrednictwem Getty Images

Powiedział egipskiej Akademii Policyjnej: „Rozmawiamy o osiągnięciu zawieszenia broni w Gazie, czyli rozejmie, i zapewnieniu jak największej kwoty pomocy”.

Sisi ostrzegł także przed niebezpieczeństwami związanymi z izraelskim wtargnięciem do miasta Rafah na granicy z Egiptem.

Możliwy atak na Rafah

Po pięciu miesiącach wojny biuro Netanjahu poinformowało w lutym, że nakazał armii opracować plan ewakuacji Rafah i zniszczenia czterech batalionów Hamasu, które według niego są tam rozmieszczone.

Potencjalny atak na Rafah, gdzie schroniła się większość wysiedleńców, wzbudził międzynarodowe zaniepokojenie jego tragicznymi konsekwencjami.

READ  Yann Bourdon wraca do Paryża po zniknięciu w Egipcie
Demonstrant trzyma sztandar, protestując i żądając uwolnienia zakładników porwanych podczas śmiertelnego ataku Hamasu na Izrael 7 października w Tel Awiwie, Izrael, 14 marca 2024 r. Reutera

Hamas powiedział, że negocjacje w sprawie zawieszenia broni załamały się w ciągu ostatnich kilku tygodni z powodu odrzucenia przez Netanjahu jego żądań, które obejmują trwałe zawieszenie broni, wycofanie Izraela ze Strefy Gazy, powrót wysiedleńców z południa Strefy Gazy do jej centrum oraz powrót przesiedleńców z południa Strefy Gazy do jej centrum. Północy i zintensyfikowanie pomocy bez ograniczeń.

W lutym Hamas otrzymał projekt propozycji z rozmów o rozejmie w Gazie w Paryżu, który obejmował 40-dniowe zaprzestanie wszelkich operacji wojskowych i wymianę jeńców palestyńskich na izraelskich zakładników w stosunku 10 do 1 – stosunek podobny do nowego moratorium. Sugestia dotycząca ognia.

Mężczyzna pcha taczkę ze swoim dobytkiem wzdłuż ulicy wśród zniszczonych domów w pobliżu południowej Strefy Gazy, 14 marca 2024 r. AFP za pośrednictwem Getty Images

Uwolnić wszystkich więźniów

W lutym Izrael odrzucił projekt propozycji Hamasu dotyczący rozejmu, powołując się na swój długo oczekiwany cel, jakim jest niekończenie wojny do czasu zniszczenia ruchu islamistycznego, który rządzi Gazą od 2006 roku.

Hamas upiera się, że osiągnięcie porozumienia musi zakończyć wojnę.

Według najnowszej propozycji Hamas oświadczył, że data trwałego zawieszenia broni zostanie ustalona po wstępnej wymianie zakładników i więźniów, a także ostateczna data wycofania się Izraela z Gazy.

Grupa stwierdziła, że ​​wszyscy zatrzymani po obu stronach zostaną zwolnieni w drugiej fazie planu.

Według izraelskich statystyk wojna wybuchła w wyniku ataku Hamasu na miasta w południowym Izraelu 7 października, w którym zginęło 1200 osób, a 253 wzięto zakładników.

Według władz sanitarnych Gazy od tego czasu w izraelskim ataku powietrznym, morskim i naziemnym na Gazę zginęło ponad 31 000 osób, a ponad 71 500 zostało rannych.

Konflikt rozprzestrzenił się na inne części i tak już burzliwego Bliskiego Wschodu. Wspierany przez Iran libański Hezbollah często wymieniał ogień z Izraelem wzdłuż granicy.

Grupy zbrojne lojalne wobec Iranu w Iraku zaatakowały siły amerykańskie w tym kraju, a sprzymierzeni z Iranem Houthi w Jemenie zaatakowali statki na Morzu Czerwonym i wokół niego, aby okazać swoją solidarność z Palestyńczykami podczas wojny w Gazie.

READ  Japonia: Mężczyzna został skazany na śmierć w związku z pożarem w Kioto, w którym zginęło 36 osób

Pod koniec czwartku Hamas oświadczył, że przedstawił mediatorom wszechstronną wizję rozejmu opierającą się na powstrzymaniu, jak to nazywa, izraelskiej agresji na Palestyńczyków w Strefie Gazy, zapewnieniu ulgi i pomocy oraz powrocie przesiedleńców w Gazie do ich domów i wycofanie sił izraelskich. Wojsko.

Ponieważ wojna trwa już szósty miesiąc, Organizacja Narodów Zjednoczonych ostrzegła, że ​​co najmniej 576 000 mieszkańców Gazy jest na skraju głodu, a na Izrael rośnie globalna presja, aby pozwolił na przybycie większej pomocy.
Załaduj więcej…

https://nypost.com/2024/03/15/world-news/hamas-presents-ceasefire-proposal-detailing-exchange-of-hostages-prisoners/?utm_source=url_sitebuttons&utm_medium=site%20buttons&utm_campaign=site%20buttons

Skopiuj adres URL udostępniania

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *