Hiszpania: jedna osoba zginęła w atakach maczetami na kościół i śledztwie w sprawie powiązań z terroryzmem

Hiszpańskie Ministerstwo Spraw Wewnętrznych poinformowało, że mężczyzna uzbrojony w maczetę zabił kościelnego i zranił księdza w dwóch kościołach katolickich w mieście Algeciras w środę, zanim został aresztowany. Władze badają ataki jako możliwy akt terrorystyczny.

Podejrzany przebywa w areszcie hiszpańskiej policji krajowej. Ministerstwo go nie zidentyfikowało.

Algeciras znajduje się w pobliżu południowego krańca Hiszpanii, po drugiej stronie zatoki od Gibraltaru. Jest domem dla ważnego portu z połączeniami promowymi do Afryki Północnej.

Ministerstwo poinformowało, że atak rozpoczął się około godziny 19, kiedy uzbrojony mężczyzna wszedł do kościoła Maria Auxiliadora y San Isidro i zaatakował ciężko rannego księdza.

Napastnik udał się następnie do drugiego kościoła, Nuestra Señora de la Palma, oddalonego o pięć minut spacerem, gdzie zaatakował zakrystianina. Ministerstwo poinformowało, że kościelny, którego zadaniem jest opieka nad kościołem, uciekł poza plac publiczny, gdzie napastnik zadał śmiertelne obrażenia.

Władze Algeciras poinformowały, że kościelny nazywał się Diego Valencia, a ranny ksiądz zidentyfikował jako Antonio Rodriguez. Władze miasta poinformowały, że został zabrany do szpitala, a jego stan jest stabilny.

Lokalne media podały, że co najmniej trzy inne osoby zostały ranne.

Hiszpański Sąd Krajowy poinformował, że sędzia wszczął śledztwo w sprawie możliwego aktu terrorystycznego.

Ministerstwo Spraw Wewnętrznych poinformowało, że policja bada incydent w celu ustalenia „charakteru ataku”. Nie podano żadnych szczegółów na temat motywów atakującego.

Hiszpański premier Pedro Sanchez przyłączył się do fali poparcia.

„Chcę złożyć najgłębsze kondolencje rodzinom kościelnych, którzy zginęli w przerażającym ataku w Algeciras” – napisał Sanchez na Twitterze. – Życzę szybkiego powrotu do zdrowia kontuzjowanym.

„Z wielkim bólem przyjąłem wiadomość o incydencie w Algeciras” – napisał na Twitterze sekretarz generalny Konferencji Episkopatu Hiszpanii Francisco García. Konferencja jest organizacją biskupów katolickich Hiszpanii z siedzibą w Rzymie.

READ  Moskiewscy urzędnicy wzywają Władimira Putina do rezygnacji z władzy

„To smutne chwile cierpienia, łączy nas ból rodzin ofiar i diecezji Kadyksu” – dodał García.

Rada miasta ogłosiła dzień żałoby, kiedy flagi powiewały na połowie personelu.

„Wszyscy jesteśmy oszołomieni tymi działaniami, które napełniły nas bólem” – powiedział burmistrz Jose Landalos. Algeciras zawsze było miastem, w którym panuje harmonia i tolerancja, pomimo takich incydentów, które tworzą obraz nieprzystający do rzeczywistości.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *