Putin postanawia zająć Ukrainę, ale mówi otwarte drzwi do dyplomacji

„W tym momencie mam nadzieję, że podjął tę decyzję” – powiedział Biden w oświadczeniu dla Białego Domu.

Prezydent powiedział, że Stany Zjednoczone mają nadzieję, że siły rosyjskie zaatakują Ukrainę „w nadchodzącym tygodniu” lub wkrótce, i że nastąpi atak na stolicę Ukrainy, Kijów.

Biden planuje spędzić weekend ze swoim zespołem ds. bezpieczeństwa narodowego i utrzymywać kontakt ze światowymi przywódcami, aby monitorować trwający kryzys na Ukrainie z Białego Domu, mówi kilku urzędników. Biden uważał, że podróż do Delaware to zwyczaj, ale postanowił zostać w Waszyngtonie.

W ciągu ostatnich kilku dni administracja Bidena upubliczniła szereg informacji wywiadowczych na temat ruchów rosyjskich – co jest istotną zmianą w sposobie, w jaki generalnie działają urzędnicy bezpieczeństwa narodowego USA. Administracja zdecydowała się na „głośną i wielokrotną dyskusję” o posunięciach Bidena do sali Roosevelta w piątek, aby „usprawiedliwić inwazję na Ukrainę i zapobiec wszelkim ruchom, jakie mogłaby im dać Rosja”.

„Nie popełnij błędu. Jeśli Rosja będzie kontynuowała swoje plany, będzie odpowiedzialna za katastrofalną i niepotrzebną wojnę wyborczą” – dodał.

Istotną zmianą w jego stanowisku było oświadczenie prezydenta w piątek, że Putin jest „zdeterminowany” do inwazji na Ukrainę. Biden powiedział wcześniej, że nie wierzy, że rosyjski przywódca podjął taką decyzję, ale przyznał, że jego zrozumienie sposobu myślenia Putina jest ograniczone. „Dyplomacja jest zawsze możliwa” – powiedział w piątek, dodając, że ma nadzieję, że dyplomacja może poprawić sytuację.

Zapytany, dlaczego uważa, że ​​Putin rozważa dyplomację, Biden powiedział: „Mamy znaczną inteligencję”.

Biden powiedział w piątek, że Rosja błędnie przedstawia fałszywe uzasadnienie Putina dla okupacji Ukrainy, oskarżając Rosję o zaangażowanie w łamanie zawieszenia broni w „szybko eskalującym kryzysie”.

„W ciągu ostatnich kilku dni widzieliśmy ogromny postęp w prorosyjskich bojownikach łamiących zawieszenie broni w celu sprowokowania Ukrainy w Donbasie” – powiedział Biden. Rosyjskie media państwowe, w tym „fałszywe” twierdzenie o ludobójstwie w regionie Donbasu.

READ  Kari Lake wygrywa wyścig wiceprzewodniczących CPAC, pokonując DeSantisa i Haleya

Rzeczniczka rosyjskiego MSZ Maria Zacharowa odpowiedziała na uwagi Bidena, mówiąc: „Najgorsze jest to, że nie ma ani słowa o rzeczywistej sytuacji społeczeństwa w Donbasie. Żadnych ludzi, żadnych problemów?”.

Ale twierdzenia Rosjan są po prostu bez znaczenia, przekonywał w piątek Biden, „wierzenie, że Ukraińcy wybiorą ten moment, jest sprzeczne z podstawową logiką – ze 150 000 żołnierzy stacjonujących na jej granicach – aby zwiększyć się do roku – długi konflikt”.

Relacjonując komentarze Zakarowej, rosyjska państwowa agencja informacyjna RIA-Novosti dodała: „Prezydent USA wielokrotnie przedstawiał bezpodstawne analizy rosyjskich prób ataku na Ukrainę, grożąc Moskwie sankcjami w przypadku poważnego zdarzenia. Raporty i plany ekspansji”.

Urzędnicy Białego Domu ostrzegli, że okupacja Ukrainy przez Rosję może doprowadzić do nałożenia kompleksowych sankcji, nazywając to „najbardziej drastycznym działaniem, jakie kiedykolwiek rozważaliśmy przeciwko Rosji”.

Pomimo oceny USA dotyczącej natychmiastowej inwazji na Ukrainę, Biden powiedział, że to do ukraińskiego prezydenta Wołodymyra Żeleńskiego należy decyzja, czy wziąć udział w konferencji bezpieczeństwa w Niemczech w ten weekend. Wiceprezydent Kamala Harris ma spotkać się z Jalensky podczas sobotniego szczytu.

Wcześniej w piątek Biały Dom oskarżył Rosję o zmasowany cyberatak na Ukrainę na początku tego tygodnia.

„Uważamy, że rosyjski rząd jest odpowiedzialny za dużą liczbę cyberataków na ukraińskie banki w tym tygodniu. Mamy informacje techniczne dotyczące rosyjskiego Dyrektoriatu Wywiadu lub GRU. Powiedziała Anne Newberger, zastępca doradcy ds. bezpieczeństwa narodowego ds. technologii.

Powód ataku był niezwykle szybki dla rządu USA, a Newberger zauważył, że Rosja wcześniej skorzystała z opóźnienia USA w obwinianiu rosyjskich operacji hakerskich.

„Rosja chce zejść w cień i kontynuować swoje złośliwe zachowanie wobec Ukrainy w cyberprzestrzeni, w tym warunki wstępne jej możliwej inwazji” – powiedział Newberger dziennikarzom w sali konferencyjnej Białego Domu.

Piątkowe przemówienie Bidena jest związane z rosnącymi napięciami w regionie.

Urzędnicy amerykańscy twierdzą, że Rosja ma listę wysokich rangą ukraińskich urzędników

Przedstawiciel bezpieczeństwa zaznajomiony z najnowszymi szacunkami powiedział, że prawie połowa rosyjskich sił wokół Ukrainy została zaatakowana. Liczba batalionowych jednostek taktycznych wzrosła z około 120 do 125.

READ  ZOBACZ TAKŻE: Podróżujący w Święto Dziękczynienia spotykają się z dużymi podwyżkami cen biletów lotniczych i hoteli

Urzędnik powiedział, że armia rosyjska stale przesuwa wojska w kierunku granicy, a liczba atakowanych żołnierzy osiągnęła 40% do 50% w ciągu ostatnich 48 godzin.

Michael Carpenter, ambasador USA przy Organizacji Bezpieczeństwa i Współpracy w Europie, ostrzegł wcześniej w piątek, że Stany Zjednoczone oceniły znaczącą obecność wojskową Rosji w pobliżu Ukrainy w ciągu ostatnich dwóch tygodni.

„Możliwe, że na Ukrainie i jej okolicach było 169 000 do 190 000 pracowników, w porównaniu do około 100 000 30 stycznia”, powiedział w oświadczeniu na posiedzeniu OBWE. Obejmuje to wojska rosyjskie na granicy z Ukrainą i dowodzone przez Rosję siły we wschodniej Ukrainie, które nie zostały uwzględnione we wcześniejszych amerykańskich szacunkach siły Rosji w regionie.

Krótko przed swoimi uwagami Biden rozmawiał z sojusznikami w Ameryce Północnej i Europie. Przeprowadzi rozmowy telefoniczne z przywódcami Kanady, Francji, Niemiec, Włoch, Polski, Rumunii, Wielkiej Brytanii, Unii Europejskiej i NATO w celu omówienia obecnego kryzysu.

Podczas apelu przywódcy „wyrazili głębokie zaniepokojenie” sytuacją i potwierdzili swoje poparcie dla Ukrainy oraz omówili dalszą pomoc gospodarczą dla tego kraju, czytamy w oświadczeniu Białego Domu.

„Zobowiązali się kontynuować dyplomację w celu rozładowania napięć, zapewniając jednocześnie gotowość do nałożenia na Rosję szybkich, zintegrowanych kosztów ekonomicznych, jeśli zdecydują się kontynuować konflikt. Przywódcy omówili również wysiłki na rzecz zapewnienia bezpieczeństwa i bezpieczeństwa wschodniej części NATO” powiedział oświadczenie. .

Prezydent wezwał w piątek wiceprezydenta do spotkania wiceprezydenta ze wszystkimi członkami Kongresu biorącymi udział w monachijskiej konferencji bezpieczeństwa w Niemczech, powtarzając pracę wykonaną przez Stany Zjednoczone i ich sojuszników, według kogoś na sali. Powinien spróbować zapobiec rosyjskiej inwazji na Ukrainę. Poinformował także członków o sytuacji na granicy z Ukrainą.

Poprawka: Wcześniejsza wersja tej historii błędnie przedstawiała rosyjską odpowiedź na komentarze Bidena.

Oren Liebermann z CNN, Kaitlan Collins, Darya Tarasova i Jonny Hallam przyczynili się do powstania raportu.

READ  Akcje azjatyckie dla danych z Chin, mówcy z banku centralnego

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *