Akcje spadają, na Ukrainie szaleje walki, ropa rośnie w górę

  • Akcje europejskie są niestabilne, akcje azjatyckie spadają
  • Na Ukrainie nadal trwają walki, co wskazuje na postęp
  • Powell spodziewał się, że Fed powtórzy jastrzębią perspektywę
  • Ceny ropy naftowej rosną, gdy UE waży rosyjskie embargo

MEDIOLAN (Reuters) – Giełdy na całym świecie spadły w poniedziałek, ponieważ na Ukrainie szalały walki bez oznak zawieszenia broni, nawet w trakcie kontynuowania dyplomacji, podczas gdy ceny ropy Brent wzrosły powyżej 110 USD za baryłkę, ponieważ dostawy pozostały napięte.

Minister spraw zagranicznych Turcji powiedział w niedzielę, że Rosja i Ukraina są bliskie porozumienia w „krytycznych” kwestiach i ma nadzieję na zawieszenie broni, jeśli obie strony nie wycofają się z dotychczasowych postępów. Czytaj więcej

Większość rynków akcji odbiła się w zeszłym tygodniu w oczekiwaniu na ostateczne porozumienie pokojowe z Ukrainą, ale może być potrzebny prawdziwy postęp, aby uzasadnić dalsze wzrosty.

Zarejestruj się teraz, aby uzyskać bezpłatny nieograniczony dostęp do Reuters.com

Prezydent USA Joe Biden ma w czwartek spotkać się z sojusznikami NATO, aw piątek odwiedzić Polskę. Czytaj więcej

„Nadchodzące dni będą krytycznym testem, czy odbicie ryzyka w zeszłym tygodniu było przesadzone. Nadzieje na pokojowe rozwiązanie na Ukrainie opierały się bardziej na nagłówkach gazet niż na dowodach” – powiedzieli Francesco Pesol i Chris Turner z ING.

Dodali, że „jeśli w nadchodzących dniach nie zostanie uzgodnione zawieszenie broni, rynki mogą mieć trudności z trzymaniem się swojego optymistycznego podejścia do konfliktu”.

Światowy indeks giełdowy MSCI (.MIWD00000PUS) Do 0834 GMT spadła o 0,05%. Akcje europejskie były niestabilne przy STOXX 600 w całym regionie (.stoxx) Ostatni wskaźnik wzrósł o 0,1%. Kontrakty terminowe na S&P 500 i Nasdaq spadły odpowiednio o 0,1% i 0,3%.

W Azji, gdzie japońskie rynki były zamknięte na święta, najszerszy indeks MSCI dla akcji Azji i Pacyfiku poza Japonią był (MIAPJ0000PUS.) Spadł o 0,7%, ponieważ inwestorzy oczekiwali na więcej szczegółów na temat potencjalnego bodźca z Pekinu.

READ  Vivek Sharma, wiceprezes Meta Horizon, opuszcza firmę

Ubiegłotygodniowy sondaż BofA wśród zarządzających globalnymi funduszami był nastawiony na niedźwiedzie, przy czym poziom gotówki był najwyższy od kwietnia 2020 r., a prognozy globalnego wzrostu najniższe od kryzysu finansowego z 2008 r. Dłuższe ropa naftowa i towary zbywalne były najbardziej ruchliwe i najbardziej podatne na spadki. Czytaj więcej

Wojna na Ukrainie, gwałtownie rosnące ceny towarów, problemy z łańcuchem dostaw i zaostrzająca się polityka sprawiły, że inwestorzy mniej optymistycznie patrzą na perspektywy wzrostu zysków na świecie.

„Rozpiętość wyników jest teraz niezwykle szeroka, więc na marginesie trzeba ograniczyć podejmowane ryzyko” — powiedział Keith Lerner, dyrektor ds. inwestycji w Truist.

„W ciągu ostatnich kilku lat mieliśmy ogromne rewizje w górę (wyniki), ale w tym roku było mniej miejsca na niespodzianki w górę. Nadal uważamy, że spółki pokonają szacunki, ale w mniejszym stopniu” – dodał.

Inwestorzy czekali również na to, czy w tym tygodniu Rosja wypłaci więcej odsetek. W tym miesiącu powinna wypłacić 615 milionów dolarów w kuponach, podczas gdy 4 kwietnia przypada termin wykupu obligacji o wartości 2 miliardów dolarów. Czytaj więcej

Rosja pozwoli również na wznowienie w poniedziałek obrotu obligacjami OFZ na moskiewskiej giełdzie, ale obrót akcjami, który został zawieszony, ponieważ zachodnie sankcje naruszyły rynki pod koniec zeszłego miesiąca, pozostanie zamknięty.

Rynki obligacji szykowały się na więcej jastrzębi z amerykańskiej Rezerwy Federalnej, gdy w poniedziałek przemawiał przewodniczący Jerome Powell, a także co najmniej sześciu innych członków w ciągu tygodnia.

Decydenci zasygnalizowali serię przyszłych podwyżek stóp procentowych, aby pod koniec roku podnieść stopę pieniężną z 1,75% do 3,0%. Rynek wskazuje na 50-50 szans na podwyżkę o pół punktu w maju i większą do czerwca.

„Równoważąc krótkoterminowe ryzyko wzrostu inflacji z ryzykiem spadku wzrostu, banki centralne wysyłają wyraźny i mocny sygnał, że polityka jest na dobrej drodze do normalizacji”, powiedział Bruce Kasman, główny ekonomista JPMorgan.

READ  Kontrakty terminowe na akcje nie uległy większym zmianom po trzecim z rzędu zwycięskim dniu na Nasdaq

„Trwałe odcięcie dostaw energii do Rosji doprowadziłoby do znacznego wzrostu inflacji, wzmacniając i tak już poważną presję na siłę nabywczą amerykańskich konsumentów” – ostrzegł, dodając, że prawdopodobnie wepchnie strefę euro w recesję.

„W tym scenariuszu ustanie normalizacja polityki na całym świecie”.

Prezes Europejskiego Banku Centralnego Christine Lagarde powiedziała w poniedziałek, że wysiłki Europy na rzecz przeciwdziałania zmianom klimatycznym i zmniejszenia zależności od paliw kopalnych będą inflacyjne w krótkim i średnim okresie, ale niższe ceny w dłuższej perspektywie.

spłaszczone krzywe

Rynek wydaje się być świadomy zagrożeń dla wzrostu, biorąc pod uwagę niezwykłe spłaszczenie krzywej dochodowości obligacji skarbowych w ostatnich tygodniach. Rozpiętość między 2-letnimi i 10-letnimi stopami zwrotu zmniejszyła się do zaledwie 21 punktów bazowych, co jest najmniejszą różnicą od początku pandemii na początku 2020 roku.

Wyższe rentowności obligacji skarbowych pomogły podnieść dolara amerykańskiego w stosunku do jena, ponieważ Bank Japonii nadal dąży do utrzymania rentowności na poziomie zbliżonym do zera. Dolar wzrósł blisko najwyższego poziomu od początku 2016 r. na 119,19 jena, po wzroście o 1,6 procent w zeszłym tygodniu.

Dolar miał mniej szczęścia gdzie indziej, po części dlatego, że historia pokazuje, że waluta ma tendencję do spadania po rozpoczęciu przez Fed kampanii zacieśniania.

W poniedziałek euro ustabilizowało się na poziomie 1,105 USD, po wzroście o 1,3% w zeszłym tygodniu. Indeks dolara ustabilizował się na poziomie 98,242, z najwyższego poziomu odnotowanego wcześniej w marcu na poziomie 99,415.

Joseph Caporso, szef działu ekonomii międzynarodowej w CBA, zauważył, że badania nad szybką industrializacją z Europy będą w tym tygodniu przeszkodą dla euro.

„Europa jest najbardziej narażona na spadek dostaw gazu i produktów rolnych z importu z Rosji i Ukrainy oraz wzrost ich cen” – powiedział. „Spadek wskaźnika PMI strefy euro na terytorium deflacyjne może ponownie zepchnąć EUR/USD z powrotem w okolice wojennych minimów na poziomie 1,0806 USD”.

READ  EKSKLUZYWNIE: chińskie banki państwowe postrzegane jako zdobywające dolary na rynku swapów w celu stabilizacji juanów

Na rynkach towarowych złoto nie zdołało podnieść się z powodu przepływów bezpiecznych przystani lub obaw o inflację, tracąc w zeszłym tygodniu ponad 3%. Ostatni wzrost wyniósł 0,2% przy 1924 USD za uncję.

Ceny ropy również spadły w zeszłym tygodniu, ale w poniedziałek przyspieszyły, ponieważ nie było łatwej alternatywy dla rosyjskich baryłek na napiętym rynku.

Brent wzrósł o 4 procent do 112,20 USD, podczas gdy ropa amerykańska wzrosła o 4,2 procent do 109,14 USD za baryłkę, przy czym kraje Unii Europejskiej rozważają przyłączenie się do Stanów Zjednoczonych w ramach rosyjskiego embarga naftowego, podczas gdy weekendowy atak na saudyjskie zakłady naftowe wywołał napięcie.

Zarejestruj się teraz, aby uzyskać bezpłatny nieograniczony dostęp do Reuters.com

Dodatkowe reportaże Danilo Masoni w Mediolanie i Wayne’a Cole’a w Sydney; Dodatkowe raporty Sujata Rao w Londynie; Montaż przez Susan Fenton

Nasze kryteria: Zasady zaufania Thomson Reuters.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *