Hongkong łagodzi zaostrzenie kontroli COVID po spadku koniunktury

HONG KONG, 21 marca (Reuters) – Hongkong planuje złagodzić niektóre środki anty-COVID-19 w przyszłym miesiącu, znosząc zakaz lotów do dziewięciu krajów, zmniejszając izolację i ponownie otwierając szkoły, po niepowodzeniu dla biznesu i mieszkańców.

Ruchy, ogłoszone w poniedziałek przez dyrektora generalnego Gary’ego Lama, pokazują, że wiele krajów stara się żyć z wirusem, zamiast próbować mu zapobiegać.

Mieszkańcy obszaru pod chińskimi rządami są coraz bardziej sfrustrowani drastycznymi środkami, z których wiele obowiązuje od ponad dwóch lat.

Zarejestruj się teraz, aby uzyskać nieograniczony bezpłatny dostęp do Reuters.com

Zakaz lotów z Australii, Wielkiej Brytanii, Kanady, Francji, Indii, Nepalu, Pakistanu, Filipin i Stanów Zjednoczonych zostanie zniesiony od 1 kwietnia.

„Embargo nie jest już aktualne i właściwe… Jeśli będziemy kontynuować embargo, będzie to poważny problem dla mieszkańców Hongkongu, którzy utknęli w tych dziewięciu krajach” – powiedział Lam na konferencji prasowej.

Lam powiedział, że izolacja hotelowa dla mieszkańców Hongkongu przyjeżdżających do miasta może zostać skrócona do 14-7 dni, jeśli jest negatywna. Wcześniej powiedział, że będą zajęcia do 20 kwietnia.

Powiedział, że szkoły wznowią zajęcia twarzą w twarz od 19 kwietnia, a przestrzenie publiczne, w tym obiekty sportowe, zostaną ponownie otwarte od 21 kwietnia.

Granica Hongkongu została skutecznie zamknięta od 2020 roku, z kilkoma samolotami zdolnymi do lądowania, a na drogach nie ma pasażerów, co izoluje miasto, które zyskało reputację globalnego centrum finansowego.

Hongkong odnotował w ostatnich tygodniach ponad milion zgonów na całym świecie – 24 razy więcej niż jego rywal – Singapur – ze względu na dużą liczbę niezaszczepionych seniorów, które zostały zburzone przez wysoce zaraźliwe domy opieki z wariantem Omigron.

Gęsto zaludnione miasto odnotowało ponad milion epidemii od początku wybuchu i około 6000 zgonów – większość z nich w ciągu ostatniego miesiąca. Do poniedziałku zgłoszono 14 068 nowych przypadków i 223 zgonów.

Eksperci ds. zdrowia szacują, że 4 miliony osób z populacji liczącej 7,4 miliona może zostać zarażonych, ponieważ wielu mieszkańców zostało zarażonych wirusem i zostało odizolowanych w domu bez powiadomienia władz.

Firmy i gospodarka miasta chwieją się z powodu powszechnych zamknięć, podczas gdy lekarze twierdzą, że wielu mieszkańców cierpi na narastające problemy ze zdrowiem psychicznym, zwłaszcza w rodzinach o niskich dochodach.

W tygodniach poprzedzających wybory miejskie 8 maja, aby wybrać, kto będzie kierował regionem przez następne pięć lat, polityka Lama uległa pogorszeniu po wielokrotnych krytykach administracji Lama ze strony polityków, propekińskich mediów i chińskich mediów społecznościowych. . .

Odmówił komentarza, czy będzie startował na nowe stanowisko.

Strategia wyjściowa

Plan przeprowadzenia masowych testów wirusa koronowego zostanie wstrzymany, powiedział Lam, powołując się na ekspertów, że to nie jest odpowiedni moment. Eksperci twierdzą, że Hongkong powinien mieć jaśniejszą strategię wyjścia niż próba całkowitego wyeliminowania wirusa.

Podczas gdy dawna kolonia brytyjska oficjalnie trzyma się polityki „Dynamic Zero” wirusa koronowego, stara się kontrolować wszystkie erupcje, tak jak w Chinach kontynentalnych, i zwraca się do strategii łagodzących, gdy liczba zgonów wzrasta.

Lam powiedział, że środki wykluczenia społecznego będą stopniowo łagodzone od 21 kwietnia i pozwolą teraz ludziom jeść posiłki po godzinie 18:00 przy stolikach od dwóch do czterech osób.

W drugiej fazie będą mogły zostać otwarte kluby nocne, puby i plaże, a ludzie będą mogli ćwiczyć na zewnątrz bez maski. Obecnie noszenie maski poza domem jest obowiązkowe.

Do tego roku Hongkong odnosił większe sukcesy w kontrolowaniu koronawirusa niż wiele innych miast, ale ostatnie infekcje przytłoczyły jego światowej klasy system medyczny, przepełniając kostnice i budując zaufanie publiczne do władz miejskich. Czas jest ograniczony. Czytaj więcej

Raport Farah Master, Twinney Chiu, Jessego Ponga, Anne Marie Rondrie i Queenie Garcia; Montaż: Christopher Cushing, Simon Cameron-Moore i Nick McPhee

Nasze standardy: Zasady zaufania Thomson Reuters.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *