Hiszpan Lamine Yamal zostaje najmłodszym strzelcem w historii mistrzostw Europy

Lamin Yamal został we wtorek najmłodszym zawodnikiem w historii, który strzelił gola w mistrzostwach Europy mężczyzn, strzelając gola przeciwko Francji w meczu półfinałowym.

16-letni Yamal strzelił gola w 21. minucie po oszałamiającym strzale, który minął bramkarza Francji Mike’a Maignana i trafił w lewy górny róg słupka.

Jamał ma 16 lat i 362 dni. Poprzednim najmłodszym strzelcem był szwajcarski zawodnik Johann Vonlanthen (18 lat i 141 dni), również przeciwko Francji w Mistrzostwach Europy w 2004 roku.

To drugi poważny rekord ustanowiony przez nastolatka z Barcelony, który już w wieku 16 lat i 338 dni stał się najmłodszym zawodnikiem, który w historii brał udział w mistrzostwach Europy, kiedy wyszedł na boisko podczas zwycięstwa Hiszpanii nad Chorwacją w grupie drugiej.

Yamal pobił rekord polskiego pomocnika Kaspra Kozłowskiego, który miał 17 lat i 246 dni, kiedy wchodził z ławki rezerwowych na Mistrzostwach Europy 2020 (odbywających się w 2021 roku z powodu pandemii Covid-19) przeciwko Hiszpanii.

Trener Hiszpanii Luis de la Fuente powiedział o Yamalu po meczu z Chorwacją: „On nadal bije rekordy. Rośnie, dojrzewa i staje się lepszy z każdym dniem”.

„Jest na dobrej drodze, aby stać się świetnym graczem, ale jest bardzo młody i musimy być wobec niego cierpliwi”.

Do przerwy wynik brzmiał 2:1. Bramka Yamala zniweczyła głównego gola Francji strzelonego przez Randalla Kolo Mwaniego.

Francuski obrońca Jules Kounde strzelił gola samobójczego cztery minuty po golu Yamala i dał Hiszpanii prowadzenie.

READ  Giants oczekują debiutu Haydena Birdsonga w MLB w środę przeciwko Cubs – NBC Sports Bay Area i Kalifornia