Hubble pokazuje widok podwójnego warkocza stworzonego przez misję zderzenia asteroidy

Zapisz się na biuletyn CNN Wonder Theory. Odkrywaj wszechświat dzięki wiadomościom o niesamowitych odkryciach, postępach naukowych i nie tylko.CNN

Kosmiczny Teleskop Hubble’a uchwycił nowe zdjęcie asteroidy wykonane niedawno przez NASA Przesuń statkiem kosmicznym Próbując go wykoleić, zdjęcie pokazuje najwyraźniejsze spojrzenie na nieoczekiwany wynik misji – podwójny warkocz pyłu za układem asteroid.

Zdjęcie, opublikowane w czwartek, jest jedną z 18 obserwacji, jakie Teleskop Hubble’a wykonał dla układu asteroid Didymos-Demorphos od czasu przeprowadzonego przez NASA testu Double Asteroid Redirection Test (DART). Misja rozbiła sondę w Demorphos we wrześniu.

„Powtarzające się obserwacje z Hubble’a w ciągu ostatnich kilku tygodni pozwoliły naukowcom przedstawić pełniejszy obraz tego, jak chmura szczątków systemu ewoluowała w czasie” – wynika z oświadczenia NASA i Europejskiej Agencji Kosmicznej, które wspólnie pracują nad Hubble’em.

„Obserwacje pokazują, że wyrzut, czyli „balistyka”, rozszerzał się i zmniejszał swoją jasność w miarę upływu czasu po uderzeniu, zgodnie z oczekiwaniami” – czytamy w oświadczeniu. . Obserwacje Hubble’a zapewniają najlepszą jak dotąd jakość obrazu podwójnego ogona”.

Naukowcy pracują nad zrozumieniem znaczenia dzielenia ogona. NASA wskazała, że ​​ogon północny jest nowo stworzonym, a naukowcy wykorzystają dane z Hubble’a w nadchodzących miesiącach, aby dokładniej zbadać, jak się uformował.

Demorphos, cel misji DART NASA, to mniejsza asteroida krążąca wokół większego Didymusa. Astronomowie przewidywali, że misję można uznać za sukces, jeśli uderzenie sondy DART może skrócić orbitę Demorphos o 10 sekund. Ale w tym miesiącu NASA ujawniła, że It był w stanie skrócić swoją trajektorię o 32 minuty – z 11 godzin 55 minut do 11 godzin i 23 minut.

Misja DART była pierwszą na świecie realizowaną w imieniu Obrony Planetarnej, W celu przetestowania technologii, która pewnego dnia mogłaby zostać wykorzystana do odbicia asteroidy zmierzającej do Ziemi. Misja była również pierwszym przypadkiem, w którym ludzkość celowo zmieniła ruch obiektu w kosmosie.

READ  Sonda Artemis 1 Orion po raz pierwszy widzi księżyc na filmie

Poprawka: Wcześniejsza wersja tego raportu błędnie obliczyła czas, przez jaki misja DART NASA przekroczyła orbitę Demorphos wokół Didymusa.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *