Inflacja w strefie euro spadła w marcu, ale ścieżka EBC jest niejasna

  • Główną przyczyną spadku o 1,6 punktu procentowego były niższe koszty energii.
  • Liczby te nie dostarczają wystarczająco mocnych dowodów na to, że EBC może rozważać przerwanie cyklu podwyżek stóp procentowych, który rozpoczął się w lipcu.
  • Europejski Bank Centralny podniósł w marcu stopy procentowe o 50 punktów bazowych, obniżając główną stopę procentową do 3%. Nie wskazywało to jednak na ewentualne decyzje cenowe w nadchodzących miesiącach.

Stragan w Madrycie, Hiszpania. Analitycy analizują najnowsze dane dotyczące inflacji ze strefy euro.

Wiadomości prasowe z Europy | Europa Prasa | Getty Images

Inflacja w strefie euro znacznie spadła w marcu, ponieważ ceny energii nadal spadały, a wydatki podstawowe wzrosły do ​​rekordowo wysokiego poziomu.

Według wstępnych danych Eurostatu opublikowanych w piątek, główna stopa inflacji w bloku 20 krajów wyniosła w marcu 6,9%. Dla porównania w LutyGłówna stopa inflacji wyniosła 8,5%.

Główną przyczyną tego spadku o 1,6 punktu procentowego były niższe koszty energii.

Są jednak inne części koszyka inflacyjnego, które uparcie utrzymują się na wysokim poziomie. Ceny żywności miały największy wpływ na odczyt inflacji zasadniczej za marzec.

Inflacja bazowa – która nie obejmuje zmiennych cen energii, żywności, alkoholu i wyrobów tytoniowych – wzrosła nieznacznie w porównaniu z poprzednim miesiącem. osiągnął rekordowy poziom 5,7%. w marcu z 5,6% w lutym.

Liczby te nie dostarczają wystarczająco mocnych dowodów na to, że EBC może rozważać przerwanie cyklu podwyżek stóp procentowych, który rozpoczął się w lipcu.

„Decydenci EBC nie będą dużo czytać o spadku inflacji bazowej w marcu i będą bardziej zaniepokojeni faktem, że stopa bazowa osiągnęła nowy rekord” – powiedział Jack Allen Reynolds, zastępca głównego ekonomisty ds. strefy euro w Capital Economics. W notatce w piątek.

Dodał, że EBC prawdopodobnie będzie nadal podnosił stopy procentowe pomimo niższych danych.

Członek Europejskiego Banku Centralnego Isabel Schnabel powiedziała w czwartek ten nagłówek inflacja ekonomiczna Zaczęła spadać, ale inflacja bazowa okazała się stabilna.

READ  Pierwsza Republika podejmuje ostatnią próbę znalezienia ratunku

powiedziała na czwartkowym wydarzeniu, według Reutersa.

Europejski Bank Centralny podniósł w marcu stopy procentowe o 50 punktów bazowych, obniżając główną stopę procentową do 3%. Nie wskazywało to jednak na ewentualne decyzje cenowe w nadchodzących miesiącach.

Niedawne zawirowania bankowe zrodziły pytania o to, czy banki centralne były bardziej agresywne w przesuwaniu stóp procentowych w celu walki z inflacją. Główny ekonomista EBC, Philip Lane, powiedział, że potrzebne będą dalsze podwyżki stóp procentowych, aby poradzić sobie z rosnącą inflacją, jeśli niestabilność banków się rozproszy.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *