Harris przygotowuje się do wystąpienia w krytycznym momencie o kryzysie rosyjsko-ukraińskim

Komentarze pojawiają się w momencie wysokiego ryzyka dla Harrisa, wkrótce po wielokrotnych ostrzeżeniach USA w piątek o rosyjskich staraniach o rozpoczęcie inwazji. Podczas przemówienia Harris spodziewał się podkreślić znaczne koszty, jakie poniosłaby Rosja, gdyby dokonała inwazji na Ukrainę.

Wysoki rangą urzędnik administracji poinformowany o komentarzach powiedział dziennikarzom w piątek, że wiceprezydent powinien podkreślić, że „stawką są fundamentalne (demokratyczne) zasady” i że Zachód pozostaje otwarty na dyplomację „nawet o tak późnej porze”. Urzędniczka powiedziała, że ​​będzie również „jasna co do kosztów, jakie poniesie Rosja, jeśli dokona ona inwazji… (w tym) sankcji finansowych i kontroli eksportu”.

„Uważamy, że wyjdziemy silniejsi, a Rosja słabsza” – powiedział urzędnik.

Wiceprezydent skupił się na napięciach między Rosją a Ukrainą po kilku piątkowych wysiłkach Stanów Zjednoczonych mających na celu nagłośnienie agresywnych działań Rosji w regionie i powstrzymanie Rosji przed inwazją na Ukrainę pod przykrywką fałszywych roszczeń.

specjalnie, Prezydent Joe Biden powiedział Jest teraz przekonany, że rosyjski prezydent Władimir Putin podjął decyzję o inwazji na Ukrainę, dodając, że USA uważają, że siły rosyjskie zamierzają zaatakować Ukrainę „w przyszłym tygodniu” lub wcześniej, a atak wymierzony byłby w stolicę Ukrainy, Kijów.

Była to poważna zmiana retoryczna dla prezydenta, który wcześniej wskazywał, że uważa, że ​​Putin nie podjął jeszcze decyzji w sprawie inwazji. Jednak w piątek Biden podkreślił, że wciąż jest miejsce na dyplomację.

Wysoki urzędnik administracji powiedział dziennikarzom, że Harris da jasno do zrozumienia, że ​​Stany Zjednoczone są przygotowane na każdą opcję.

„Uświadomiliśmy światu to, czego się boimy i widzimy od Rosjan, te prowokacje, które obawiamy się, że posłużą jako pretekst do inwazji na Ukrainę, a ostatnie godziny lub dni niestety widzieliśmy niektóre z nich” – powiedział urzędnik. powiedział.

Biden powiedział, że rosyjska dezinformacja gromadzi się jako fałszywe usprawiedliwienie dla Putina, by zarządzić inwazję, oskarżając Rosję o złamanie zawieszenia broni w „szybko eskalującym kryzysie”.

READ  Izraelczycy gromadzą się w trzech miastach przeciwko reformom prawnym Netanjahu

W piątek Biały Dom oskarżył również Rosję o zakrojony na dużą skalę cyberatak na Ukrainę na początku tygodnia i ostrzegł, że Rosja może spotkać się z powszechnymi sankcjami, jeśli dokona inwazji na Ukrainę, wraz z Dalipem Singhem, zastępcą doradcy ds. bezpieczeństwa narodowego ds. gospodarki międzynarodowej i zastępcą dyrektora Krajowa Rada Gospodarcza. Nazwał to „najsurowszym środkiem, jaki kiedykolwiek rozważaliśmy przeciwko Rosji”.

Urzędnik powiedział, że Harris nadal planuje spotkać się po przemówieniu prezydenta Ukrainy Wołodymyra Zełenskiego i kanclerza Niemiec Olafa Scholza, a także odbędzie kilka nieformalnych spotkań, nazwanych „wycofaniem”, z innymi przywódcami.

Pomimo amerykańskiej oceny zbliżającej się inwazji na Ukrainę, Biden powiedział w piątek, że to od prezydenta Ukrainy Wołodymyra Zełenskiego zależy, czy weźmie udział w konferencji bezpieczeństwa w Niemczech, która odbędzie się w ten weekend. Wysoki rangą ukraiński urzędnik powiedział CNN, że Zełenski nadal planuje podróż do Monachium iz powrotem tego samego dnia. Dodał jednak, że „sytuacja bezpieczeństwa zostanie ponownie oceniona rano”.

„To naprawdę jego powołanie. To naprawdę zależy od niego, czy zdecyduje, gdzie powinien być” – powiedział urzędnik zaznajomiony z weekendowymi planami wiceprezydenta o decyzji Zełenskiego o podróży.

Zapytany konkretnie, czy są zaniepokojeni, urzędnik powiedział wprost: „Nie”.

Ally Malloy z CNN przyczynił się do powstania tego raportu.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *