Hubble obserwuje tajemnicze „dyski” Saturna ślizgające się po jego pierścieniach

NASA/ESA/STScI/Amy Simon (NASA-GSFC)

Zdjęcie Saturna wykonane przez należący do NASA Kosmiczny Teleskop Hubble'a 22 października 2023 r., kiedy planeta z pierścieniami znajdowała się około 1350 milionów mil od Ziemi. Ultrawyraźny widok Hubble'a ujawnił zjawisko zwane szprychami pierścieniowymi.

Zapisz się na biuletyn naukowy CNN dotyczący teorii cudów. Eksploruj wszechświat dzięki wiadomościom o fascynujących odkryciach, postępach naukowych i nie tylko.CNN

the Kosmiczny teleskop Hubble Nowo ujawnione zdjęcie uchwyciło tajemnicze, upiorne cienie na pierścieniach Saturna – to ostatnia obserwacja tak zwanego „głośnika”, która wciąż wprawia naukowców w zakłopotanie.

Według NASA złożone zdjęcie, opublikowane w czwartek przez NASA, zostało wykonane przez Hubble'a 22 października, kiedy Saturn znajdował się w odległości około 1,37 miliarda kilometrów. Agencja kosmiczna. Obserwatorium kosmiczne krąży wokół Ziemi na wysokości zaledwie kilkuset mil nad powierzchnią Ziemi od ponad trzydziestu lat.

Astronomowie od dawna wiedzą o zagadkowych szprychach pierścieni Saturna, które wyglądają jak duchy poruszające się po pierścieniach i można je dostrzec w różnych miejscach, w zależności od tego, gdzie planeta znajduje się w swoim cyklu orbitalnym.

Z biegiem czasu obserwacje wykazały, że liczba i wygląd szprych może się różnić w zależności od sezonowego cyklu Saturna. Podobnie jak Ziemia, planeta ma nachyloną oś, która powoduje zmiany sezonowe, chociaż według NASA każda pora roku na Saturnie trwa około siedmiu lat.

Hubble ma monitorować niewyjaśnione zjawisko w szczytowym momencie aktywności, ponieważ badacze chcą odkryć jego tajemnice.

„Zbliżamy się do równonocy na Saturnie, gdzie spodziewamy się maksymalnej aktywności głośników, z wyższą częstotliwością i ciemniejszymi smugami pojawiającymi się w ciągu najbliższych kilku lat” – powiedziała Amy Simon, główny naukowiec w teleskopie Hubble'a Exoplanet Atmphere Legacy (OPAL). program, w obecnej sytuacji. Simon pracuje w Centrum Lotów Kosmicznych Goddard NASA w Greenbelt w stanie Maryland.

READ  Tropical Storm Nicole przesuwa wystrzelenie Artemis 1 na księżyc do 16 listopada

Oczekuje się, że równonoc jesienna Saturna nastąpi 6 maja 2025 roku.

the Sonda kosmiczna NASA Voyager 2 Pierwsze dowody mówiącego zostały uchwycone w latach 80. XX wieku. Misja Cassini, sonda poświęcona Saturnowi, obserwowała planetę Zjawisko to występuje w jego sezonie Szczyt pod koniec 2000 roku.

Nowsze obserwacje z Hubble'a Stało się to na początku tego roku w ramach wznowionej kampanii mającej na celu ustalenie przyczyn pojawienia się mówcy.

Według NASA włókna te mogą wydawać się małe na zdjęciach, ale w rzeczywistości są większe od Ziemi pod względem szerokości i średnicy.

Naukowcy będą nadal badać tajemniczy głośnik Saturna podczas równonocy w 2025 roku, próbując w końcu znaleźć wyjaśnienie tych objawień.

NASA podała w raporcie: „Przypuszczalną przyczyną działania głośnika jest zmieniające się pole magnetyczne planety”. Komunikat prasowy z lutego. „Planetarne pola magnetyczne oddziałują z wiatrem słonecznym, tworząc środowisko naładowane elektrycznie.

„Na Ziemi, kiedy te naładowane cząstki uderzają w atmosferę, jest to widoczne na półkuli północnej jako zorza polarna, czyli zorza polarna”.

Zasadniczo astronomowie podejrzewają, że w wyniku tego działania małe cząstki mogą zostać naładowane, powodując ich krótkotrwałe wzniesienie się ponad otaczającą materię i utworzenie pozornego wybrzuszenia.

Naukowcy mają nadzieję, że dane z Hubble'a raz na zawsze potwierdzą lub obalą tę teorię, opierając się na obserwacjach zebranych przez Voyagera 2 i misję Cassini.

Wyjaśnienie wideo: Siedem zdjęć z Kosmicznego Teleskopu Hubble'a, każde wykonane w odstępie około czterech minut, połączono ze sobą, aby pokazać „mówiące” obiekty krążące wokół Saturna.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *